Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Износът се утвърждава като основен фактор за растежа на българската индустрия

0 коментара

4.3% е очакваният икономически растеж на България за последното тримесечие на 2003 г., което надхвърля с близо процент растежа през четвъртото тримесечие на 2002 г. от 3.4 на сто. В поредния си доклад Центърът за икономическо развитие (ЦИР) дава положителна оценка за ситуацията в България.

Икономическият ръст за цялата 2003 г. се очаква да бъде около 4.2 на сто.

С най-голям принос е индустриалният сектор, като основен фактор за растежа в промишлеността е външното търсене. По данни на ЦИР, продажбите за износ нарастват с 30% на годишна база, което над 4 пъти повече, отколкото ръста на продажбите за вътрешния пазар.

Експертите на центъра очакват растежът на добавената стойност на индустрията през последните три месеца на миналата година като цяло да надхвърли значително ръста за четвъртото тримесечие на 2002, който беше 3.1 на сто.

Забележимо по-високи са нивата на бизнес климата в строителството в края на миналата година, продължава задържането на растежа в сектора на услугите.

Отново се забавя и ръстът на продажбите във вътрешната търговия, въпреки че продажбите в търговията на дребно продължават да нарастват с по-високи темпове, отколкото през четвъртото тримесечие на 2002 година, показват данните на ЦИР.

От центъра отчитат като особено положителна тенденцията на повишаване на вноса на инвестиционни стоки. През последните три месеца на 2003 г. увеличението е с близо 36 % или два пъти повече в сравнение с четвъртото тримесечие на 2002-ра.

Подобрение е отчетено и при показателя Terms of trade - през четвъртото тримесечие цените на вноса намаляват, а тези на износа нарастват.

И през последното тримесечие на 2003 г. се подобряват данните за туризма, капиталовия пазар и банковата система. Секторната политика в енергетиката, екологията и селското стопанство може да бъде оценена общо положително, докато в секторите на транспорта, високите технологии и комуникациите тримесечието не донесе сериозно развитие.

В редовния доклад на ЦИР се посочва, че голямо влияние за стабилизирането и растежа на икономиката оказват чуждестранните инвестиции, чийто приток продължава да нараства, стигайки 1.361 млрд. долара за цялата 2003 година.

Инвестираните през четвъртото тримесечие 328.8 млн. долара са с 22.5 % повече, отколкото година по-рано.

От ЦИР изчисляват, прибавяйки към чуждестранните инвестиции и средствата от реинвестираната печалба, че реалните инвестиции за миналата година ще доближат 2 млрд. долара.

С над 50% е увеличението на преките чуждестранни инвестиции през 2003 в сравнение с 2002 г.

Оживлението в индустрията оказва положително влияние и върху равнището на безработица. От центъра определят като устойчива тенденцията на намаляване на безработицата - спрямо декември 2002 броят на безработните е намалял с над 100 хил. или със 17 % и това е най-голямото абсолютно и относително намаление за последните три години. В доклада се посочва, че в края на 2003 г. броят на регистрираните безработни е 500 664, а равнището на безработица - 13.52 на сто.

Докладът на ЦИР обаче отбелязва негативна тенденция на забавяне на темповете на растеж на доходите на домакинствата. На годишна база реалните доходи средно на лице от домакинствата растат с по-малко от 4 %, при 16 на сто за същия период на 2002 година.

Увеличава се делът на фирмите, които следват дългосрочна стратегия за развитие и съобразяване с високата конкуренция на фирмите в ЕС. 78 % от бизнеса са склонни да въвеждат нови технологии в производството, а 97 на сто искат да повишат качеството във всички етапи на производствения процес. Като заплаха мениджърите определят нарастващата трудност при намирането на квалифициран персонал - 56% от ръководителите срещат такива проблеми.

Макар че намалява, остава висок делът на бизнесмените, които заявяват че биха дали подкуп на чиновниците - 77% в края на 2003 срещу 84 на сто година по-рано.

В същото време се засилва негативното отношение на бизнеса към конкурсите за обществени поръчки. Подкрепата на твърдението, че тези конкурси са прозрачни и честни, спада до най-ниското си ниво от 7 на сто.

Центърът за икономическо развитие отчита подобряване на мнението на бизнеса за данъчната среда, както и оценките за законодателните инициативи на правителството. Според фирмите, основните трудности произтичат от липсата на ефективно прилагане на нормативната база.

Общо от центъра отчитат, че икономиката на България през 2003 г. е продължила цялостното положително развитие, характерно за последните години - макроикономическа стабилност, относително висок ръст на брутния вътрешен продукт и подобрение на показателите в редица стопански сектори. В определени направления на икономическата политика като инвестиционна политика, транспорт и здравеопазване обаче беше налице забавяне или липса на развитие и на реформи.

Икономическият растеж в България още не е достатъчен за категорична промяна в доходите и заетостта. Конкурентоспособността на отраслово и фирмено ниво се подобрява, но България остава недостатъчно подготвена за икономическите последици от евентуално членство в Европейския съюз, са изводите на ЦИР.

Пълният текст на доклада е достъпен на адрес: http://www.ced.bg/uploads/publication/All_Q4_2003_Final_BG.pdf (.pdf, 3.6Mb)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.