Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът предлага 800 кВтч по-евтин ток през зимата и 300 кВтч през лятото

Нови тарифи от 1 януари и за парно. За ползващите дърва и въглища – нищо

15 коментара
Кабинетът предлага 800 кВтч по-евтин ток през зимата и 300 кВтч през лятото

С аргумента защита на битовите потребители и на бюджетните средства, служебният енергиен министър Росен Христов обяви пред журналисти в петък предложението на ведомството към парламента да одобри въвеждането на два прага на регулирани евтини и субсидирани цени за зимно и лятно електропотребление от 1 януари 2023 г. Друга идея е от същата дата да се нагодят цените на парното и газа така, че сметките на домакинствата в сходни жилища, отоплявани по различен начин, да плащат еднакви сметки, за да не сменят енергоизточниците си.

Хората, които обаче ползват дърва, въглища и пелети, остават на произвола на пазара, защото за тях отговаряло земеделското министерство, а не енергийното, стана ясно от думите на Христов. Потребителите на дърва, въглища и пелети, чиито цени също се вдигнаха драстично, и досега не са използвали и лев държавна субсидия, за разлика от консуматорите на ток, парно и газ, остават извън "държавната защита".

Представените в петък мерки са анонсирани от служебната власт от около две седмици, но сега вече след консултации, симулации и обсъждания, те добиват по-конкретен вид. Дали ще бъдат приложени, реално зависи от силно раздробения парламент, на който му трябваха три дни да си избере председател. Причината е, че се налагат редица промени в Закона за енергетиката, за да се регламентират нововъведенията.

Изчисленията на експертите във ведомството показали, че 90% от потребителите на ток ползват през зимата до 800 кВтч месечно през зимата и до 300 кВтч – през лятото.

Затова предложението е до този праг на консумация да се плаща по определени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) цени, а над нея – по цена, която съответното електроснабдително дружество ще изчислява спрямо средноборсовата за месеца на надхвърления праг на потреблението, обясни енергийният министър. Целта, по думите му е, да се защитят клиентите, но и да се запазят средства за компенсиране на други енергийни нужди, а онези 10% с голямото потребление да пестят или да плащат реалните цени на електроенергията.

Газ, ток, парно – сметката еднаква

Друга мярка, за която също се говори от известно време, е уеднаквяване на сметките за отопление, независимо дали се ползва ток, парно или газ. Макар самият министър да говори ту за еднакви цени, ту за еднакви сметки, в края на краищата обясни, че идеята е тарифите за тези енергоизточници да се определят така, че потребителите им да плащат еднакво за отопление. Как точно ще стане това, така и не се разбра. Христов каза, че още се правели разчети и се разработвал механизмът, за който ще има по-голяма яснота следващата седмица. От думите му се разбра, че при всички положения КЕВР ще трябва да определя нови цени от 1 януари и за парно, и газ, ако предложението на енергийното министерство бъде подкрепено в НС.

И в двата случая цените зависят от газовите пазари, което означава, че при по-ниските от реалните цени за бита, регулаторът или друг орган в държавата ще трябва всеки месец да смята компенсациите, които министърът каза, че ще получават топлофикациите и газоснабдителните дружества.

"Довършват се анализите с КЕВР, точните цифри се уточняват – колко потребление на газ се равнява на потреблението на ток, за да е еднаква сметката за жилищата, независимо от отоплението", каза Христов. Според него така ще се предотвратят инвестициите от домакинствата в смяна на отоплението в разгара на енергийна криза.

Заради поскъпналото с 30% парно в София, чийто ефект тепърва ще се усеща в сметките, много столичани започнаха да купуват климатици. Причината е проста - токът поскъпна само с 3.4% и в момента остава най-евтин източник на отопление, но мрежата в София не може да издържи съществен ръст на товара на потребление.

Според Христов всичко било по-сложно от сега, но за потребителите щяло да е по-просто и икономично. Надали обаче така смятат и електроснабдителните дружества, които ще трябва да определят "пазарните" цени над праговете на потребление на ток и системите им за фактуриране трябва да се променят. Освен това не стана ясно как доставчиците на ток ще бъдат контролирани дали са изчислили правилно скъпата тарифа. При еднаквите сметки пък не се разбра как и откъде ще се компенсират дружествата, които ще трябва да купуват природен газ на по-високи цени от определените им за уеднаквяване на сметките.

Изобщо картинката за момента изглежда крайно мътна, но за сметка на това енергийното министерство иска това положение да остане "перманентно". Правителството щяло да иска от Европейската комисия дерогация за "максимално дълго" време за пълното освобождаване на пазара на електроенергия, което според сегашните ангажименти трябва да приключи през 2024 г.

