Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италианската прокуратура заподозря Банк Ватикана в пране на пари

0 коментара

Прокуратурата на Италия е започнала разследване на схеми за пране на пари през Банк Ватикана, известна още като Институт за религиозни дейности (Istituto per le Opere di Religione, IOR). Това съобщи във вторник Франс прес, като се позова на италианския вестник ″Република″.

Магистратите предполагат, че италиански граждани са използвали Банк Ватикана като място за укриване на незаконни сделки като например пране на пари или отклоняване на данъци.

Според вестника разследва се не само посочената институция, която се ползва със статута на офшорна зона, но и десет италиански банки, включително най-големите в страната ″Интеса Санпаоло″ и ″Уникредит″.

По-рано бе съобщено, че поделение на финансовото разузнаване на Банката на Италия (централната банка на страната - б.р.) е открило незаконни транзакции по сметката на Банк Ватикана, извършени в периода 2006-2008 г. в нарушение на законодателството срещу прането на пари на обща сума 180 млн. евро.

Дори да бъде доказана вината на служителите на ватиканската банка, възможността те да бъдат привлечени към отговорност е под въпрос. Причината е, че ръководещите банката обикновено заемат формални длъжности в града държава, което им дава дипломатически имунитет.

През септември 2009 г. оставка подаде президентът на Банк Ватикана Анджело Калойя, който заемаше този пост 20 години. Мястото му зае Еторе Готи Тедески, който дойде от испанската банка ″Сантандер″.

Банк Ватикана е учреждение, управлявано от професионални финансисти, директно подчинено на Събранието на кардиналите и на папата. Въпреки това активите на банката не са собственост на Светия престол, а, според справочника на Ватикана, то е причислено към благотворителните фондове.

През осемдесетте години на миналия век се разрази голям скандал, в който бе замесена и Банк Ватикана. Тогава бе убит ръководителят на италианската банка ″Амброзиано″ Роберто Калви, а самата банка, обвинена в пране на пари на сицилианската мафия, банкрутира. Основният пакет акции в ″Амброзиано″ принадлежеше на Банк Ватикана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.