Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Източна Европа – новото огнище на кризата

8 коментара
Източна Европа – новото огнище на кризата

Икономическият бум на страните от Източна Европа се дължи на финансиране от дъщерните компании на западноевропейските банки. Доскоро те процъфтяваха, но в условията на бърз икономически спад рисковете за тях значително нараснаха, пише в сряда "Файненшъл Таймс Дойчланд".

По данни на Морган Стенли, банките на ЕС – предимно австрийските, италианските, френските, шведските и гръцките – са вложили в тези страни общо 1500 млрд. долара. Много от източноевропейските банки обаче изпитват бюджетен дефицит, защото благодарение на кредитите от чуждестранните банки са харчили "над възможностите си". Унгария и Латвия вече са се обърнали за помощ към МВФ и ЕС.

Неправомерният ръст на обемите на кредитиране се превърна в проблем за западните банки. Кредитите на дъщерните компании на "Уникредит Пекао" и "Ерсте Банк", дадени в страните от Централна и Източна Европа, превишават собствения им капитал седем пъти, а на "Райфайзен Интернешънъл" – девет, по данни на Морган Стенли.

Причините за увеличаване на "лошите" кредити в Източна Европа са икономическият спад и фактът, че фирми и частни лица са взели много кредити във валута. Във връзка с девалвацията на много национални парични единици вероятността кредитите да не бъдат върнати е голяма. Този риск е най-висок за прибалтийските държави, Унгария, Румъния и Украйна, смятат анализаторите от "Дойче Банк".

Друг проблем е недостигът на ликвидност. И макар дъщерните фирми на западните банки да имат теоретичната възможност да се финансират за сметка на главните си компании, се появяват все повече "анекдотични данни, че кредитните линии се замразяват" и компаниите-майки поощряват рефинансирането на "дъщерите" по местонахождение, дори при неизгодни за тях условия.

На форума "Юромъни" във Виена Ерих Хампел, който управлява голяма част от подразделенията на "Уникредит" в развиващите се европейски икономики като директор на нейната дъщерна компания "Банк Аустрия", призова другите международни банки, действащи в региона, както и ЕС, МВФ и други институции да изработят съвместен план за противодействие на заплахата да спре приливът на средства и да се задуши икономическият ръст.

"Международната финансова криза поставя под въпрос бъдещите проекти и рискът от кредитна криза е очевиден“, твърди Хампел, според когото без кредитиране местните икономики могат да изпаднат в големи затруднения.

Ръстът на бившия комунистически блок беше захранван от бума в кредитирането през последните 10 години. Но тъй като спестяванията в голяма част от региона не са достатъчни, за да подкрепят нарастващото кредитиране, предимно чуждите банки в региона се обърнаха към компаниите майка за подпомагане на балансите им, коментира Ройтерс.

"Уникредит" е начело на банките от старите членове на ЕС, които имат най-голяма експанзия на кредитния пазар в Централна и Източна Европа. Италианската банкова група изпреварва такива банки и банкови групи като австрийските "Ерсте" и "Райфайзенбанк", френската "Сосиете женерал", белгийската КБС и унгарската ОТП.

У нас "Уникредит" закупи и сля трите банки "Булбанк", "Хеброс" и "Биохим" в най-голямата българска банка. Свои дъщерни банки имат и "Райфайзенбанк" и "Сосиете женерал". ОТП купи ДСК, а КБС – ДЗИ Банк.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lana
    #9

    ot falit?

  2. banker
    #8

    нещастни макаронаджии...кога станаха и те банкери... а и в България с тоя тъп арменец Хампа... последния да затвори вратата.. толкова са жалки, че трябваше ония ненормалник Кадафи да ги спасява като налива пари...

  3. neizvesten
    #7

    Dobre e da se utochni, che KBC kupiha zashtrahovatelja DZI, a v bankovia sektor vljazoha, kato kupiha SIBANK, a ne DZI Bank...

  4. kapitalowo adekwaten
    #6

    Ako goworim za kriza w ewropejskite banki i towa e werno -------------------------------Кредитите на дъщерните компании на "Уникредит Пекао" и "Ерсте Банк", дадени в страните от Централна и Източна Европа, превишават собствения им капитал седем пъти, а на "Райфайзен Интернешънъл" – девет, по данни на Морган Стенли.-----------------------------------To trqbwa da se znae che kapitalowata adekwatnost na Lehman Bros kogato faliraha beshe 1:33 a na Fani i Fredi kym 1:50 ...

  5. Karl
    #5

    "Owners of capital will stimulate working class to buy more and more of expensive goods, houses and technology, pushing them to take more and more expensive credits, until their debt becomes unbearable. The unpaid debt will lead to bankruptcy of banks, which will have to be nationalized, and State will have to take the road which will eventually lead to communism." Karl Marx, 1867

  6. karla
    #4

    :))))))))) Ti me ubi! Mi toj mnogo tochno si go e kazal choveka, ama kato kazaha losh, ta losh komunizym... prechi ni da kradem horata i da stavame bogati za tjahna smetka...

  7. От ЕС
    #2

    страната по време на БСП управление!Беше въведен след инициатива на демократичните сили!

  8. Мюмтуц
    #1

    "Икономическият бум на страните от Източна Европа се дължи на финансиране от дъщерните компании на западноевропейските банки." - ДРЪН ДРЪН!Икономическият "бум" - разбирай по-бърз растеж - се дължи не на каквото и да е финансиране, а на простата причина, че след 1990 г. производството беше паднало с 30% спрямо 1989 г. Добре се знае, че държави претърпели такъв шок - както и по-нискоразвитите - имат по-бърз растеж след шока, но това НЕ Е защото са богати и просперират, а защото просто икономиката се

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.