Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Кръстев: Светът се изменя и Западът не е от печелившите

27 коментара
Политологът Иван Кръстев Сн. Център за либерални стратегии

"Сътношението на силите в света се променя. Съотношението на властта се пренарежда. И ние - Западът, САЩ, Европа - не сме от страната на печелившите", казва Иван Кръстев в обширно интервю за германския вестник "Аугсбургер Алгемайне".

"Има книги, които се концентрират върху конкретна година - "1989" или "1913". Сигурен съм, че ще има десетки книги и за 2024. Проблемът е, че все още не можем да ги прочетем", допълва политологът Иван Кръстев.

Според него демокрацията ще оцелее и през 2024 година, когато над четири милиарда души по света ще отидат до урните, но въпросът е как ще изглежда тя впоследствие.

Изборите през тази година са тясно свързани с развитието на големите геополитически конфликти - резултатът в САЩ например ще предопредели хода на войната в Украйна, изтъква роденият в България политолог.

Европа се бори с различни кризи

Кръстев казва, че Германия е на кръстопът по ред причини. Едната е свързана именно с политическия климат в САЩ. Защото през последните десетилетия сигурността на Германия беше осигурявана от Вашингтон.

След избора на Доналд Тръмп през 2016 година обаче това се промени. След това се промени и зависимостта на Германия от руски газ, а опасността от открит конфликт между Китай и Тайван носи и рискове за германския експортен модел.

"Проблемът за Германия е, че през последните десетилетия тя е един от най-големите печеливши от глобалните политически обстоятелства. А най-големите победители от миналото са заплашени да се превърнат в големите губещи днес", смята политологът, който е изследовател и в Института по хуманитарни и социални науки във Виена.

По отношение на кризите, които засягат Европа, Кръстев казва, че няма такава, която да доминира над целия континент.

"През есента попитахме в 11 европейски държави кои от петте най-големи кризи създават у тях най-много тревоги за бъдещето - Ковид, икономика, война, климатични промени, миграция", изрежда той.

"Германия е единствената държава, в която миграцията е най-горе", посочва Кръстев. "В Италия и Португалия е икономиката. В Полша и Естония - войната."

Политологът забелязва и интересна тенденция - притесненията по отношение на миграцията в държави като Италия и Полша намаляват, когато крайната десница е на власт, дори броят на мигрантите да расте.

"Това е важна причина защо правителствата в Европа, начело с това на Еманюел Макрон във Франция, се движат все по-надясно", допълва той пред "Аугсбургер Алгемайне".

Разделението между хората в градовете и селата расте

Кръстев обяснява избухването на все повече горещи конфликти със страховете от бъдещето. И връща лентата назад към Студената война. Тогава "и САЩ, и Съветският съюз бяха твърдо убедени, че бъдещето е на тяхна страна. Това до голяма степен обяснява защо не се стигна до война".

"Ако вярвате, че бъдещето принадлежи на вас, че утре ще бъдете по-силни от противника си, защо бихте воювали днес?", пита той.

Но днес не е така. "Активистите за климата и противниците на миграцията се страхуват от бъдещето. Това засилва желанието да се решат нещата сега - вероятно дори със сила."

Според председателя на Центъра за либерални стратегии разделението между хората може да се обясни и по географски признак. "Хората в Будапеща и Братислава са много по-близки до тези в Берлин и Барселона, отколкото до населението в селата в собствената си страна. Не става въпрос толкова за разликата между богатите и бедните. Решаващият фактор е броят на жителите на квадратен километър", смята той.

Кръстев дава конкретен пример - проблемите, които вълнуват хората от малките населени места, са коренно различни. "Съществува усещането, че са изоставени. Те имат и съвсем реални проблеми - новата политика в областта на климата, електрическите автомобили. Живеем в много мобилен свят. А в този свят има хора, които са по-малко мобилни от преди, защото автобусът вече не се движи. Това има политически последици. Брекзит е добър пример."

Политологът обяснява, че масово за напускане на ЕС са гласували британци, които нямат добри транспортни връзки с големите градове. "Тези, които вече не посещават града, искаха да излязат от ЕС", казва Кръстев.

Защо България и Полша имат различно отношение към Русия?

В интервюто Кръстев говори и за други разлики - тези за оценката към действията на Путин и агресивната война, която Русия води срещу Украйна.

