Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Испания почете годишнината от атентатите в Мадрид без политически речи

0 коментара

В петък Испания отбеляза първата годишнина от бомбените атентати в Мадрид на 11 март 2004 г., отнели живота на 191 души.

Камбаните на 650 църкви биха в продължение на пет минути в 7.37 часа местно време, когато преди година първата от 10-те експлозии избухна в пътнически влак.

По обед испанците почетоха жертвите с петминутно мълчание.

Испанският крал Хуан Карлос и съпругата му участваха в церемония по откриването на Гората на изчезналите в мадридския парк Ретиро, където са посадени дръвчета в памет на загиналите.

Някои от оцелелите при атентатите бойкотираха организираните церемонии, като обвиниха управляващите социалисти в политически манипулации.

Атентатите станаха три дни преди парламентарните избори, които отнеха властта на дясно- центристката партия на премиера Хосе Мария Аснар.

Правителството първоначално обвини за атаките баската сепаратистка организация ЕТА - грешка, която според мнозина допринесе за загубата на изборите.

Народната партия все още е убедена, че може да съществува макар и по-далечна връзка на ЕТА с бомбените атентати, поради което се задълбочава конфликтът ѝ с управляващите социалисти.

Отговорността за атаките бе приписана на мароканско подразделение на терористичната мрежа Ал Каида. По-голямата част от арестуваните за експлозиите са марокански граждани.

В отговор на антитерористичния международен форум в Мадрид иракският клон на Ал Каида, ръководен от Абу Мусаб ал Заркауи, разпространи в интернет комюнике, в което обещава разгром на неверниците и вероотстъпниците. "Каквото и да правите, вие сте победени. Бог ни обеща победа", се казва в съобщението, чиято автентичност не може да бъде потвърдена.

Испанското разследване твърди, че вече са изяснени ключови аспекти от подготовката и провеждането на атентатите, в което са замесени шест държави.

На церемонията в парка Ретиро присъстваха генералният секретар на ООН Кофи Анан, кралят на Мароко Мохамед Шести, президентите на Алжир Абделазиз Бутефлика, на Пакистан Первез Мушараф и на Португалия Жоржи Сампаю, председателят на Европейския парламент Жозеп Борел, испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро и други официални представители.

Мохамед Шести, от чиято страна са повечето от извършителите в терористичните атаки, благодари на жителите на Мадрид, че са се въздържали от прояви на расизъм и подчерта, че испанците и мароканците водят обща борба срещу тероризма.

Кореспондентът на ББС в Мадрид посочва, че по време на мемориалния ден не е имало политически речи.

Оцелелите от атентатите и семействата на загиналите по-рано призовата това да бъде спокоен ден, посветен на скръбта за жертвите.

Асоциацията на жертвите от бомбените атентати в Мадрид обяви, че е решила да бойкотира всички прояви.

От асоциацията казаха, че тяхната скръб се използва като политически футбол, като основните политически партии в страната продължават да спорят кой е манипулирал събитията около атентатите в опит да спечели изборите миналата година.

На 11 март 2004 г. избухнаха 10 бомби в четири влака. Испанците нарекоха трагедията "нашия 11 септември", по аналогия с терористичните атентати в САЩ на 11 септември 2001 г.

Над 100 заподозрени бяха арестувани във връзка с експлозиите, от тях 22 са още в затвора в очакване на съдебен процес.

Прокуратурата обяви, че няма съмнение, че зад атентатите стоят ислямисти.

В Испания бе създаден и център за координация на антитерористичните дейности, в който участват различните служби и агенции за сигурност.

Паметта на жертвите от атентатите в Мадрид бе почетена и в централата на НАТО в Брюксел, съобщи пресцентърът на българското външно министерство. По инициатива на генералния секретар Яп де Хоп Схефер знамената на страните членки пред сградата бяха спуснати наполовина, а точно в 12 ч. сирените дадоха знак за едноминутно мълчание в памет на загиналите при терористичните удари в испанската столица преди една година.

В навечерието на годишнината от експлозиите в Мадрид се състоя антитерористичен форум на високо равнище, който прие документ, озаглавен Мадридски дневен ред.

В него се посочва, че разпространението на демокрацията и засилването на международното сътрудничество са от приоритетно значение за борбата с тероризма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.