Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабил обеща да не се стигне до орязване на земеделските еврофондове

21 коментара
Кабил обеща да не се стигне до орязване на земеделските еврофондове

Продължаващият стриктен мониторинг в областта на земеделието от страна на Брюксел и след присъединяването на България към Европейския съюз от 1 януари 2007 г. е бил съвсем очакван, декларира в сряда министърът на земеделието и горите Нихат Кабил (ДПС). Преди ден неговият партиен лидер Ахмед Доган каза, че мониторингът в областта на земеделието трябвало да бъде “задължително условие”, макар че предвидените по отношение на България и Румъния защитни мерки и евентуални санкции са безпрецедентни в историята на разширяването на ЕС.

“Това е съвсем редно, контролът върху българското земеделие е бил интензивен през последните месеци и още през октомври у нас ще дойдат нови мисии за проверка дали изпълняваме ангажиментите си”, заяви на пресконференция в сряда министър Нихат Кабил.

Сроковете за изпълнение на задачите

До 1 октомври – приключват самолетните снимки за орто фото картата
До 15 октомври – свършват строежите на граничните ветеринарни пунктове на Брегово, Калотина, Гюешево и Златарево
До 15 ноември – да е готов и пунктът на летище София
До 1 декември – одиторът “Гранттортон” дава доклада за Разплащателната агенция
До 15 декември – Кабил акредитира агенцията и праща документите в ЕК за одобрение 

Ако през следващите месеци България не докаже, че може да управлява парите за селско стопанство и че няма опасност от злоупотреби и корупция с парите на европейските данъкоплатци, ЕС предвижда да замрази или отмени някои от плащанията.

По отношение на задачите в областта на земеделието, които Еврокомисията към момента отчита като неизпълнени, министър Кабил посочи, че е реално да се изградят в срок системата за идентификация на земеделските парцели и разплащателната агенция, както и да се засили  ветеринарният контрол и да се гарантира безопасността на храните.

До края на годината ще завърши строежът на граничните ветеринарни пунктове. Пак тогава Кабил обеща да е готова орто фото картата за идентификация на обработваемите площи, за да се плаща земеделската субсидията за декар, и ще приключи акредитацията на Разплащателната агенция (РА). По думите му всичко това ще приключи до края на 2006 г., за да може през първите три месеца на 2007 г. да се напасне системата и ЕК да одобри акредитацията на Разплащателната агенция. Възможно е това да стане условно, тоест с поставянето на допълнителни задачи за пълното ѝ усъвършенстване ѝ, както това е станало с девет от последните десет членки на ЕС, обясни Кабил.

Ако не завършим граничните ветеринарни пунктове и не получим акредитация на РА, тогава вече ще се задейства клаузата с 25-процентното орязване на финансирането за селското стопанство през първата година. Парите ще бъдат прехвърлени за 2009 г. - последната от тригодишния период, уточни земеделският министър. По думите му обаче тази вероятност е изключена.

Държавата трябва да се справи със “свинските селища”

Кабил призна за проблемите с фермерите, които въпреки забраната за ваксинация на свинете срещу класическа чума, продължават да инжектират прасетата си. ЕК отправи сериозна забележка за това и дори обмисля забраната на внос на живи животни и свинско месо от България на европейския пазар, допълни той. По думите му заради неспазването на забраната за ваксинацията срещу класическата чума ще се направи законодателна промяна за увеличаване на санкциите за нарушителите на ветеринарните разпоредби.

Държавата трябва да се справи с т. нар. свински селища, каза Кабил, който преди време разпореди проверка на населените места за незаконни свинарници. В същото време той отбеляза, че дори и да се стигне до забрана на българския внос на свинско, това надали ще се отрази на производителите, тъй като страната ни традиционно е вносител, а не износител на прасета.

За провеждането на общата селскостопанска политика на ЕС у нас Министерството на земеделието и горите планира около 750 млн. лв. от републиканския бюджет, с които да се покриват преките плащания, помощите за селските региони, за проекти, както и за национално финансиране на фермерите. Заложените средства са по-малко от онези, които по принцип ЕС ни отпуска за селското стопанство през първата година на членството ни, но не виждам смисъл да се товари бюджетът с пари, които няма да се използват, отбеляза Кабил.

“Не бих искал да съм на мястото на министъра на финансите Пламен Орешарски, който трябва да подготви преходния бюджет 2007”, коментира Кабил. Той допълни, че неговото ведомство е планирало реални разходи според възможностите на българското земеделие за усвояване през 2007 г.

Очакванията са самото Министерство на земеделието и горите да има бюджет около 380 млн. лв. за идната година. Те обаче са отделно от парите за земеделските стопани

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. болен
    #22

    да спрем разграбването и на европеиските пари,защото ще ги връщаме вси4ки заедно.

  2. Ангела
    #21

    Те отсега подбиват цената на българските производители - правителството не прави защитни закони за защита на българските производители, а облекчава вноса - и то турския. Като залеят сега пазара с внос на памучни произведения - смяна на куфарната търговия

  3. kafene.net
    #20

    Не е нормално политици да се правят на три и половина, макар, че както показа и унгарският премиер, нищо човешко не им е чуждо. Но да казваш, че санкциите на ЕС са нещо нормално си е тапигьозлък, разчитащ на тъпотата на нацията. Явно, че дпс подченяват бг-селянина. Но кат се стигне до пари, четете Караславов, макар че вече не е на мода.

  4. българин
    #19

    Ти действително не си добре брато!На кого да дадат парите?На Костов,Софиянски,Мистър 10-%,Антоан Николов,Бакърдижев!Знаем какво стана с предишните парички!Трай там и си налягай парцалите!

  5. ABC
    #18

    Стига с такива турски кретени дет беснеят над бащино ни огнище!

  6. debil
    #17

    кабил е катил, също и дебил, както на мехмед дикме да му теглим едно текме

  7. chitatel
    #16

    da gi dadut na Gotze, Bor, Sava, Gotzev, Slavkov i Mandzhukov.

  8. barns
    #15

    Ако милионите евро по сапард само бяха стигнали до българското земеделие то по най просто сметка ако си купиш 1кг.картофи щяха да ти дават и 1кг.домати подарък а хляба щеше да се раздава без пари като бонус

  9. Embargo
    #14

    Bulgarino, do koga ste kupuvash stokite na stariq nov porobitel (pardon "prisystvuvast")!?

  10. П. Петров
    #13

    Казано по друг начин, имайки предвид работата в министерството, те даже са очаквали и по-лоши неща. Или независимо глупостите, които правят догановите хора, ще си бъдат несменяеми. Гоце сигурно го е обещал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.