Повече помощи за предприятия с ВЕИ

"Със заинтересованите страни днес бяха обсъдени детайли за събиране на свръхпечалбите на енергийните дружества и бе постигнато изключително балансирано решение. Всички си тръгнаха еднакво недоволни", коментира още министърът и отбеляза, че тази мярка, която досега обхващаше само държавните АЕЦ "Козлодуй", НЕК и ТЕЦ "Марица Изток 2", но вече ще застигне и частните енергийни дружества, е временна.

Разговорите за използването на тези приходи за компенсиране на индустриалните потребители предстоят през следващата седмица, но по думите на Христов се предвижда механизмът да е диверсифициран според изискванията за енергийни спестявания и намаляване на потреблението в пиковите часове, както изисква приетият в началото на октомври европейски регламент.

Засега намерението е повече компенсации заради високите сметки за ток да получават онези предприятия, които имат собствени възобновяеми енергийни източници и са въвели мерки за енергийна ефективност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #15

    Плещите на поразия без да познавате нещата. Никой не плаща за "ТОК". Плаща се "ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ". Вие, неграмотните журналисти и лаладжии специалисти по всичко смятат, че е едно и също. НЕ Е. ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯТА Е РАВНА НА: НАПРЕЖЕНИЕТО умножено по силата на ТОКА по ВРЕМЕТО, a за трифазната електроенергие и по ФАКТОРА НА МОЩНОСТТА. Който нарича електроенергията ТОК е ПЪЛЕН ГЛУПАК. По може да кажеш глупостта КРЕАТИВНО вместо СЪЗИДАТЕЛНО, отколкото ТОК вместо ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ. Както по горе казах, токът е

  2. someone
    #14
    Отговор на коментар #13

    Ти първият не го жали, има си дърво пред прозореца, вторият е за ожалване през лятото, ако няма климатик, който скоро ще бъде страшен лукс да се пуска, според кривите сметки на гълъбарника.

  3. Ганди
    #13

    В тази връзка, още един минус на необмислената идея.
    На гости съм при двама различни приятели преди около 2 седмици.
    Еднакви апартаменти, единият с изложение изцяло североизток, с високи дървета на около 2,5 м от блока му, другият изцяло гледа на юг.
    Първият включил климатиците да бори студа и сянката, че слънцето не влиза там.
    Вторият се кефи на прекрасния слънчев ден и не е включил нищичко - не е нужно и е приятно топло и там.

    И двамата са с деца.

    Та, какво да прави първият?
    Изолирал

  4. Guest787
    #12
    Отговор на коментар #6

    Най-после някои започват да "загряват", че от догодина "токът" яко ще поскъпне!

  5. archibal
    #11

    Тимерманс и "неговата" Зелена сделка

  6. anton nikolov
    #10

    Тъпащина и некомпетентност.

  7. archibal
    #9

    Според думите на енергетика това покрива 90% от населението, останалите 10% които се равняват на 650,000 души излиза, че имат басейни и сауни. По неадекватен министър сме нямали

  8. simple
    #8

    Има и случаи на многофамилни къщи с един електромер. Така е строено на времето. Там не виждам как ще се оправят с 300/800 kWh.

  9. русенец
    #7

    Поредна недомислена глупост Първо - има многодетни семейства, има семейства с малки деца или възрастни хора. Там консумацията е значително по-висока Второ - има градове в страната където лятото е така горещо, както и зимата. Необходимостта от климатик е също така приоритет, както и през зимата. Отделно през лятото човек значително по-често се къпи, задължително всеки ден, някой път два пъти в деня. Значително по-често се и перем Трето - Често работодателят ни изпраща в хоум офис, което повишава потреблението на ел. енергия. Някой отчита ли това. НЯМА ЗАЩО ДА ИМА РАЗЛИКА - НЕКА ЦЕЛОГОДИШНО ГРАНИЦАТА Е 800, ако въобще трябва да има граница

  10. someone
    #6

    И кво излиза сега? Понеже мрежата нямала капацитета да носи достатъчно ток, а всички, които набутаха по бетонни общежития в градовете, поради липса на избор искат да се греят с него, та затова цената на тока ще става космическа?! Че тя само таксата за пренос и достъп до мрежата е половината от сметката! Ми че къде дремахте до сега, що не повишихте капацитета на мрежата или в София мафията хранеща политиците знае само да cepe безразборно и незаконно бетон, без грам инфраструктура да развива като компенсация, че обезобрази града?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.