Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изводите за България от унгарската криза

33 коментара

Изглежда всички знаят, че по време на избори се лъже. И вероятно не малко хора у нас се отнасят към това обстоятелство повече или по-малко спокойно. Това отношение е всъщност крайно вредно и това е може би най-важният извод от унгарските събития от тази седмица.

Стопанските въпросителни

Кредитната агенция Фитч вече промени оценката си за кредитния рейтинг на Унгария от „стабилна” на „отрицателна”. В основата на тази промяна е предвиждането, че вследствие на събитията в страната правителството няма да бъде в състояние да удържи фискалната дисциплина, да увеличи данъците и да намали разходите. Съответно, бюджетният дефицит от 10.5 - 11% от БВП може би няма да бъде овладян и намален и съответно цялата финансова система на Унгария вероятно ще бъде оценена като високо рискова и от други институции.

Днес повечето търговци на валута продават форинти и предвиждат загуби. Централната банка на Дания (ЦБД), която впрочем използва потенциала си предимно, за да съветва инвеститори, заяви, че „продължава (това тя прави от неделя насам – б.а.) да препоръчва свиване на интереса към унгарските пазари”. „Нещо повече, продължава ЦБД, рискът от въздействие на унгарската криза върху другите централно и източно-европейски пазари не следва да бъде неглежиран, тъй като политическата несигурност нараства общо взето в целия регион”. Онова, което всъщност се твърди в това изречение, е: „внимавайте, другите страни не са предпазени от същите рискове”.

Какво може да се случи в частност на България?

В момента оценката на централно и източно-европейските пазари и икономики е оставена предимно в областта на отговорността на макроикономическите анализатори, МВФ и икономистите от директората „Икономика и финанси” на ЕС. В оценката им от началото на 2001 г. практически не участват най-софистицираните и скъпо платени анализатори – тези на политическия риск и управителите на инвестиционните компании и банки, които определят стратегията. Сигурно е, че тези хора ще започнат да обръщат повече внимание на страните от нова Европа и че това внимание ще трае поне няколко месеца или половин година.

Това ще рече, че предупрежденията на МВФ по повод тези страни и Русия ще имат повече тежест. Споменатият директорат на ЕС досега, изглежда, имаше различно от МВФ тълкуване на някои макроикономически обстоятелства за България. Най-вече той не виждаше същата степен на риск в дефицита по текущата сметка. Много е вероятно тези и други специалисти да направят опит да преосмислят своите интерпретации.

Седмица преди окончателното завършване на доклада на комисията на Европейския съюз за предстоящото членство на България и Румъния, унгарските събития със сигурност карат експертите на ЕК да отчитат елемента „политическа несигурност”. Предполагам, няма да има време за съществена смяна на мнението, но изглежда сигурно погледът върху София и Букурещ да бъде по-строг в сравнение с оценките кандидатите от 2003 и 2004 г. Излишно е да споменавам, че причината за това е предимно в България и Румъния. Приносът на събитията ще бъде, че вече подготвените формулировки за предпазване на старите членки по-лесно ще намерят място в окончателния доклад, отколкото ако унгарските събития не се бяха състояли.

Общото

Двете страни имат общи характеристики като приблизително еднакво на брой и по старост население и делът на участващите в икономиката е най-нисък в сравнение с цяла Европа (в България по-нисък – около 55,8 % срещу 56,9% за Унгария).

И в двете страни при еднаква демографска структура, промените в пенсионните системи са еднакво нерешителни. Икономиката на столицата доминира силно пред икономиката на страната. И в Унгария, и в България има силно упование на външни спестявания (инвестиции), за които се смята, че са призвани да решат проблемите на благосъстоянието. Е в двете страни стопанската политика се бои да се обърне с лице към дългосрочните проблеми с вътрешните спестявания.

В тази връзка си струва да се споменат и някои други особености, които са в дъното на днешните събития. В годините преди членството правителствените разходи се увеличават рязко в Унгария, съответно с 4 и 5% от ВВП за 2003 и 2004 г.В основата на това увеличение е планираният скок на заплатите в бюджетната сфера и на някои на вид благородни социални разходи, който е коментиран многократно като грешна и опасна политика за България, но който е и най-голямата прилика между политическите възгледи на българските и унгарските социалисти.

В България финансовият министър засега удържа апетита на свои колеги по кабинет, в Унгария това не се случи, но и тук възможностите да се удържа този напън не са безкрайни (особено предвид на следваната философия за увеличаване на разходите и защита на тяхната „свещеност”);

Унгария бе една от малкото страни в нова Европа, която към 2004 г. фактически увеличи горните пределни данъчни ставки от около 40 (през 2000 г.) на 56% през 2004 г. (при комбинирано изчисление за всички данъци). Точно това иска да направи и сегашното българско правителство, доколкото може изобщо да се разбере какви са му намеренията; почти всички останали страни или намалиха, или запазиха тези ставки;

Унгария е една от малкото, ако не единствената страна от нова Европа, която сравнително бавно намалява пречките за навлизане в бизнеса България е по-зле в тази област и това – заедно с данъците – пречи на младите и предприемчивите да поемат съдбите си в собствените си ръце.

