
Приоритет на правителството е възстановяването на доверието и нормализирането на инвестиционния климат в страната и стабилизирането на малките и средни фирми, които са най-потърпевши от тежките удари на кризата. Оттук нататък предложенията за подобряване на икономическата среда ще идват от бизнеса, а не от държавата. Това заяви във вторник министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на заседание на първия от три години насам Консултативен съвет за насърчаване на малките и средните предприятия към ведомството. на него бе обсъден проектът за национална стратегия за развитие на дребния бизнес от 2014 до 2020 г.
В последните години малките и средните предприятия понесоха основните трудности от кризата, много хора останаха без работа, посочи министър Стойнев. По думите му в последните години са фалирали над 100 хил. предприятия заради лош достъп до пазари, в това число на обществени поръчки, липса на достъп до финансиране, неефективни административни процедури, липса на защита от организации с монополно поведение.
Правителството заяви готовност за незабавно прилагане на мерки за подобряване на икономическия климат. Приета е програма за погасяване в рамките на три месеца на натрупаните към бизнеса задължения чрез актуализация на бюджета, каза Стойнев.
Той предложи на дребния бизнес да се създаде конкретен механизъм с конкретни срокове и с оценка за въздействието на предлаганите законодателни инициативи.
Приоритет в икономическата дейност на правителството е възстановяването на доверието и нормализирането на инвестиционния климат. За това първостепенно ще се работи за премахване на всички форми на административно-силов натиск и изнудване на фирмите, заяви Драгомир Стойнев. Държавата трябва да бъде много по-активна в преодоляването на конкретните проблеми на малките е средните фирми и тя не трябва да 4спуска“ отгоре правилата, а да се съобразява с потребностите и проблемите на всички фирми.
Краткосрочно ние трябва да стабилизираме малките и средните предприятия чрез подходяща среда, чрез мерки за преодоляване на междуфирмената задлъжнялост, чрез облекчаване на процедури, чрез прозрачност и достъпност на обществените поръчки. Нo в същото време няма да изпускаме и дългия хоризонт – колкото сме по-съизмерими с добрите европейски стандарти, толкова по-съвместими ще бъдем при използване на европейски програми и средства в сектора на МСП, каза министърът.
Проектостратегията ще бъде на разположение на всички заинтересовани на сайта на МИЕ в продължение на 8 седмици и е отворена за всякакви идеи и коментари, допълни той.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент