Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изложбата "Българска археология 2021"- най-богатата за последните 15 години

Представени са 650 експоната от Праисторията до Възраждането открити по нашите земи

1 коментар
Изложбата "Българска археология 2021"- най-богатата за последните 15 години

Националният археологически институт с музей към БАН представя на традиционната си изложба най-интересните находки от теренната работа на българските археолози през изминалата година. Проявата се организира се по повод на празник на археолога - 14 февруари.

"За общо 15-годишната история на "Българска археология" тазгодишната изложба е най-богатата на представени обекти и артефакти", каза директорът на НАИМ при БАН доц. д-р Христо Попов.

Изложбата

Изложбата представя над 650 експоната от 40 обекта, различни като вид и хронология, от Праисторията до Възраждането.

Сред тях са продължаващите проучвания на палеолитните обитания в пещерите Козарника и Бачо Киро, на праисторическите селищни могили Провадия, Порой, Суворово и Козарева могила, надгробни могили от средната бронзова епоха при Изворово, Хасковско и от ранната желязна епоха при Врабча, Пернишко.

Къснобронзовият период е представен с некропола при Балей, а елиниският с гробницата в местността "Таш баир" при село Новград.

Ще бъдат представени още артефакти от античния Одесос (Варна), римските градове Филипопол, Рациария, Августа Траяна, Алмус, както и късноантичната крепост при Якоруда, средновековните столици Плиска и Велико Търново, средновековният град Лютица и Кремиковският манастир.

Магистрални артефакти

В изложбата присъстват и обекти от спасителните археологически разкопки по трасето на международен път Е79 в участъка Видин - София и жп линията Пловдив - Бургас, както и по разширяването на газопреносната структура на "Булгартрансгаз".

Сред тях впечатляват селището от бронзовата епоха при Орешец, Видинско, многослойните обекти от халколита, желязната епоха и Средновековието при Чирпан, обект от бронзовата епоха и Средновековието при Търняне, Видинско, римските селища и некрополи при Синаговци, Слана бара и Димово, Видинско и при Драгоман, обектите от римската епоха и Средновековието при Каленик, Ловешко.

Сред най-впечатляващите находки са праисторически антропоморфни фигурки и съдове от Провадия и Чирпан, златни накити от средната бронзова епоха от Изворово, богато украсени съдове от Балей, желязна двойна брадва от Чирпан, мраморна скулптура и надпис от Одесос, фибула във форма на гущер от Драгоман, колективна находка от сребърни римски монети от Синаговци, златни и сребърни римски накити от Слана бара и Димово, бронзови фигурки от Алмус, Пловдив, Августа Траяна и Мировяне, златни накити от Трапезица (Велико Търново).

20 исторически и археологически музеи

В 15-тата изложба "Българска археология" участват 20 исторически и археологически музеи в страната с находки от своите фондове.

Това са Националният исторически музей, регионалните археологически музеи във Варна и Пловдив, регионалните исторически музеи в Благоевград, Велико Търново, Видин, Ловеч, Перник, София, Стара Загора и Шумен, Археологически музей "Старинен Несебър" и Археологически музей "Марица-Изток" в Раднево, историческите музеи в Белоградчик, Дряново, Ивайловград, Лом, Провадия, Свиленград и Чирпан.

"Българска археология 2021" ще бъде отворена за посетители от 16 февруари до 29 май 2022 г. в Централна зала на Националния археологически институт с музей на площад "Атанас Буров" № 1.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Тези открития могат да се впишат в много съвременни бизнеси: бижута, украса на дрехи, предмети за бита, копия за продан, книги, изложби, конкурси и т.н. Нужен е закон, в който да се опишат правата и задълженията на "почитателите" така, че от това да се изкарат пари, а оригиналите да са добре защитени. Нали?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.