Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иркутският съд не защити лиценза на ТНК-БП

10 коментара
Иркутският съд не защити лиценза на ТНК-БП

Руско-британската компания ТНК-БП има все по-малко шансове да запази лиценза си за разработване на гигантското Ковиктинско газово находище в Източен Сибир, съобщават в понеделник световните медии.

На 28 май Иркутският арбитражен съд прекрати делото по иска на контролираната от ТНК-БП компания “Русия Петролеум”, която оспорваше изводите на руското министерство на природните ресурси, направени след приключването на проверката на находището в началото на тази година.

Властите заплашиха компанията да ѝ отнемат лиценза, ако до три месеца не увеличи добива от 34 милиона на 9 милиарда кубически метра газ. Представителите на ТНК-БП наричат претенциите на властите некоректни.

Съдът беше длъжен до приключване на делото да наложи забрана върху отнемането на лиценза на компанията. Делото обаче беше прекратено. “Спорът не подлежи на разглеждане от арбитражен съд”, цитира Ройтерс думите на Валерия Титова, съдия от Иркутския арбитражен съд.

Представителите на ТНК-БП обаче не са се отказали от борбата за Ковиктинското находище. “Русия Петролеум” има възможност да оспорва и най-вероятно ще се възползва”, е казал източник от компанията пред ББС.

Ковиктинското газово находище със запаси от 2.1 трилиона кубически метра газ е разположено в Иркутска област. Лицензът за разработването му притежава “Русия Петролеум”. 62.4% от акциите са притежание на ТНК-БП, 25.8% са на “Интеррос” и 11.2% притежава Комисията за управление на държавната собственост на Иркутска област.

В началото на годината Федералната служба по надзор в сферата на ползването на природните ресурси откри при проверка нарушения при изпълнение на лиценза за разработване на това находище.

Според лиценза “Русия Петролеум” е трябвало да добие за 2006 година 9 милиарда кубически метра газ, но е добила едва около 34 милиона.

През февруари министерството на природните ресурси даде на ТНК-БП три месеца за отстраняване на нарушението.

От компанията се опитват да докажат, че тълкуванието на лицензионното споразумение от страна на федералните власти е некоректно. По разчети на “Русия Петролеум”, реалните потребности на Иркутска област от газ до 2008 година се оценяват на 2 – 2,4 милиарда кубически метра газ, а към 2020 г. ще достигнат 5-7 милиарда.

Тези цифри са влезли в прогнозите за икономическо развитие на областта, които са утвърдени като областен закон. Според твърденията на представители на ТНК-БП, компанията е съгласувала с  Федералната служба за ползване на природните ресурси обема на добив от Ковикта за 2006 г. и го е изпълнила.

Представителят на федералната служба обаче отказва коментар по въпроса.

На 13 май, когато срокът, даден от министерството на природните ресурси, изтича, “Русия Петролеум” подаде иск в Иркутския арбитражен съд, оспорвайки акта на извършената през януари проверка. Като предохранителна мярка съдът забрани отнемането на лиценза до приключването на съдебното дело.

В момента тази забрана е отменена.

Анализаторите свързват дейността на министерството на природните ресурси с поредните опити да се сложат крупни нефтени и газови проекти под контрола на руски държавни компании. За находището в Ковикта претендираше “Газпром”, който миналата година получи контрол над проекта “Сахалин -2”.

Англо-холандската "Роял Дъч Шел" също имаше проблеми с Федералната служба по надзор в сферата на ползването на природните ресурси преди да продаде контролния си пакет от “Сахалин – 2” на “Газпром”.

Във вторник Ройтерс съобщи, че БП (Бритиш петролиъм), акционер в ТНК-БП, ще обжалва решението на съда в опит да запази лиценза си за находището на газ Ковикта. 

