Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италия обвини Франция и Германия за кризата в еврозоната

8 коментара

Дълговите проблеми на Европа се коренят отчасти в безотговорното поведение на родителите на еврото Германия и Франция в детските години на валутата, заяви в сряда италианският премиер Марио Монти в Токио.

Според него двете държави са дали лош пример на останалите държави с неподчинението си на фискалните правила.

"Всичко започна през 2003 г., в почти детските години на еврото. В действителност Германия и Франция не бяха стриктни от гледна точка на публичните дефицити и на дълговете", допълни той.

Монти коментира, че проблемът е в пренебрегването на правилата, ограничаващи бюджетния дефицит до три процента от БВП.

Той изтъкна, че въпреки препоръките на среща на министри от правителствата на държавите членки на ЕС, било решено да не се наказват Франция и Германия за надхвърляне на лимита по дефицита.

"Така двете най-големи страни в еврозоната имаха дефицит със съучастието на Италия, която по това време председателстваше Съвета на ЕС. Разбира се, че ако бащата и майката на еврозоната нарушават правилата, не можем да очакваме, че страни като Гърция ще се съобразяват с тях", допълни италианският премиер.

Монти беше член на Европейската комисия (ЕК) в началото на миналото десетилетие, когато комисията препоръча да бъдат налагани санкции на страни, които надхвърлят максимално допустимия дефицит. Европейският съвет обаче наложи вето на инициативата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Gen. Augusto Pinochet: Разрушаването на еврото се корени в системата на извоювани социалистически привилегии на европейските граждани. Може да не работиш и да получаваш помощи години наред. Може да не ходиш на работа и в същото време данъкоплатецът да ти осигурява здравеопазване, пенсия, безплатно училище на децата ти. Все добри и хуманни идеи, но страшно скъпи и в края на краищата водят до фалит на правителството и държавата. Разбираемо е, че европейските социалисти поддържат такава.политика на

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  4. Ivan Mitev
    #5

    Италия, заедно с Франция и Германия допускат една и съща държавна финансова грешка, в резултат на което липсата на пълноценни правила за ползване на евро е причината, поради която се развива стопанската криза в еврозоната.

    В резултат на тази държавна финансова слабост (която продължава при мълчаливо поведение на политици и експерти от ЕС, МВФ, ЕЦБ, СБ), държатели на гръцки държавен дълг понесоха болезнени щети за над 100 милиарда евро.

    При ползване на евро в съответна страна, успешното противодействие

  5. Анонимен
    #4

    На всички им изнасяше да харчат повече, отколкото печелят. А американците им дадоха всички необходими виртуални финансови инструменти.

  6. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #3
  7. Анонимен
    #2

    В почти детските години на еврото, то беше обхванато от жълтеница и диария. Предстои да се спомине от недохранване.

  8. И.Иванов, Швеция
    #1


    ФРАНЦИЯ И ГЕРМАНИЯ ЗАПОЧНАХА РАЗРУХАТА НА ЕВРОТО

    """ Дълговите проблеми на Европа се коренят отчасти в безотговорното поведение на родителите на еврото Германия и Франция в детските години на валутата, заяви в сряда италианският премиер Марио Монти в Токио. """

    Истина.

    Спред договора за въвеждане на еврото Комисията на Европейския съюз имаше право и задължение автоматично да налага финансови санкции на държавите, нарушили договора по отношение на размера на бюджетните си дефицити. Сред първите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.