Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Извращенията в Абу Граиб не са били официална политика

0 коментара

Американската комисия, която разследваше малтретирането на затворници в багдадския затвор Абу Граиб заключи, че то не е било резултат на официална политика, но командирите не са упражнили необходимото наблюдение. Председателят на комисията Джеймс Шлезинджър описа ситуацията в затвора като хаотична и подчерта, че по време на нощните смени той се е превръщал в "зверилник"

"Спорът дали това е дело само на няколко души или не - не е. Те са уникални в смисъл на садизма, който се е проявявал при нощните смени, и за който със сигурност не е имало разрешение", каза Шлезинджър.

Той оглавява четири - членната независима комисия, назначена в началото на май от американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд да разследва извращенията в багдадския затвор след като снимки с мъчения на затворници заляха американските и световните медии.

Слабостите в дейността на затвора не са тайна и те трябва да бъдат решени, каза Шлезинджър.

"Що се отнася до Вашингтон, ние смятаме, че е налице институционална и персонална отговорност по веригата на командването", заяви той на пресконференция във вторник, където беше представен 126-страничният доклад.

Бившият конгресмен от Републиканската партия Тили Фоулър, член на разследващата комисия и бивш член на комисията по въоръжените сили, беше още по- директна.

"Ние открихме фундаментални провали на всички нива на командването, от войниците на място до Централното командване и Пентагона. Тези провали в ръководството са съдействали да се създадат условия за практиките на малтретиране на затворници", каза Фоулър, цитирана от Си Ен Ен.

Тя посочи, че Съветът на обединените началник - щабове и шефът на американското Централно командване не са планирали правилно третирането на затворниците.

Шлезинджър обаче беше категоричен, че не е имало целенасочена политика на малтретиране на затворници.

"Тъкмо обратното. Висши служители нееднократно са повтаряли, че в Ирак се прилагат правилата на Женевската конвенция", уточни той.

Командирите в Абу Граиб не са "контролирали адекватно" действията на хората, участвали в малтретирането, каза Шлезинджър, който беше министър на отбраната при президентите Никсън и Форд и министър на енергетиката при президента Картър.

Онези, които са ръководили работата в затвора, където са били задържани 7 000 души, често са били под голям стрес.

Сградата е била постоянно обстрелвана, а иракски полицаи понякога са внасяли оръжие на задържаните, обясни Шлезинджър.

Освен това, съотношението на затворниците към военните полицаи е било 75 към 1, докато във военноморската база в Гуантанамо, Куба, е 1 към 1. Охранителите в багдадския затвор не са били предварително обучени и са пристигнали без необходимата екипировка.

Членът на комисията Чарлз Хорнър, който ръководеше въздушната кампания по време на войната в Ирак през 1991 г. и е бивш командир на Северноамериканското космическо отбранително командване настоя за по-голяма въздържаност при определяне на вината.

Четвъртият член на комисията е Харълд Браун, министър на отбраната при президента Картър. Всички те са членове на Политическия съвет по отбрана, който съветва Ръмсфелд.

Скандалът с Абу Граиб избухна през април, когато снимки на американски военни, които измъчват голи иракчани, станаха обществено достояние. На заседания на Конгреса дори беше поискана оставката на Доналд Ръмсфелд. Той запази поста си, но беше принуден да назначи комисия, която да разследва разкритията. Сега комисията твърди, че неговата оставка няма да промени нищо.

Заключенията ѝ бяха разчетени като упрек към тогавашния командващ силите в Ирак ген. Рикардо Санчес. За много хора този доклад е недостатъчен и не стига достатъчно далеч.

Доналд Ръмсфелд посочи в изявление, че дава висока оценка на работата на комисията и че ведомството ще обсъди внимателно анализа и препоръките в доклада.

Запитан дали Ръмсфелд трябва да подаде оставка, Шлезинджър заяви: "Неговата оставка би била дар за всички врагове на Америка и следователно, аз мисля, че би била грешка". Тримата останали членове на комисията се съгласиха с тази оценка.

Шлезинджър каза, че малтретирането е станало широкоразпространена практика в системата на военната полиция в затворите, установена след началото на враждебните действия в Афганистан.

За 300 случая на твърдения за малтретиране на задържани в Ирак, Афганистан и Гунантанамо, 155 разследвания са приключили и 66 случая на мъчения са били доказани, се посочва в доклада.

Осем от тях са извършени в Гунатанамо, три в Афганистан и 55 в Ирак. "Само една трета от случаите са свързани с разпити", сочи докладът.

Петима затворници са починали при мъчения по време на разпит. Много други са починали от естествена смърт или при вражески атаки. Двадесет и три случая на починали затворници все още се разследват - три в Афганистан и 20 в Ирак, е установила комисията.

В доклада е посочено, че ЦРУ не е предоставило "пълен достъп до информацията, свързана с участието на ЦРУ в операции по задържане" и че този аспект се нуждае от допълнително разследване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.