Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как смарт приложение в телефона пази лозята от бури и болести

2 коментара
Как смарт приложение в телефона пази лозята от бури и болести

Плодни градини с десетки декари ароматни лозя, череши, зрели смокини и праскови. Такива са част от "цветните" спомени на IT специалиста Благой Анастасов, чието семейство е стопанисвало и отглеждало общо 40 декара край Пловдив, в Куклен. Земеделието обаче, особено в България, не е лесен бизнес и в един момент сметките на семейството не излизат. Затова то взема тежкото решение да продаде земята. Пътят на Благой от математическата гимназия до математиката и технологиите в университета го отвежда в съвсем друга орбита. Но обратите на съдбата са непредвидими и днес Благой създава софтуер, който да облекчи работата на редица лозари като им помага да опазват насажденията си от капризите на времето като градушки, измръзвания, суша, а също и от болести.

Внедрени в земеделието, професионалните умения на младия IT експерт и неговите колеги не само пазят растенията, но дори щадят тероарите (почвите) на лозовите масиви като помагат за високо качество на виното.

Всичко се случва благодарение на иновативната компания BeVine, на която той е съосновател. Компанията реализира редица проекти с помощта на консултанта по бизнес развитие Иван Попов, който помага на компанията по отношение на стратегия, партньорства и технология. Попов е управител на иновативната компания РеконАрт България.

Сн. Екипът на BeVine (от ляво надясно): Георги Филипов, специалист по стратегическо развитие, Мариана Гълъбова, специалист в областта на виното и агрономията, Благой Анастасов, съосновател и управител, Николай Сапунджиев, съосновател и управител, Иван Иванов - старши софтуерен инженер, Иван Попов, консултант по бизнес развитие, Мария Харимаркетинг специалист, Деница Георгиева, специалист по продажби и партньорства, Евелина Кукудова, дигитализация на винените маршрути

Оцеляване в земеделието

"Имахме 12 декара лозя, 10 декара смокини, 8 декара череши, праскови. Но в земеделието има страшно много проблеми. Например, цената на черешата не се е променяла 20 години. Двайсет години една и съща цена за производителите! А животът за 20 години отиде в космоса", казва Благой. Това е само една от причините семейството му да се раздели със земята.

Баща му започва да се занимава със строителство, а Благой от малък често го придружава. Самият той вече е и асистент във Факултета по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски", където е завършил по-рано и магистратура "Технологично предприемачество и иновации в ИТ".

"Баща ми с душа отглеждаше лозята, с душа го правеше", споделя той.

На въпрос дали субсидиите от ЕС не помагат земеделието да се превърне в печеливш бизнес, Благой казва, че политиките на Брюксел са доста различни по отношение на винените и десертните лозя. Доста по-щедро е субсидирането на "десертните лозя", от които не се прави вино, вероятно защото в него има алкохол.

Наред с това са важни уменията и на отделните държави да защитят интересите на производителите си. Благой дава като успешен пример Гърция, която по думите му е успяла да защити интересите на всички свои производители без значение дали в земите им се отглежда десертно или винено грозде.

Как BeVine вкарва лозето в телефона

"Моята борба е с наличието на новите цифрови технологии, хора като мен и по-малки от мен, да казват, че земеделието не е толкова гадно. А дори, че може да е една идея по-лесно", казва Благой.

А пътят към тази цел минава през стартъпа BeVine. Това е иновативна компания, основана през 2019 г. в помощ на винопроизводители, лозари и агрономи, на която самият Благой е съосновател. Чрез нея той успява да вкара лозовите масиви в телефоните или компютрите на фермерите.

В детайли, BeVine е облачно базирана система за подпомагане вземането на решения от страна на лозарите чрез данни от метеорологични станции. Самите станции са инсталирани в лозовите масиви. Данните идват чрез показания от различни сензори. Част от тях мерят температура и влажност на почвата, други същите параметри, но на въздуха. Има сензор, дори за процента на влажност в листата на лозята, който буквално имитира листо. Наред с всичко това се мери се посоката и скоростта на вятъра.

