Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Как се пише?" ще подготвя дванайсетокласниците за матура със задачи в социалните мрежи

Платформата за грамотност пуска дигитално помагало в Threads под надслов „Животът няма „аУтокорект“

2 коментара
Кампанията започна само преди два дни, а вече стотици ученици решават задачите в социалните мрежи, Сн. "Kак се пише?"

Възможно ли е зрелостниците да упражняват правописа си, докато са в социалните мрежи? Определено с новата кампания на платформата "Как се пише?" отговорът е "да".

По-малко от два месеца преди матурата по български език и литература "Как се пише?" започна кампания под надслов "Животът няма "аУтокорект" в една от новите социални мрежи – Threads, част от групата на Meta.

В канала на "Как се пише?" в Threads учениците всекидневно ще попадат на тестови въпроси и правила, които да ги подготвят за предстоящия на 17 май държавен зрелостен изпит.

Задачите, правилата и примерите са в стил, близък до попкултурата, която вълнува повечето представители на поколението Z – хората, родени между 1996-а и 2010 година.
Засега канала на "Как се пише?" в социалната мрежа е следван от близо 2000 души, а отзивите са много положителни.

До 17 май, когато ще се проведе матурата по БЕЛ, на канала в Threads всеки ден ще бъдат публикувани правила и въпроси по формата на държавния зрелостен изпит (ДЗИ).

Съдържанието ще бъде съобразено с актуалните за зрелостниците теми, за да не им се струва чуждо или твърде абстрактно, а подготовката да става неусетно.

Организатори на инициативата са основателката на популярния сайт "Как се пише?“ д-р Павлина Върбанова, учителката по български език и литература Доротея Николова, както и агенция Huts Group с творчески директори поетът Иван Ланджев и Драгомир Дончев.


Проучване на кампанията установява, че всеки пети дванайсетокласник не знае правописа на думата "абитуриент“. Затова "Как се пише?" ще се опита да помогне, Сн. "Как се пише?"

Пред Mediapool Доротея Николова заяви, че само за два дни последователите на канала на "Как се пише?“ в Threads са се увеличили с близо 1000, а поне по 500 души решават задачите от първите дни на кампанията.

За два дни и посещенията на сайта "Как се пише?“ са се увеличили с близо 3000 и основната причина е в началото на кампанията.

Доротея се надява, че "Животът няма "аУтокорект" ще успее да достигне до максимално много младежи заради интереса към новата социална мрежа и времето, което тийнеджърите прекарват в нея.

В България има около 40 хил. дванайсетокласници, а "ако успеят да достигнат до половината от тях, това ще бъде голям успех за екипа".

"Първият правописен поход"

Инициаторите желаят да се преодолее непрекъснато падащото равнище на грамотност у младежите.

През 2023 г. беше регистриран най-ниският среден успех, откакто има задължителни матури по български език и литература (БЕЛ). Резултатът слезе под 4.00, слабите оценки са близо 18% и ако тенденцията се запази, скоро средният успех ще стане наистина среден (3), обръщат внимание създателите на кампанията.


Опасността средният успех от матурите да падне до среден (3) става все по-голяма, Сн. "Как се пише?"

Организаторите решават, че ако учениците не отиват при планината, планината ще отиде при тях и затова създават канала в Threads.

"По-добре е там, където младежите прекарват голяма част от времето си, някой да им помага и да ги напътства", обяснява Павлина Върбанова. Тя допълва, че за да стане това, трябва езикът и темите да са близки на хората в ученическа и студентска възраст.

Сайтът "Как се пише?" е най-популярният онлайн справочник за правописа, пунктуацията и граматичните правила в българския език, но учениците не го посещават достатъчно често и когато е най-необходимо.

Надсловът на кампанията "Животът няма "аУтокорект" насочва и към голямата разлика между книжовния език и жаргона, който използват тийнеджърите.

С анкетите, които се провеждат на платформата на "Как се пише?", се установяват и статистически закономерности, свързани с пропуските в обучението по граматика и правопис на родния език. 32 на сто от участвалите в допитването например не владеят правилата за употреба на бройната форма, а 71% не се справят с пунктуацията.

"Екипът зад кампанията се шегува, че тръгваме на Първия правописен поход, но амбицията ни е съвсем сериозна – в оставащото време до матурата да помогнем на зрелостниците да повишат средния успех и 2024-та да е годината, в която негативната тенденция да се пречупи", казва Иван Ланджев.

"Цел на начинанието е да подкрепи работата в клас на учителите, като предостави допълнителен, да кажем, малко нестандартен ресурс за подготовка", пояснява Доротея Николова.


Седмици преди баловете все още имаме шанс да направим нещо, за да повишим успеха на зрелостниците, смятат от "Как се пише?“ и HutsGroup, Сн. "Как се пише?"

Според нея идеята може да бъде използвана както за извънкласна работа, така и за разнообразяване на упражненията в час по български.

Кампанията стартира със серия от образни материали, а зад каузата на "Как се пише?" застават известни писатели, артисти и инфлуенсъри.

От екипа заявиха пред Mediapool, че са подготвили различни инициативи за зрелостниците и кампанията тепърва ще се разраства. Скоро различни публични личности ще се включат активно в кампанията.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Козин Човков
    #2

    Още в подзаглавието има правописна грешка — пише се “наДслов”. За какво говорим тогава?

  2. Кво ги мъчите бе? Глобалните олигарси използват ИИ за генериране фалшиви личности под контрола на ИИ, за да придобиват собственост --Човекът, поел контрол над фонда от $175 млн. за изкуствен интелект OpenAI, не съществува

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.