Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изложба в подкрепа на донорството

0 коментара
Авторите на отличените творби с журито от участващите в кампанията организации.

Изложбата “Да дариш живот“, която е част от информационна кампания в подкрепа на донорството, беше открита в парковото пространство до лятно кино НДК в четвъртък.

Кампанията се организира в партньорство между фармацевтична компания “Астелас“, Изпълнителна агенция “Медицински надзор“, Нов български университет (НБУ) и Българското дружество по нефрология. Целта на кампанията е да привлече общественото внимание към проблема с липсата на достатъчно донори и да акцентира върху ползите от донорството, тъй като 1 донор може да спаси 8 човешки живота.

Инициативата се реализира по повод Европейския ден на донорството, който се отбелязва на 12 октомври.

Около 35% от пациентите в списъците на чакащите в Европа умират, докато чакат за органи. Други 35% от пациентите остават в списъка на чакащите, а само 30% са трансплантирани. В същото време органите на един донор могат да спасят до 8 живота, а ако се прибавят и тъканите на пациента, броят може да достигне до 10.

По данни на Изпълнителна агенция “Медицински надзор“ близо 1 200 души чакат трансплантация на органи. От тях най-много са тези, които се нуждаят от бъбреци - 1 032 човека, 52 от нов черен дроб, 41 от сърце, 18 от бял дроб, 10 от панкреас. Общо 45 са трансплантациите на органи от трупни и живи донори за 2019 г. към този момент в България.

Всяка година броят на хората, които са в листата на чакащите, се увеличава. Причините за това са застаряващото население, замърсяването на околната среда, нездравословния начин на живот и др. Тъй като броят на донорите намалява с всяка изминала година, много хора, които имат нужда от орган, за да живеят, не успяват да го дочакат.

Председателят на Българското дружество по нефрология проф. д-р Емил Паскалев посочи, че трябва да се извършват много повече трансплантации, тъй като чакащите са наистина много.

Освен това по думите му в листата на чакащите за трансплантация на бъбрек трябва да има 10 пъти повече хора или около 10 000 души. “Трябва да сме убедени в необходимостта от донорството и това е много по-важно от административната част. Как ще го наредим наистина има значение, но не чак толкова много. Един човек като е убеден, че това нещо може да го направи и трябва да го направи, оттам нататък нещата са по-леки и по-лесни“, смята той.

В изложбата, която може да бъде видяна в парковото пространство до лятното кино на НДК, са включени общо 26 проекта на студенти от бакалавърска програма “Визуални изкуства“, модул “Плакат и рекламен дизайн“ и модул “Графика и илюстрация“ в НБУ с преподаватели доц. д-р Калина Христова и асистент Дамян Дамянов.

Най-добрите творби, спечелили първите три места в конкурса, посветен на темата за донорството, бяха обявени на тържествена церемония в литературен клуб “Перото“. Студентите от НБУ Александра Попова, Мирела Андонова и Габриела Янчева бяха отличени с плакети.  

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.