Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изпълнението на държавния бюджет до септември

11 коментара

Министерството на финансите оповести данните за изпълнението на държавния бюджет от началото на 2007 г. до месец септември включително. Бюджетните приходи достигат 14.5 млрд. лв., разходите – почти 12.4 млрд. лв., а излишъкът – 2.1 млрд. лв.

Растежът на разходите в консолидирания бюджет се ускорява през септември до 5.9% спрямо 2005 г., докато през юли и август е съответно 5.1% и 5.3%. Вероятно темповете ще продължат да нарастват до края на годината, тъй като заложената цел за бюджетния излишък за 2006 г. е около 3.2% от БВП, което може да означава около 1.5 млрд. лв. Следователно през последното тримесечие на годината правителството ще може да похарчи с поне 600 млн. лв. повече, отколкото са приходите му през този период.

Дискреционният елемент от разходите също ускорява темпа си на нарастване след юни, като през септември достига 6.6%. Тук се включват всички разходи без тези за лихвени плащания по публичния дълг, които в по-голяма степен от останалите са резултат от политиката през предходните години. Лихвените разходи, от своя страна са едни от малкото, които се понижават през годината като следствие от разумната стратегия за управление на дълга, която се поддържа от настоящото правителство.

Други разходи, които се понижават, са тези за субсидии, което трябва също да се отчете като положително развитие предвид изкривяващия ефект, който оказват тези плащания върху пазарните решения и цялостната ефективност в икономиката.

Що се отнася до разходите за текуща издръжка и за заплати и социални осигуровки, данните, с които разполагаме, не позволяват прякото им сравнение с тези от предходната година поради промяната в методологията. Като цяло трябва да се отчете, че разходите продължават да се повишават, докато за момента не се наблюдават по-добри резултати от това във вид на подобряване на качеството или количеството на публичните услуги. Въвеждането на програмното бюджетиране би трябвало да повлияе положително на ефективността, но то лесно би могло да се превърне в оправдаване на същите, а дори и по-високи разходи за проекти, които не допринасят за общественото благосъстояние или биха могли да бъдат предприети от частния сектор.

Приходите в консолидирания бюджет нарастват с 9.5% спрямо миналата година, а тези от данъци – с 11.3%. Това дава основание да се направи прогноза за общите приходи в края на годината да достигнат около 19.9 млрд. лв. или преизпълнението да е над 1.6 млрд. лв.

Най-голям принос за тези приходи има данъкът върху добавената стойност, който представлява 34.4% от данъчните приходи, което е повишение с 1.7 процентни пункта спрямо 2005 г. Акцизите и митата също повишават относителния си дял, като общият принос на косвените данъци достига 52.6% при 50.1% през 2005 г. Следователно структурата на данъчното облагане се променя като се понижава делът на преките данъци за сметка на косвените. Причината за това развитие са изискванията на Европейския съюз за повишаване на акцизите и понижаването на преките данъци. Тази тенденция ще продължи и през 2007 г. предвид промените в данъчните закони, които се обсъждат или са вече приети.

Бюджетният излишък от над 2.1 млрд. лв. (2 108 239 100 лв.) представлява действително огромна сума за икономика като българската. Според наличните данни за заетостта от Националния статистически институт (второ тримесечие на годината) заетите лица в икономиката са около 3.14 млн., от които над 440 хил. са бюджетни служители. Това означава, че нетните данъкоплатци са по-малко от 2.7 млн. души. Тоест на всеки един от тях се падат средно по 780 лв., които държавата е надвзела, за да постигне този излишък. Това „свръхданъчно” облагане представлява съществена част от доходите на тези хора и би могло да им бъде спестено при по-различна политика на правителството. За съжаление и през 2006, и през 2007 „свръхоблагането” ще бъде един от основните приоритети за бюджета, като причините за това отново няма да бъдат добре аргументирани.

Изпълнение на консолидирания бюджет до септември

 

2005

2006

промяна

Приходи и помощи

13 241.0

14 502.8

9.5%

Данъчни приходи

10 528.4

11 715.5

11.3%

Разходи

11 705.7

12 394.5

5.9%

Дефицит/излишък

1 535.2

2 108.2

37.3%

Източник: Министерство на финансите

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БОЙ по частника
    #13

    След агента на КГБ Симеончо и неговите жълти царедворци-крадци, комунистите ще ни задушат. БСП-ДС е партия на милионерите и държи цялата власт.

  2. Stefan
    #11

    Pri taka opisanata sityacia ministarat na finansite tvardi, 4e niama vazmosnost da mi namaliat danaka varhy zaplatata. Triabva da pla6tam 24%. Za firmite oba4e moze. Te ve4e sa na 10% varhy pe4albata, ako deklarirat takava. Predi tezestta varhy firmite i grazdanite be6e ednakva. Visoka, no ednakvo visoka - grybo 25%. Sega danacite stavat niski. Super! Vsi4ki se radvat. Za6to li oba4e, kogato stavat niski samo za biznesa, a za obiknovenia rabote6t si ostavat po4ti sa6tite. Kakvo 4akat vav finansovoto

  3. Independent
    #10

    Кои по-точно безработни имаш предвид? Тези, които не искат да си намерят работа? Или тези, които не стават за нищо, но искат да са директори?

  4. Independent
    #9

    Всичко е, защото ние храним тези, които после си избират онези, които поддържат ставките ни високи.

  5. Гаус
    #8

    Браво. Всичко в едно изречение.

  6. Енчев
    #7

    в шибаната олигархична държава. Хвърлят прах в очите на хората, че намалявали едикой-си данък (напр. корпоративния), а мълчат, че вдигат една камара други данъци и такси. Целта е трупане на излишък, който после, чрез измислени проекти да разпределят не олигархията. Това е управлението на комунягите! Как няма да има сива и черна икономика, как няма хората да лъжат и крият, като ако работиш честно, си прецакан и съдран, за да се хрантутят куп бюрократи и олигарсите?!

  7. ЖЖЖ
    #6

    стоят в БНБ за 1% лихва годишно а по заемите лихвата е 7-8-10%! И що стоят в излишъка, за да могат да се гепят в един удобен момент! Размера на брутния външен дълг не е мърдал от години! Каква полза от 10% корпоративен данък при това свиващо се население, ми то няма работна ръка, няма инфраструктура и законност кой луд ще инвестира тука! Комунистическата олигархия яде в момента бъдещето на страната ни за да поддържа охолния си живот! Каква полза от по-високи акцизи като населението няма пари да потребява! Какъв е тоя геноцид 20% ДДС на хляб, мляко и учебници! БГ политиците са престъпници много по-лоши от Саддам!

  8. от USA
    #5

    Ако фирменият данък печалба е 10%, а данъкът върху заплатите е 24% и нагоре, значи държавата насърчава фирмите да държат заплатите ниски, а фирмените печалби високи. В такъв случай не трябва да бъдат обвинявани работодателите, че държат заплатите ниски дори когато имат практическа възможност да ги повишат.Това винаги е била политиката на комунисти и социалисти - ниски доходи, на ниво което е достатъчно високо за да не се разбунтуват хората, но и достатъчно ниско за да не могат да спестяват и да инвестират

  9. ЖЖЖ
    #4

    Не се заблуждавай момче! Няма социалисти или капиталисти! Олигархията в БГ е ЕДНО! Там не важат политически принципи, а само принципа на келепира, кокала и джоба!

  10. Б.
    #2

    Точно. Ясно. И - за съжаление - вярно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.