"Появата на болести зависи от аномалии при тези параметри. Въз основа на тези данни правим една прогноза и предупреждаваме лозарите за потенциалната им поява и за други метеорологични рискове" , казва той.

"Лозаро-винарският модул на BeVine" прогнозира развитието на най-важните от икономическа гледна точка болести като обикновена мана, брашнеста мана, черно гниене и сиво гниене. Позволява оптимално планиране на третиранията с препарати, базирано на условията в околната среда, предишните третирания и сортовете грозде.

"Масовата практика е лозарите да пръскат всичко наред в масива. Само че това не винаги е необходимо. От бизнес гледна точка нашето решение едновременно спестява разходи, защото показва кога точно да се пръска с препарати и кога това не е необходимо, но и носи допълнителни приходи. Защо? Защото световна тенденция в момента е да се обръща внимание на по биологично гледани и правени вина. А чрез нашата система това лесно може да се докаже", уточнява Иван Попов.

Модулът на BeVine следи и т.нар. фенологично развитие на лозята, т.е. цялостното развитие на растенията. Системата има дигитален дневник. В него се съхраняват записи на всички текущо извършени операции в лозовите масиви, включително и исторически данни. Той позволява въвеждане на разходи на годишна база и дава видимост за себестойността на гроздето и на произведеното вино впоследствие.

Благой проверява една от метеорологичните станции, инсталирана в лозя. Facebook Watch

Любопитен детайл е, че модулът дори показва захарната зрялост. За тази цел прогнозира количеството на захарно съдържание, pH, титруеми киселини в различните сортове грозде в периода на зрялост.

Звучи почти невероятно, но благодарение на тези данни може да се прогнозира точно планиране на беритбата спрямо зададените цели в началото на сезона.

Една от най-полезните опции на модула е, че изпраща директни аларми и известия до телефоните на фермерите при събития като градушки, висок риск от болести, висока влажност, обилни количества валежи и др., изискващи повишено внимание и бърза реакция.

Налични са и аларми за състоянието на самите сензори на метеорологичните станции, за нивото на батерията им и за локацията им. Скоро иновативната система ще започне да предлага персонализирани препоръки и услуги за обход и третирания с дрон.

Колко пести смарт сензорната система?

На провокативния въпрос колко е инвестицията за този прогностичен модул и колко всеки лозар може да спести с нея, основателите ѝ директно отправят задачка-закачка към лозари и винари.

"Инвестицията не е голяма. Ако вземем, например една винарна, която има 300 декара. Хипотетично, ако тя претърпи загуби от порядъка на 50%, то те се равняват на около 250 000 лева загуба за година. Едно такова решение е около 250 пъти по евтино от такава потенциална загуба, която те могат да направят", казва Благой.

Иновацията на BeVine показва как идеите на предприемачите, подкрепени от науката, могат да раждат иновации в България, които да са от полза на дребните земеделски производители.

Вероятно именно сега, някъде в България отглеждането на лозя е далеч по-лесно именно благодарение на BeVine. За успеха на българската фирма говорят и клиентите на компанията. Приложението се ползва от общо 12 винарни, сред които са "Винарна Росалеа", "Вила Кътина", "Винарна Типченица" и др. В момента стартъпът BeVine помага на българските винарни да покрият изискванията на ЕС по отношение на предоставянето на повече информация за потребителите. 

А най-важното е, че добрите новини в бъдеще тепърва предстоят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бате Гойко
    #2
    Отговор на коментар #1

    Уважаеми кривак, приложението едва ли ще държи мотиката, но ще управлява дронове и роботи, предвид на това, че най-големия проблем на производителите е, че "нема хора !". Така че технологията повишава ефективността и помага за решението на този проблем.

  2. кривак
    #1

    Браво, до тук добре (казал падащия от осмия етаж минавайки покрай петия) сега да направят и едно приложение да държи мотиката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.