Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът подкрепи Велчев срещу безмитните магазини

0 коментара

На закрито заседание правителството прие промените в закона за акцизите, с които се затварят безмитните магазини по сухопътните ГКПП-та и пристанищата.

Тази идея бе представена за първи път на 16 май т.г. от министъра на финансите Милен Велчев, в пакета от мерки за борба срещу контрабандата. Тогава от финансовото министерство обясниха, че за целта ще се промени наредбата за безмитната търговия. Двайсетина дни по-късно обаче стана ясно, че затварянето на безмитните магазини трябва да се уреди с промени в закона за акцизите. Така окончателното решение ще зависи от вота на депутатите.

В законопроекта е записано, че безмитна търговия със стоки се извършва в обекти, разположени в зоните за митнически контрол на международните летища, на борда на самолетите и корабите, изпълняващи международен рейс, в международните влакове, както и в магазините на дипломатическия корпус.

16 фирми, опериращи 44 магазина, осъществяват към момента дейност като безмитни оператори. От налагането на тази мярка ще пострада най-силно компанията "Трансимпекс", която има 15 магазина и е собственост на президента на "Нове холдинг" Васил Божков - Черепа. Други по-известни компании, притежаващи безмитни магазини, са "Кореком - Принцес" на собственика на хотел "Принцес" Суди Озкан - 4, "Братя Василеви" на председателят на Съюза на работодателите Васил Василев- 3, както и фирмата "Б.М.К." на Веселин Балевски, бивш съветник по спорта на предишния премиер Иван Костов.

Броят, видът и местоположението на обектите, в които може да се извършва безмитна търговия, се определя от министъра на финансите, съгласувано с министъра на вътрешните работи.

Право да извършва безмитна търговия ще има местно юридическо лице с внесен капитал от най-малко 250 000 лв., получило разрешение от министъра на финансите, което не е в производство по несъстоятелност, няма изискуеми и ликвидни публични задължения над 3000 лв., няма влезли в сила наказателни постановления за нарушаване на митническото и данъчно законодателство с наложена имуществена санкция над 2000 лв.

Дружеството трябва да се представлява от лица, които не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, не са членове на управителен или контролен орган на дружество, прекратено поради несъстоятелност през последните две години, предхождащи датата на разрешението.

Нелегалният трафик под прикритието на легална търговия е причина за крайното решение, обяви в средата на май финансовият министър. Велчев заяви, че е направено всичко за контрол върху магазините, но не е постигнат необходимия резултат, затова и се взело решението те да бъдат затворени.

Позовавайки се на неофициалната статистика на финансите, министърът заяви, че годишните загуби за бюджета от неплатени акцизи, ДДС и други стоки, дошли от безмитните магазини, са за над 50 млн.лева.

Безмитните търговци отговориха с твърдението, че от затварянето на магазините бюджетът ще загуби на 450 млн. евро. Председателят на Асоциацията на безмитните оператори Радостин Генов обвини финансовия министър, че подвеждал депутатите с мотивите си, обосноваващи промените в закона.

Според него, Велчев е спестил на народните представители, че ЕС позволява на страните членки да оставят безмитни магазини по сухопътните граници с държави, нечленуващи в съюза. По тази логика, магазините по българските граници с Турция, Сърбия и Македония могат да работят и след 2007 г., когато се очаква България да стане член на Евросъюза. Подобна практика имала Гърция, Чехия също смятала да се възползва от нея.

Генов прогнозира още, че ще завалят съдебни искове към държавата от страна на безмитните оператори, защото нямало никакви реални причини да се прекратят договорите им, сключени с Агенция "Митници".

На 12 юни безмитните оператори предложиха на финансовия министър да платят за изработването на специален софтуер, който да улесни контрола на акцизните стоки по цялото им трасе. За да не ги затворят, собствениците на безмитни магазини декларираха готовност да дават всякаква търговска информация на контролните органи - входен пункт на пратката, краен получател, цени, гаранции, дата и всички други реквизити.

Две седмици след това - от 27 юни, безмитните оператори започнаха да подават редовните си молби за подновяване на разрешителните за дейност. Съгласно Закона за акцизите, такива молби се подават два пъти в годината - през януари и в началото на юли.

Пред БТА днес Велчев отговори отрицателно на въпроса ще се проведе ли конкурсът за безмитни оператори. Предварителната закана на асоциацията, че ще обжалва в съда мълчаливия му отказ, министърът коментира с думите: "Ако получат писмен отказ, ще обжалват писмения отказ. Това е тяхно право".

Велчев допълни, че дейността на съвместната работна група между министерството и асоциацията продължава. Ако безмитните оператори успеят да убедят министерството, че са необходими промени, те могат да се направят при дискусиите върху закона в парламента, каза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.