"ТНК-БП изразява съжаление заради отрицателното решение на съда и натиска за отнемане на лиценза", съобщи Шийла Уилямс, говорител на БП. "Уверени сме в правното основание на делото и възнамеряваме да обжалваме и да оспорваме това съдебно решение", допълни говорителката на британската компания.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. orm
    #14

    руските закони, преди да анализират.Целия проблем се състой в това, че повечето такива лицензи са издадени по времето на Елцин и са абсолютно неизгодни за Русия.В момента се ревизират, компаниите не искат да плащат по високи налози и такси на държавата и всички знаем, че като лост тя ползва законното право да дава и отнема лицензи.Апропо, защо я няма статията за опитите на САЩ да забранят на целия свят да създава петролни и газови картели по подобие на ОПЕК, защото това щяло да доведе до проблеми

  2. realist
    #13

    Ееее приятел - сега сме с "другите" - сори.Справедливост няма. Само да не се попрецакаме пак, че.... А за Елцин си прав - той си им служеше "честно" лека му пръст

  3. da be da
    #12

    abe zashto se pravite, che ne znaete za kakvo stava vupros v sluchaia? Kak puk tochno sega rusnatzite natisnaha tezi kompanii? I mi omruzna razni neshtastni levichari da mi sravniavat Rusia s USA i da gi postaviat na edin kantar. Dvete strani sa mnogo razlichni i ikonomicheski i politicheski i kato sudebni sistemi. Razlikata ochevadno e v polza na USA.

  4. orm
    #11

    си ти.Я се поразрови из googlе и ще се убедиш, че в Русия за този и подобни проблеми се пише вече поне от 2 години.Да не си мислиш, че съдът решава за един ден, и то точно арбитражния.Нали се сещаш, че за да стигнеш до арбитражен преди това си минал районен, градски, областен и чак тогава си стигнал до арбитраж.Но на теб ти е ясно, че руснаците са рекетьори и измамници и други факти не те интересуват...Или греша?

  5. RoccoTull
    #10

    Русия е правова държава, точно колкото Либия. И там всичко се спуска от Кремъл. Какво значат някакви си закони - спретваш му обвинение ала Вишински и е готов за присъда. Справка: Хордоковски, Шел на о-в Сахалин, сега и ТНК-БП. И не е въпроса в неизгодните договори от времето на Елцин, защото договорът си е договор - трябва да се спазва, ама не и в Русия. Въпросът е, че ченгетата на Путин искат да сложат ръка върху всичко в страната. И след като си поделиха това, което си беше само руско, сега се нахвърлиха и това, което е с международно участие, за да не печели никой друг от него. Но работата е, че само грабят, а не инвестират и скоро ги чака нов срив.

  6. русофил
    #9

    съжелявам другарите от Бритиш Ретролеум.Ако бяха прочели книгата на Борис Бажанов - всичко щяха да знаят.Но не би.Но не е късно-мога да им я дам.Да знаят..

  7. orm
    #8

    Част от договора беше публично обявена и там има клауза колко газ трябва да добива ТНК-ВР за всяка година, но не пише че трябва добива да е съобразен с нуждите на Иркутска област - излишното Газпром ще го изкупи, бъди уверен.Проблемът е с другата клауза която гласи, че колкото по-голям е добивът толкова по-голям е и данъкът който ще се плаща.По стара изпитана технология ТНК-ВР обявява, че среща технологични трудности по време на експлоатация на находището и добива по 34 милиона куб.метра за които

  8. bg
    #7

    u4at li da govorat ruski ezik,ili mmestnite hora trebva da govorat tehnia ezik?

  9. Дядо Петър
    #6

    на Иркутска област?Да не е президента Путин?

  10. Aleko
    #4

    Спомняте ли си, че преди около две години някякви наивници от Китай се опитаха да купят една американска нефтена компания ? И какво стана - надигна се националистически вой в САЩ, показаха на китайците среден пръст, и се замълча. Не зная само кой беше назначил губернатора.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.