Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ивайло Калфин: Констатациите в доклада на ЕК за България не са ултиматум към нас

19 коментара
Ивайло Калфин: Констатациите в доклада на ЕК за България не са ултиматум към нас

Докладът от мониторинга на Европейската комисия за степента на подготвеност на България и Румъния за членство в ЕС, който ще бъде оповестен във вторник, в частта за България ще съдържа критики към пет области, за които бяха изпратени предупредителни писма към страната ни още през юни, предаде в събота ББС, като се позова на източници от Брюксел.

В събота на среща министрите по европейските въпроси на България и Румъния Меглена Кунева и Анка Бояджияну отказаха да коментират какво пише в докладите, но бяха единодушни, че не се обсъжда въвеждането на предпазна клауза и има голяма вероятност двете страни да бъдат приети в ЕС в началото на 2007 г.

По същото време в румънския град Яш министрите на външните работи Ивайло Калфин и Михай Унгуряну се обединиха около необходимостта от засилена координация в общите усилия на двете страни за постигане на тяхната крайна цел – присъединяване на 1 януари 2007 г. към ЕС.

Несвършеното, според доклада за България, е в сферите на услугите, корпоративното право, земеделието, околната среда, правосъдието и вътрешните работи.

Предупредителните писма за Румъния бяха седем, но една от областите, изискващи спешни мерки, е отпаднала. Това е сферата на конкуренцията. Така Румъния ще остане със сериозни критики по шест ключови въпроса, съобщава още ББС.

Източник от комисията е заявил, че Румъния е отбелязала значителен напредък в областта на конкуренцията и макар че наблюдението ще продължи, този въпрос вече не представлява голяма загриженост.

Преди една година преговорната глава, засягаща конкуренцията, беше сред проблемните за Румъния области, които заедно с правосъдие и вътрешен ред и защита на околната среда можеха да предизвикат отлагане на членството на страната с една година.

Ако до вторник бъде потвърдено, че сериозните критики по въпроса за конкуренцията са отпаднали, това би означавало голям напредък за Румъния и една причина по-малко за задействане на предпазната клауза.

Според ББС обаче това все още не означава, че Румъния изпреварва България в подготовката си за членство.

В ЕК смятат, че България е забавила темпото поради продължителните преговори за съставяне на правителство през лятото, но същевременно преценяват, че в момента в страната има стабилно мнозинство, което позволява да се навакса изгубеното време, подчертава още агенцията, според която за разлика от миналата година в Брюксел вече не смятат, че България е с една крачка пред Румъния.

В коментар за БНР вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин каза, че се отнася към предстоящия доклад на Европейската комисия като към документ, който отразява обективно какво е направено и по-скоро какво не е направено в България. Той заяви, че не приема като ултиматум изискванията на ЕК към страната ни.

Министър Калфин отбеляза, че подписвайки договора за членство в Европейския съюз, България е поела конкретни ангажименти, които трябва да изпълнява.

"Ако досега тези доклади отчитаха какво е свършено през последната година, този отчита какво трябва да се свърши до датата на членството и това, което пише в доклада, аз мисля, че не трябва да спорим с него, а да го приемем изцяло и да се опитаме в следващите няколко месеца да компенсираме", заяви вицепремиерът.

Сред нещата, които трябва да бъдат свършени в следващите месеци, Ивайло Калфин постави на първо място реформата в съдебната система. Според него съществува необходимата политическа воля за завършване на реформите.

От своя страна вътрешният министър Румен Петков коментира пред БТВ, че очакваният доклад ЕК цели да направи оценка на слабостите и пропуските.

Според него по глава "Правосъдие и вътрешни работи" се очаква да има критични бележки по три основни групи въпроси - борбата с корупцията, организираната престъпност и защитата на бъдещите граници на ЕС.

“Партньорите ни искат сигурна граница и ние трябва да отчитаме спецификата на балканския регион и необходимостта да гарантираме пред Евросъюза, че имаме потенциал и капацитет”, заяви Румен Петков. Той определи като по-важна оценката на обществото за работата на институциите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Рефер
    #19

    Няма ултиматуми в дипломацията!Има "Думам ти дъще, сещай се снахо!"Кат искаш да те пуснат в клуба на европейците напиши си домашното!

  2. Valentinski
    #18

    Изглежда 2005г. е година на истериите. То не бяха птичи грип и "политическа криза", не бяха потопи, не бяха критични доклади.Хората масово изпускат "малката" подробност, че и този доклад е доклад на напредъка. Все пак, ако някой не е чел който и да е предходен доклад, би си казал "Ей, тия пак ни разнищиха от критика"... Смешно е да се плашиме от доклади на бюрократи. На бюрократите работата им е да пишата "критични" доклади. Някой да се сеща за поощрителен доклад, писан от Комисията. Такива просто няма! Така, че не се стряскайте :)

  3. RAD
    #17

    Az sy6to sym za EU,no spodelqm ne6ta,koito bi sledwalo da nakarat mnogo hora da gledat po-trezwo pri precenkata na 4lenstwoto ni tam. I da uto4nim ne6to-ako si swiknal da te kradat, se obyrni kym tezi,koito go prawqt. Az ne krada

  4. wew
    #16

    sloji i fakta, che chengedjiynicata 2kontrolira" i etnicheskiya vwpros. Koyto ne stoeshe na dneven red, no sled tova razvrashtavane na turci i cigani ot strana na BKP i kloningite y, kato nishto shte ni go probutat za aktualen (vij Ataka)

  5. boril
    #15

    edna krachka pred Rumania.Za koeto vi "blagodarim" vashe "visochestvo".

  6. SSS
    #14

    4E KOI TI E KAZAL 4E TE KANQT NA GOSTI V ES,KVOTO ISKARA6 TVA 6E IADE6.TAM OT MEN NQMA DA MOGE6 DA OTKRADE6 I ZA TOVA SQM ZAAAAAAAAAA

  7. БЪЛГАРИЯ
    #13

    ВЪН РУСКИТЕ ЧЕНГЕТА!

  8. Omurtag han na Bulgarite
    #12

    Prezident - komunisPremier - StanishevPredsedatel na Parlam. - PirinskiDeputat - J. JivkovaMinistur po evrop. v-si - Kuneva(Prumova)Zam. Min. - Boiko Kozev, Liuben GozevKoalizia: C2 - KGBGrupirovki: - DCTa kvo se e promenilo ot predi 89g?

  9. RAD
    #11

    Защо никой не се сеща,като говори за "реките" от евро,които ще ни залеят от еврофондовете да спомене,че тия фондове се пълнят на квотен принцип от страните членки? И защо Полша открито негодува за някои от въведените "европравила"?

  10. RAD
    #10

    Парадоксално е,но един от основните проблеми,които ЕС видя в подготовката на България за членство е конкуренцията.За всеки средноквалифициран икономист е ясно ато бял ден,че имаенно валутно-политически съюз какъвто е ЕС по същество намалява свободната конкуренция и увеличава икономическите предимства на големите транснационални компании. И още нещо. Голяма част от българите, повлияни от популизма на политиците ни въобразяват,че хапчето,което ще им излекува всички проблеми се казва ЕС и че веднъж

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.