Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калфин: Не може да развиваме икономика, основана на ниски заплати

Социалното министерство работи по закон за равните възможности

6 коментара
Калфин: Не може да развиваме икономика, основана на ниски заплати

Не може България да развива икономика, основана на ниско заплащане. Производителността на труда и конкурентоспособността могат да растат не само чрез наемането на евтин труд, а с инвестиции в производство, енергоспестяващи технологии и т. н. Това заяви вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин в понеделник в интервю за БТА.

Той коментира, че заплащането у нас е в пъти по-ниско от това в сравними с България икономики.

"Защо един българин произвежда три пъти по-малко от един среден европеец? Не защото е по-мързелив, или по-глупав, а защото не са създадени достатъчно инвестиции. Инвестицията трябва да бъде в друга посока - в техника, оборудване, енергоспестяване, а не фирмите да са конкурентни от евтин труд. Винаги ще се намери държава по света, където по-евтино ще се заплаща трудът", каза Калфин.

Той посочи, че в момента 11 процента от заетите работят на минимална работна заплата. "Тя е по-скоро референтна сума, отколкото задължителна. За съжаление в държавния сектор много заплати вече намаляха и се доближават до минималната. Но един предприемач, който има нужда от конкурентно производство, обикновено търси квалифицирани хора и им плаща много над минималната работна заплата", каза Калфин.

Калфин съобщи още, че министерството му разработва Закон за равните възможности, който ще увеличи натиска върху администрацията и частния сектор да не наказват един или друг пол по полов признак.

"Например - жените в момента получават средно за България 13.4 процента по-ниски заплати, 40 процента по-ниски пенсии. Причините са много. Когато една жена е майка, тя се стреми да започне работа, позволяваща ѝ да си гледа детето. Това ѝ е по-важно, отколкото кариерата и т.н. Съчетанието на домашна работа и отглеждане на деца са именно промените, които ще направим, така че да дадат възможност на младите майки, на родителите да се развиват в кариерата си и да получават полагащото им се възнаграждение", каза Калфин.

Той коментира, че е спорен все още въпросът дали да има квоти, включително в ръководството на големи компании, в органите, които взимат решения, в държавната администрация, защо не и в парламента, които да гарантират по-високо участие на жените. "Има аргументи за и против", посочи Калфин.

"Очаквам полезна дискусия, съществуват практики в двете посоки в европейските страни. Според мен не е честно и нормално да има разлика в заплащането. Жените в България работят седем пъти повече от мъжете в грижа за дома, три пъти повече от мъжете по отношение на грижа за деца. Това е т. нар. неплатен труд", каза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. морски
    #6

    бреееее,много умни приказки за един комунист!!!! ми той май ще се окаже по голям реформатор от т.н. "реформатори"!! божееее,до къде стигна българия!!

  2. Едмундиньо_deactivated_1441004452
    #5

    А как ще ги накараш да гласуват за ГЕРБ,БСП,РБ,НФСБ,НДСВ,СДС,АТАКА и ДПС ако им дадете повече от 500лв? Ще си обърнете колата ей!!

  3. A.Aleksiev
    #4

    Добрютрю, Калфин! Как позна?
    В недалечната 2009г. баш работодателят- комунист с обратна захапка Божидар Данев, председател на БСК се беше изцепил на първа страница на най-многотиражния всекидневник, че на българина и 240 лв.(тогавашната минимална заплата) са му много, защото като ходел да си проверява работниците в 07:00 сутринта, ги изхващал да пият кафе и да не работят!?!?
    В същото време друг българин, електротехник в Англия с усмивка разказваше, че там на всеки кръгъл час спират за по чайче

  4. JJ
    #3

    Разбира се, че не може. Обаче "бизнесмените" предпочитат да не се лишават от печалби, вместо да плащат повече на работниците. И парите вместо да отидат в икономиката, те отиват в офшорни сметки, за яхти и къщи в топлите страни. Докато ако бъдат дадени на работещите - тези пари ще отидат в българската икономика.

  5. strobo
    #2

    Вярно че, както казва Калфин, "Не може да развиваме икономика, основана на ниски заплати" но е и вярно че "Не може да развиваме икономика, основана на високии заплати", най малкото щото "прехода" бастиса промишлеността....... Високите заплатки искат висока принадена стойност, не само сменяне на чаршафи, "сръбска скара", еФтина ракия, чадъри на плажа шезлонг или чалга за любители....

  6. Gluon_deactivated_1487096673
    #1

    Калфин опитвал ли се е някога да наеме някого, че ги говори едни... Знае ли каква отчайваща простотия лъха от повечето кандидати за работа? Че сега и квоти и едва ли не си длъжен на някого да го наемеш. Ай, сиктир!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.