Правителството в Будапеща е едно от най-нереформираните в Централна и Източна Европа. Политическата стабилност на 90-те години доведе до това, че привилегированите от епохата на комунизма запазиха контрол върху икономическото статукво, като заблуждаваха пенсионерите и младите, че всичко се развива в техен интерес.

Затова и се протестира в Унгария.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петров
    #35

    Стягай народе бурканите, глад и студ се задава.

  2. oister
    #34

    edin hubav analiz na Krasen, koito moje da byde preveden nakratko taka - Elektorata na parvanov i stanishev da se gotvi da go poeme kakto oralno, taka i analno.

  3. Bambuka
    #33

    Ne e taka, pich, v Baulgaria pensionerite izbirat pravitelstvoto, posle obache go duxa CELIA narod.

  4. elenko
    #32

    Analizyt na Krasen e to4en no problemiyt sys vytre6nite spestiavania ne e re6avan ot nikoie pravitelstvo dosega. Negativite 6te se stovariat vyrhu vsi4ki izbirateli. Problem e i,4e v slu4ai na kririza niama nikakva politi4eska gotovnost otdiasno za poeman e na upravlenieto na dyrjavata

  5. Соци Гъцев
    #30

    ОТ ВСЕКИ СПОРЕД ВЪЗМОЖНОСТИТЕ, НА ВСЕКИ СПОРЕД ПОТРЕБНОСТИТЕ!Куфарче с кеш, куфарче с капачки за буркани - кой квото му е потребно.КОМУНИЗМЪТ НЕ Е УТОПИЯ, А НАСТОЯЩА РЕАЛНОСТ, ДРУГАРИ!

  6. Idealist
    #29

    Balgarskata ikonomika e v mnogo po-losho sqstoyanie, izrechenite v nas lqji so mnogokratno po-golemi, no nyama da stane kato v Ungariya, zashtoto u nas nyama aktivno naselenie, to e v chujbina. Na tova se nadyava upravlyavashtata vqrhuchka. Neynata vlast shte bqde zazdravena s izbiraneto na Goce ot pensionerskiya elektorat. Krizata shte bade raztegnata vqv vremeto i she se izrazyava v periodichno pokachvane na cenite i obednyavane na izlqganoto naselenie. Opoziciyata nyama da iska da vzeme vlasta,

  7. The Wise man
    #28

    НИ ПРАВИ ОЩЕ ПО-БЕДНИ. ЩЕ ДОЙДЕ ОЩЕ ПО-ГОЛЯМ ГЛАД , АКО НЕ СЕ СПРАВИМ С КОРУПЦИЯТА! КОЙ ЛИ НЕ НИ ГО КАЗА , И В ПРАВ ТЕКСТ И ПО ЗАОБИКОЛЕН НАЧИН!ВИЖДАМЕ КОЛКО НАРУШЕНИЯ СЕ РАЗКРИХА В ОБЩИНСКИТЕ ФИРМИ В СОФИЯ ОТ 1 ГОДИНА НАСАМ! ПОЛОЖЕНИЕТО В СТРАНАТА НЕ Е ПО РАЗЛИЧНО , ЗАЩОТО ДУМАТА ДАЛАВЕРА Е ИЗДИГНАТА В КУЛТ! НИКОЙ ОТ МЛАДИТЕ НЕ ГИ ИНТЕРЕСУВА НИЩО , А ОТ ТОВА ПЕЧЕЛЯТ САМО КОМУНЯГИТЕ В ЛИЦЕТО НА БЕЗРЕЗЕРВНАТА СИ МАСА - ПЕНСИОНЕРИТЕ , КОЙТО ПЪК СА БЕДНИ , КАТО ЦЪРКОВНИ МИШКИ!ДОКАТО ИМА КОРУПЦИЯ ЩЕ

  8. Българан
    #27

    Абе кой им плаща на тези като Кр. Станчев и Ал. Божков? С какви пари се финансират тези институти? Трябва да се направи едно разследване тъй като нещата са доста мътни там? Мирише на "Балкански" пари и костовизъм!!

  9. Щастливец
    #26

    Приликите не са малко - много трудни са езиците ни, твърде самобитни фолклор и култури, дори националните ни флагове са с еднакви цветове...В Унгария няма мутри, средната заплата е няколко пъти повече, а през 1990г. точно в Унгария около 100 хил. партийни секретари крачеха бодро по улиците като...безработни! Схващате ли някои ОСНОВНИ РАЗЛИКИ? :-))))

  10. Stefan
    #25

    Platenite komynisti4eski agitatori neistovo smardiat!!! Koga li 6te se otroviat v sobstvenata si smrad!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.