Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как МВР не успя да освободи от ГДБОП жената на застреляния Мартин Божанов

7 коментара
Снимка: МВР

Мартин Божанов-Нотариуса, който бе застрелян в сряда в София, се смяташе за човек с голямо влияние в съдебната система. Това обаче никога не бе проверено от институциите, не беше потвърдено, нито отхвърлено по официален път.

Името му влезе в публичното пространство след разследване на организацията "Антикорупционен фонд" през 2021 г. Тогава бе разказана историята на бизнесмена Веселин Денков. Той лежа няколко месеца в ареста по дело на специализираната прокуратура. Неофициално се твърдеше, че то е било образувано, защото Денков е приеман за приближен до Васил Божков, когото последното правителство на ГЕРБ и тогавашният главен прокурор Иван Гешев смятаха за организатор на протестите с искане за техните оставки.

След ареста на Денков жена му Ивайла Бакалова започва да търси начини за освобождаването му и да се среща с различни хора. Сред тях е бившият съветник по антикорупционни въпроси в министерския съвет Яне Янев, както и Мартин Божанов. Последния се представя като консултант по всякакви въпроси – от това как да си аранжираш градината до това кой адвокат да си наемеш.

След убийството му се разбра, че жена му Гергана Божанова е служител на МВР. Ръководството на силовото ведомство обясни, че тя е била освободена, но съдът я е възстановил на длъжност. Това, което МВР пропусна да спомене, е, че процедурата по освобождаването ѝ е била компрометирана по такъв начин, че изходът от обжалването е бил ясен.

Конкурс

Божанова е започнала работа в ГДБОП през пролетта на 2021 г. след като е спечелила конкурс за длъжност на младши разследващ полицай. Назначена е като стажант и пратена на курс за първоначално обучение. Два месеца по-късно, в края на юли, тогавашният шеф на ГДБОП и настоящ министър Калин Стоянов предлага служебните отношения с Божанова да бъдат прекратени.

Основанието му е отказ на Държавната комисия по сигурността на информацията да ѝ издаде допуск до класифицирана информация. Какви са мотивите за това решение не е ясно. То е постановено след задължителното по закон проучване за надеждност на човека, който ще има достъп до държавни тайни. Божанова е освободена, но подава жалба в съда.

Друга длъжност

На първа инстанция съдът отменя освобождаването ѝ. Причината е, че по закон МВР е длъжно да предложи на служител без или с отнет допуск до класифицирана информация друга длъжност, за която не се изисква такова разрешение. Ако служителят откаже да я заеме или пък няма свободна позиция, вече може да бъде освободен.

"В процесния случай не се установвява да е изпълнена процедурата, поради което следва да се направи извод, че заповедта е издадена при наспазване на процесуалните правила. Това неспазване съдът намира, че следва да се приеме за съществено такова. При безспорно установеното наличие на неспазването му не би могло да се достигне до извод, че ответникът би достигнал до същите изводи (издаване процесната заповед за прекратяване на служебното правоотношение) ако процесуалните правила, описани по-горе, биха били спазени", посочва се в решението на административния съд София-град.

Няколко месеца по-късно МВР обжалва. Върховният административен съд обаче е съгласен с първата инстанция и потвърждава окончателно решението. Така Божанова е възстановена в МВР. Според главния секретар на силовото ведомство Живко Коцев в момента тя е в отпуск по майчинство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. magda.shishkova
    #7
    Отговор на коментар #3

    Защото юристите им са неграмотни. Това не е само в БОП-а, а във всички ведомства в страната.

  2. АТ
    #6
    Отговор на коментар #5

    Дали правите разлика между оспорване и оборване? Нямам нищо против оспорването, но не мога да се съглася, че всяко уволнение е оборимо в съда. Ако е направено според нормативните разпоредби и правила, ако са спазени приложимите процедури няма как съдът да обори и отхвърли уволнението, и да върне служителя на работа.

  3. BOKOEIZMET
    #5
    Отговор на коментар #3

    Всяко уволнение е оборимо в съда, тъй като в закона се предвижда право на оспорване на акта за уволнение. Съдът е приел, че са нарушени процедурите и е обявил акта за нищожен. Съда не е виновен, че има много гнили ябълки по всяко ниво на системата.

  4. BOKOEIZMET
    #4

    Тя също ще си го получи. Всички престъпници трябва да идат на едно по-добро място.

  5. АТ
    #3

    Какви шушони работят в администрацията на ГДБОП, че не могат да направят 1 читаво уволнение, така че да не е оборимо в съда? Толкова ли е трудно това? Надали е трудно, ама като си с връзки назначен не се очаква да знаеш и прилагаш нармативи, процедури, правила. Безнадежни са ни службите в сегашния си вид. Преосноваване!!!

  6. кривак
    #2

    В МВР трудно се влиза и трудно се излиза.

  7. Жо
    #1

    Какви хора в България се "борят" с организираната престъпност (ГДБОП), какви хора работят в българския съд! Какви семейства! Някакъв тарикат, десетина години посредничи между престъпниците и съда срещу яко заплащане. Прокуратура и съд не правят нищо. Кой стои зад него? Едва ли сам си "разиграва коня", без политическа подкрепа през последните десетина години. Сега стана неудобен на НЯКОЙ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.