Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Износът на ток за Турция се възстановява в края на октомври

10 коментара

България може да започне износа на ток към Турция на 24 октомври 2010 г., когато завършва синхронизацията на турската енергийна система към европейската, в това число към българската мрежа. Затова се договорили министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и турския му колега Танер Йълдъз, който е на еднодневно работно посещение в София в рамките на турска правителствена делегация, съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма..

Според разчетите на НЕК, страната ни може да предоставя на южната ни съседка около 150 мегавата електроенергия през ноември и декември 2010 г. и до 500 мегавата месечно от началото на 2011 г. Предстои НЕК да обяви търг за продажба на ток на турския пазар. Интерес са заявили 12 фирми. Те ще трябва да разполагат с лицензи за износ на ток от България и за търговия с електроенергия на турския пазар.

Така след повече от седем години прекъсване на доставките на електроенергия за Турция, страната ни ще възобнови търговските отношения с южната си съседка в тази област. Анкара спря да внася през април 2003 г. българска електроенергия, договорена по междуправителственото споразумение от 1998 г. “ток срещу инфраструктура“. Причината бе, че страната ни формално не изпълняваше друга част от сделката – да пусне турския “Джейлан холдниг“ да строи хидрокаскадата “Горна Арда“.

Двамата министри отново са разговаряли за изграждането на междусистемната газова връзка между България и Турция и представената от страната ни концепция за реализацията ѝ като част от проекта “Набуко".

Това има три предимства, посочва Трайков в разпространеното прессъобщение.

Първо, по този начин можем заедно да кандидатстваме пред ЕК за предварително усвояване на част от отпуснатите за проекта 200 млн. евро по Плана за възстановяване. От друга страна поставяме символичното начало на реализацията на газопровода и спестяваме средства от изграждането на излишна дублираща тръба за междусистемна връзка. От съществено значение е и възможността за доставки на регионалния пазар и достъпа до пазарите на Европа“, подчертал на срещата Трайков.

Танер Йълдъз потвърдил желанието на Турция за ускоряване на работата по свързване на газовите системи на двете страни и се ангажирал в кратки срокове да отговори на българското предложение за осъществяването му в рамките на проекта “Набуко”.

“Българският енергиен холдинг“ и турската газова компания “Боташ“, които са акционери в проекта “Набуко“, ще разменят информация за прогнозните количества на доставяния по това съоръжение газ за България, както и по отношение на технологичните условия, финансиране и източници на газовите доставки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Факт
    #11

    Я да чуем мнението на костоваците - енергийни специалисти.

  2. Крум С.
    #10

    "Според разчетите на НЕК, страната ни може да предоставя на южната ни съседка около 150 мегавата електроенергия през ноември и декември 2010 г. и до 500 мегавата месечно от началото на 2011 г."Едно време имахме учителка, която на събрание на учителите помолила колегите си да ѝ обяснят нещо. Казала, че винаги след като предавала този урок на учениците ги питала дали им е ясно и те единодушно отговаряли, че им е ясно, но на нея не ѝ било ясно. Имам чувството, че и на нас се опитва някой да ни каже

  3. Друг Крум
    #9

    Журналстът много веро е написал. За износ ел.енергия се търгува на банд/лента/ с постоянна мощност. 500 мегавата, означава енергия с мощност такава или 500 мегаватчаса всеки час. При 720 часа месечно, сметни колко е енергията е месечно.

  4. 500
    #8

    В момента държавния тец 2 работи с 1300 мвата мощности,аеца с 1*1000.500 означава супер.

  5. Божил
    #7

    Изглежда по провило журналистите са доста неграмотни и всъщност се специализират да пишат за неща от които нищо не разбират. В случая този господин не знае каква е разликата между мощност и енергия.

  6. пиендур
    #6

    Разликата между мощност и енергия е като разликата между дължина и разстояние - различни неща са, разбира се (вие кажете каква е разликата), ама разстоянията се измерват с дължината им. Стига сте философствали, а взимайте книжките на децата и четете!

  7. Крум С.
    #5

    Мощността на един енергиен източник се измерва с енергията, която той може да даде за единица време. Това определя разликата и общото между енергията и мощността.Генератор, чиято мощност е 1,000 мегавата, може да достави 1000 мегаватчаса енергия за един час. Но ако той работи 10 часа, ще достави 10,000 мегаватчаса енергия. Ако работи 1,000 часа, ще достави 1,000,0000 мегаватчаса енергия. От този пример се вижда, че докато мощността на генератора е една и съща, то доставената от него енерегия зависи

  8. Крум С.
    #4

    Ако турците плащат тази енергия, независимо дали я консумират или не, това не е зле. То ще бъде нащо като нашите договори с Русия за доставки на природен газ. Харчим, не харчим - плащаме. Ако обаче договорът е Турция да плаща само толкова, колкото ползва, това означава, че генераторът, за който ние сме платили да го построим и продължаваме да плащаме, за да го поддържаме, ще ни носи само загуби за времето, през което на Турция не ѝ трябва енергия или пък ѝ трябва недостатъчно много, за да ни покрива

  9. пиендур
    #2

    Крумчо, продължаваш да философстваш! Чети, ще дойде време и да пишеш! За меренето на енергията няма да ти обяснявам пак, ама условията, които не си разбрал, щото не били публикувани, още не са договорени. Та първо трябва да ги договорят и чак след това можеш да ги разбереш, това е друг природен закон. :D

  10. Miriam
    #1

    НЕК няма евтина енергия за износ. Пак ще се разследваме после, ама айде сега няма да чупим кахъра на Трайчо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.