Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изплащането на студентските кредити в САЩ може да се превърне в бреме за цял живот

16 коментара

Часът за записване в американските университети скоро ще удари заедно със задължителното последствие - сметката, която трябва да се плати. А изплащането на заемите, взети за плащането на висшето образование, което става все по-скъпо, може да се превърне в бреме за цял живот в една страна, в която ситуацията със студентските дългове става взривоопасна.

За първи път общата стойност на студентския дълг, който все още не е погасен, е достигнала през 2011 г. 1 трилион долара, обяви неотдавна адвокатско сдружение, специализирано във фалитите. Сдружението се пита дали тази бомба няма да предизвика следващата голяма криза в американската икономика.

От цифрите, публикувани от сдружението, основаващи се на проучванията на множество организации, на човек може свят да му се завие, като знае, че огромно мнозинство от студентите взимат федерални заеми или заеми от частни компании, за да платят обучението си въпреки отпусканите най-различни стипендии.

Американците днес са натрупали повече студентски дългове, отколкото дългове от използването на кредитни карти. За 2010 г. стойността на заемите е достигнала за първи път символичната граница от 100 милиарда долара.

В разгара на предизборната кампания президентът Барак Обама се зае с въпроса, като защити каузата на студентите по време на обиколката си в Северна Каролина, Колорадо и Айова, в навечерието на очакваното от 1 юли удвояване на лихвите по федералните студентски заеми поради липса на закон на Конгреса.

Така например студент, подготвящ се за бакалавър, е натрупал средно дълг от 25 250 долара, а родителите, които теглят все повече и повече заеми заради децата си, са натрупали средно по 34 000 долара дългове. И докато разходите по записване в университети не престават да се увеличават - за 30 години те се удвоиха - дългът също набъбва.

Според нюйорксата регионална банка към Управлението за федерален резерв на САЩ една трета от дълга се дължи от хора над 40 години, а 4.2 процента от хора над 60 години.

Петдесет и една годишната Дона Шелтън, която живее в Северна Каролина, поднови медицинското си образование на 39-годишна възраст, след като беше завършила колеж преди 20 години. "Взех заем от 121 000 долара за 30 години при лихва от 7.5 процента. Все още дължа 118 000 долара", разказва тя.

Дона изплаща по 750 долара на месец и смята, че все пак е късметлийка, защото като помощник лекар печели добре. "Надявам се, че ще живея до 80 години, иначе ще умра преди да съм върнала целия си дълг", казва тя с ирония.

От всички длъжници през 2005 г. 25 процента имаха проблеми с погасяването на заемите, а 15 процента изобщо не можеха да изплатят никаква вноска по дължимата сума. Двадесет и седем годишният Колин Пинкам, който е сервитьор във Вашингтон, е решил преди година и половина да спре да погасява заема си от 75 000 долара за бакалавърска степен по история.

"Трябваше да избирам между това да си плащам наема и храната или това да погасявам заема си за висше образование", разказва той пред участниците в протестното движението "Окупирай студентския дълг"."Питам се защо ли изобщо се записах във факултета, щом като сега работя като сервитьор", допълва той.

Студентският дълг оказва непрестанно влияние върху цикъла на живота. Заради него задлъжнелите студенти отлагат във времето житейските събития, като купуването на кола, на къща, решението да се оженят, да имат деца, предупреждава Джон Рао, заместник-председател на адвокатското сдружение, специализирано във фалитите.

Тази спирала може да бъде адска, главно за онези, които не могат да си намерят работа или онези, които са натрупали дълговете напразно, заради професионално обучение, което не ги е довело до нищо удовлетворяващо. Разходите по непогасените вноски по студентския дълг тогава следват една след друга и ситуацията е още по-драматична, защото по студентския дълг хората не могат да обявят фалит.

Ако правителството не получи заема си, то може да запорира заплатите или най-различни помощи, да премахне данъчните облекчения, да откаже разрешително за вършене на дадена работа.

Периодично се организират протести в студентските градчета или пред офисите на заемодателните органи. На сайта sign.on.org 722 000 души вече са се подписали под петиция, с която миналия четвъртък призоваха правителството да забрави за студентския дълг, за да даде тласък на икономиката.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    До 10 Много си долу. Слава Богу, дървените философи като теб измират от само-себе си. И като започнеш да умираш, с огромна лекота си постави диагнозата и се оперирай сам с помощта на интернета. Пълно ми е отделението с такива откачалки като теб. Дървени философи, които най-много обичат да ме съветват как да ги оперирам.

  2. Анонимен
    #15

    Това е Франс прес. Антиамериканци. За благодарност, че Америка ги опази от съботниците. Французи. Хем по време на войната бяха верни съратници на Хитлер, работиха за него и избиха евреите си, хем седнаха на масата като победители. Как става тая работа? Френски ку.ви. Забележете, че всички важни преговори се водят от Чърчил, Рузвелт и Сталин. Няма франсета и за цвят. Те работят за Германия. Боклуци.

  3. Анонимен
    #14

    не забравайте и издражката на студента: глупости като квартира и храна. След сметките излиза, че само милiонер може да си позволи да даде детето си ж елитен университет (те са по-скапички) и то ако ниама много деца (освен в много редки случаи). Вапроса е дали образованието си струва цената и дали триабва да е достапно само за много богати хора, а не за най-способностите. Иначе всеки срещнат университет в Щатите не си струва...живеиа тук.

  4. Анонимен
    #13

    Ами смятайте, $200 000 за бакалавър и да кажем $200 000 за медицинско образование, прави по 10к на година при положение че се работи от 28 до 68

  5. Анонимен
    #12

    Проблемът се предизвиква от голямата безработица сред завършващите висшисти, което е резултат от рецесията. Фирмите предпочитат хора с опит и когато няма достатъчно места, току-що завършилите остават на опашката. Те се замразяват лихвите (има такъв номер, ако нямаш доход), забават плащанията, банките закъсват и се опитват да компенсират като увеличават лихвите. Обама предложи правителството да направи нещо, Мит Ромни го подкрепи(!), но Конгресът трябва да вземе решение.

  6. Анонимен
    #11

    "Пълна лудост е да се плащат такива суми за образование в ерата на интернет и компютрите. Сега човек може да се самообразова с огромна лекота, стига да има нещо в лейката." За някои специалности това работи - например, за компютерно програмиране. Но за много специалности (най-скъпо платените - медицина, право, фармация) се изисква да имаш правоспособност, което не може да се уреди при самоподготовка

  7. Анонимен
    #10

    Пълна лудост е да се плащат такива суми за образование в ерата на интернет и компютрите. Сега човек може да се самообразова с огромна лекота, стига да има нещо в лейката.

  8. Анонимен
    #9

    Цялата фалирала държава САЩ - федерален дълг по-голям от БВП - над 15 трлн долара, плюс 50 трлн долара общо на щатите, на местните органи на властта и на американците, напрактика се състои от фалирали пиндостанци. Толкова по въпроса.

  9. Анонимен
    #8

    А ние в Българиа си имаме безплатно "образование" и безплатно "здравеопазване", не сме глупави като американците

  10. Анонимен
    #7

    жапроса е, до колко е разумно да се плащат толкожа голиами суми за образожание.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.