Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Извънредни проверки на въздуха в Русе след 540 сигнала през септември

МОСВ ще инвестира близо 87 млн. лв. в чистота на въздуха в дунавския град

0 коментара
Извънредни проверки на въздуха в Русе след 540 сигнала през септември

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съобщи, че е разпоредило извънредни проверки на качеството на въздуха в Русе, след като получи над 540 сигнала за "специфични миризми" през септември.

В периода между 2 и 9 октомври Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) ще направи измервания на качеството на атмосферния въздух в града, на определена от РИОСВ - Русе площадка.

С помощта на специализирана инструментална техника, базирана на мобилна измервателна станция, в реално време ще бъдат измерени органични веществата - бензен, тоулен и ксилен.

Допълнително, със специализирано устройство, ще бъдат взети проби от фини прахови частици за определяне на веществата бензо(а)пирен и нафтален. Това ще стане чрез хроматографска инструментална техника за анализ. Веществата, които ще се изследват са специфични и могат да доведат до поява на миризми.

"Това е само една от мерките, които МОСВ предприема в отговор на засиления обществен интерес към качеството на въздуха на територията на Русе, продиктуван от сигнали за интензивни миризми в някои от районите на града", казва министърът на екологията Юлиян Попов.

"Продължаваме с непрестанния мониторинг на качеството на атмосферния въздух в града. Продължаваме и с комплексните проверки на производствената дейност, носещи риск от замърсяване. Работим активно с всички останали местни и национални институции за намиране на решение в полза на здравето и благосъстоянието на хората в Русе", допълва той.

Над 540 сигнали от граждани през септември

В периода от 4 до 27 септември, по всички възможни канали, осигурени от РИОСВ - Русе, са постъпили общо 546 сигнала за различни неприятни миризми.

Те са оприличавани на изгоряла пластмаса, силна химическа миризма на отработени масла, миризма на бакелит, дразнеща химическа миризма с индустриален произход, хлор, изгоряло и лекарства, бензин, мазут или подобен нефтопродукт.

Сигналите са регистрирани приблизително по едно и също време, в часовия интервал от 20 до 23 часа, и сутрин от 5 часа до 8 часа. Това предполага, че миризмите са вследствие на неорганизирани източници, като в повечето случаи, вероятно става въпрос за неорганизирано залпово изпускане на непречистени емисии от работната среда на индустриални производители.

Данните от пунктовете за мониторинг на качество на атмосферния въздух - АИС "Възраждане" и МАС на РЛ - Русе, разположена на територията на Втора РСПБЗН, в района на Източна промишлена зона, не показват отклонение от показателите за качеството на въздуха.

Същото важи и за данните, които отчита общинската АИС "Петър Берон", която работи от 2021 г.

Те не показват превишения на средно денонощните норми на следените органични показатели: бензен, толуен, етилбензен, m- p-Ксилен, о-Ксилен, Фенол, о-Крезол, p-Крезол, Нафтален. Допълнително, от обслужващата фирма, са изискани и средно часовите резултати на следените показатели, от където не потвърждават превишения.

Близо 87 млн. лв. за чистотата на въздуха в Русе

Близо 87 млн. лева осигурява МОСВ за мерки по опазване на чистотата въздуха в община Русе до 2027 година.

По оперативна програма "Околна среда" 2014 - 2020 г. са осигурени близо 47 млн. лв. за закупуване и доставка на електрически автобуси и тролейбуси за Русе. Общо 35 нови екологични електрически превозни средства на обществения транспорт заменят амортизирани, замърсяващи дизелови автобуси.

Новата програма "Околна среда" (ОПОС) 2021 - 2027 г са заложени още над 40 милиона лева за подобряване качеството на въздуха в община Русе.

Над 37 млн. лв. от тях са по мярката "За по-чист въздух!" и ще са на разположение за подмяна на печки на дърва или въглища със съвременно екологично отопление.

Допълнително 3.5 млн. лв. ще бъдат инвестирани за изграждане нова и подобряване на съществуващата зелената система на градската среда - в разширяване на паркове и градини, озеленяване на така наречените "кални петна" в междублоковите пространства.

Освен по мярката за чистота на въздуха, близо 135 млн. лева от програма ОПОС 2014-2020 са инвестирани за изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от "ВиК" Русе ООД.

Над 27 млн. лв. са за изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци.

България иска да участва в екооценката на инсенератора в Гюргево

През септември МОСВ подкрепи гражданите на Русе в защита на правото им на чиста и безопасна околна среда, като поиска повече и по-конкретна информация от румънското министерство на околната в среда по проекта за изграждане на инсинератор за изгаряне на биологични отпадъци в Гюргево.

Позицията на МОСВ бе, че информацията изпратена от румънска страна не съдържа достатъчно конкретна информация - факти, данни и анализи, за да може българската страна да оцени въздействието и риска за човешкото здраве и степента на здравен риск за населението на Русе, при осъществяването на инвестиционното предложение.

МОСВ изпрати на румънското министерство становищата и резултатите от осигурения обществен достъп до информация, включително и позицията на гражданските сдружения в Русе.

Предвид непосредствената близост до Русе, министър Попов поиска от румънския си колега, България да вземе участие в процедурата по оценка на въздействие на околната среда (ОВОС).
Заради значимостта на темата за русенци министър Попов предложи, след отстраняване на българските забележки по доклада, планът за изграждане на инсинератора в Гюргево да бъде подложен на обществено обсъждане в град Русе.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.