"Поляците, балтийците и дори финландците се страхуват от завръщането не толкова на Съветския съюз, колкото на Руската империя. Някога те са били част от нея, както и Украйна - така че могат да се идентифицират добре с Украйна", смята той.

"В Унгария и България нещата са различни до известна степен. За тях Хабсбургите и най-вече Османската империя са имперската сила. В исторически план Русия се разглежда по-скоро като освободителка", коментира политологът.

Иван Кръстев посочва, че до преди избухването на войната Европа е била на мнение, че икономическата и меката политическа сила са значително по-важни от военната. Това води и до сегашните проблеми във военното производство.

Докато в същото време само за шест месеца Русия успя да се преориентира към военна икономика. Другото изненадващо откритие е, че национализмът е жив и в случая с Украйна може да мотивира хората да жертват живота си за свободата.

"Войната променя Европа повече, отколкото си мислят самите европейци", заключва той.

Политологът не се наема да прогнозира как ще приключат изборите в САЩ през ноември, но казва, че те ще имат огромно влияние върху Европа. "Балансът на силите в света се променя. И ние, Западът - САЩ и Европа - не сме на печелившата страна", обобщава Кръстев пред "Аугсбургер Алгемайне".

Текстът е публикуван тук

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 12:34 на 20 януари 2024 от автора.
    #27
  2. Entdecken
    #26

    Червеното дуупе - син и внук на активни борци - внедрено от КГБ в западната преса - продължава да пробутва путинските опорни...

  3. ABV
    #25

    Едва ли може да се докаже научно, но когато човек слуша иVan кръZZтев и андрей райчеV неволно се сеща, че поради някаква причина народът ни винаги е смятал кривогледството за признак на лукаVтсво.

  4. ABV
    #24
    Отговор на коментар #4

    Всъшност, има разлика. Патриотът обича родината си, но не смята, че народа към който принадлежи превъзхожда останалите и не ги унижава, докато наZZионалистът може и да не обича народа си, но жадува господство над околните!

  5. pepe
    #23

    "Либерални стратегии...", а? От МВнР може би не е лошо да направят официално опровержение в изданието - "Аугсбургер Алгемайне" - регионален вестник, защото това "мнение" вероятно не е било допуснато за публикуване в никой уважаващ себе си централен такъв.

  6. pepe
    #22

    Глупости, "на търкалета". Интересно защо, напротив, това "изменение", изразяващо се в намаляване на разликите по отношение на икономическото развитие, става със съгласието, насърчението и директната помощ на "засегантия" и "застрашен" Запад. "Запада" не е умрял от глад, нито има подобни намерения. И помага, полагайки доста усилия и влагайки не малко средства, на останалата част от света да постигне същото. Защо бе, кратунко, според теб ги има всичките програми за подпомагане /на страните от африканския

  7. BLM
    #21
    Отговор на коментар #20

    Надявам се през 2025 Путин да бъде закуска за лешоядите. А може и тази година. Дано!

  8. обикновен
    #20

    На Кръстев явно много му се е приискала отново да го поканят на Закуска с терориста путин и дава мило и драго нещата да се променят - ако не през 2024, то поне следващата! Трудно е да се слугинства от разстояние, а и господарят му може да го позабрави, ако лично не му изблизва смрадливия отпадъчен продукт

  9. Практик от София
    #19

    "...Западът, САЩ, Европа - не сме от страната на печелившите", провиква се пророк Ив. Кръстев.
    И многомилионни тълпи от най-сетне прозрели хора се втургат през глава да превръщат спестяванията си в рубли, юани и саудитски,ирански, йеменски,омански и катарски риали , да гастарбайтерстват в Сибир, Урал, Арабската пустиня и долината на Жълтата река, да следват в саудитски, пакистански, руски, китайски и венецуелски университети, да прекарват отпуската си в Газа, Афганистан и край Байкал, да се обличат

  10. Гьорче Петров Н
    #18
    Отговор на коментар #17

    дай Една статия на Медиапул за Кръстев и дето "Либерал-прогресгфдгсхгна" да го е Възхвалявала, или Поне Една дето да не е отнасял Подобни Коментари!? ама едва ли ти стига пипето, чак Толкова да Лъжеш!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.