Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът на Радев не хареса идеите на ПП и ДБ за реформа в службите

12 коментара
Специализирани коли на НСО, сн. БГНЕС

Служебното правителство очаквано не хареса идеите на "Продължаваме промяната" (ПП) и "Демократична България" (ДБ) за реформа на специалните служби, които ще намалят влиянието на президента Румен Радев в сектора.

Двете партии предложиха шефовете на специалните служби, както и главният секретар на МВР, да не се назначават с укази на президента, както е досега, а от Министерския съвет.

Освен това те предлагат още Националната служба за охрана (НСО) да премине от президента към министъра на отбраната.

В становище на служебното военно министерство, което се води от близкия до държавния глава Димитър Стоянов, се отхвърлят тези предложения.

По сега действащия Закон за военното разузнаване директорът на службата се освобождава и назначава от президента, независимо дали е офицер от висшия команден състав или цивилен служител.

Според предложената промяна, когато директорът е цивилен служител трябва да се назначава с решение на Министерския състав. Ако това се приеме, ще се получи така, че различни компетентни органи ще назначават на една и съща длъжност, посочват от МО.

Друг аргумент на министерството е, че ако службата се оглавява от председател, както се посочва в законопроекта, тя трябва да се трансформира в държавна агенция на пряко подчинение на Министерския съвет и да излезе от структурата на министерството.

Цивилното разузнаване - "Държавна агенция за разузнаване" (ДАР) също се обявява срещу предложението правителството само да избира шефа на службата, тъй като това щяло да доведе до партийни назначения.

МО не приема и предложението Националната служба за охрана (НСО) да премине към министърството на отбраната.

Предвижда се преобразуване на НСО, но практически такова няма, доколкото е налице единствено предложение за преподчиняване на службата, се посочва в становището на МО, цитирано от информационния портал на МО.

"Националната служба за охрана в своята компетентност има законови задължения за подпомагане отбраната на страната, но предложеният законопроект акцентира преди всичко на процедурата за назначаване и освобождаване на началника ѝ, а не към определяне на статута ѝ, както и на статуса на служителите", се посочва в становището.

МВР също се обявява срещу преминаването на НСО към военния министър.

От самата служба пък посочват, че предложението да премине към МО, е на практика невъзможно, тъй като изисква промяна на цялостната структура и система на Въоръжените сили.

Какви предлагат ПП и ДБ

Двете формации предлагат председателите на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО), Служба Военно разузнаване (СВР) и на Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР) да се назначават от Министерския съвет по предложение на министър-председателя, вместо по силата на указ на президента.

В мотивите към законопроекта е записано, че по конституция Министерският съвет осигурява обществения ред и националната сигурност и осъществява общото ръководство на държавната администрация и въоръжените сили.

ПП и ДБ настояват за гаранции, че изпълнителната власт ще поеме пълната политическа отговорност по време на кризи, които застрашават националната сигурност на страната.

Законопроектът не ограничава правомощията и информацията, която президентът има и получава във взаимодействието си с тези органи, уточняват вносителите.

Предложени са и промени в Закона за Министерството на вътрешните работи (МВР), които засягат назначението на главния секретар на ведомството.

В момента той се назначава с указ на президента, предложението на ПП и ДБ е това да се прави от Министерския съвет по предложение на министър-председателя.

Въпросът кой и как да назначава шефовете на специалните служби е актуален от години и периодично излиза за ново разглеждане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #12
    Отговор на коментар #10

    У нас може да има само тук-там по някой пич, но тая сложна чуждица не привлича нашего брата!

  2. ivand
    #11

    Предложените законопроекти за специалните служби и Мвр от ПП и ДБ трябва задължително да бъдат приети от народното събрание. В противен случай президента Радев Решетников ще продължава еднолично да управлява, контролира и назначава всички кадри в службите и Мвр което е недопустимо и крайно опасно. Това впрочем е факт Радев да си прави каквото си поиска и да назначава които си поиска, знае се, че той основно назначава кадри свързани с най старата и кагабейската партия Бсп и Дс. И то при условие,

  3. полк. Дрангов
    #10

    Абе никой ли не се сеща за "ИМПИЧМЪНТ" на националният предател?....и изгонването му в Москва!

  4. асен
    #9

    реZидентът иска да си разиграва коня под свирката на решетников.

  5. wilmers
    #8

    Честно казано, не знам защо въобще ни занимават все още с тези партии. Толкова отврат и разочарование събраха за минимален срок! Бях един от подлъгание с тяхното "ще се борим с корупцията на герб и Гешев", а каква метаморфоза на действията им само видяхме... Добре, че успяха бързо да ги изнесат от парламента, преди да сътворят още поразии на българите.

  6. Libertarian
    #7

    Значи посткомунистическата мафия ще продължи влиянието си ! Забравете за Шенген и ЕС !

  7. jivka65
    #6

    То и аз не харесвам идеите на ПП и ДБ, те обикновено са неадекватни. Не че Радев е много читав де...Въобще бг политиката е тотален хаос.

  8. Велислав
    #5

    Внимателно прочетох идеите на "Продължаваме промяната" и на "Демократична България" за реформа на специалните служби, които ще намалят влиянието на президента Румен Радев в сектора. Съвсем очаквано служебното правителство, тоест "Кабинетът Радев", наричан за краткост "Кремъл" не хареса нито идеите, нито тези, дето ги предлагат. На Кремъл очевидно му харесва безграничната власт, която му дава управлението на специалните служби и безвремието на служебното правителство, придобивки, които, ничком приведен, Радевият Кремъл поставя в краката на щурмбанфюрер Митрофанов и неговите ZZ-алкохолици в Москва.

  9. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #4
  10. Quo
    #3

    Всяка позиция и решение на Радев показва, че има общ интерес с Борисов и това е запазването на статуквото. Защо да подкрепяш някаква промяна, пък била и тя към по-малко кражби и истинско европейско развитие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.