Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калфин уверява, че пенсионните промени ще гарантират увеличение на новите пенсии

Иван Нейков: Премахването на задължителността на осигуряване в пенсионен фонд ще има негативни ефекти

0 коментара
Ивайло Калфин

Промените в пенсионната система ще гарантират увеличение на новите пенсии, като за тази цел ще се генерират над  1 милиард лева, които ще се използват за повишаване на най-ниските пенсии. Това заяви пред БНР в неделя вицепремиерът по повод приетите през седмицата в парламента на първо четене стъпки за пенсионна реформа.

По думите на Ивайло Калфин сегашният пенсионен модел не работи. „Сегашната система, в сегашния си вид, са пагубни въобще за пенсионната система в страната. Желанието тя да се промени беше този двигател, който доведе до общо решение”, каза той и добави, че новият пенсионен модел ще работи поне 25 години.

„Няма смисъл да обещаваме чудеса. Това, което казах, с увеличаването на пенсиите, е заложено във формулата, така че, то е гарантирано. Пенсионната система подлежи на политическите промени в бъдеще. Искрено се надявам, че особено с тези промени, които правим - за мъжете с по 1 месец годишно се вдига изискването за възрастта за пенсия, просто няма смисъл някой да се упражнява и да го прави на политически проблем. Поне в следващите 20-25 години мисля, че този модел би могъл да работи спокойно.”, заяви Нейков.

По повод на недоволството и протестите на полицаите той увери, че пенсионният пакет, който предлага кабинетът на служителите в МВР, е много по-добър от досегашния.

В същото предаване Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър, оповести резултатите от изследване, осъществено от института, по повод решението в края на декември 2014 година, когато беше извършено изменение на Кодекса за социално осигуряване и с което беше регламентирана възможността  еднократно да се избера осигуряване в пенсионен фонд или в НОИ.

Според него проблемите, които създава това изменение, са много повече от въпросите, които авторите му се надяват, че може би решава. С тази стъпка, скрита под много благовидно покривало на свободен избор, всъщност се променя в основата му българския осигурителен модел, такъв, какъвто беше създаден 2000-та година. Той предвижда солидарния и капиталовия стълб, това е универсалните пенсионни фондове,  да работят заедно. Затова и двата са задължителни, за да могат хората, родените след 31-и декември 1959-а година, да получават и по две пенсии. Сега с тази идея на министъра на финансите премахваме задължителността на капиталовия стълб. Ефектът ще бъде много сериозен и много негативен в много посоки, обясни Нейков.

Това ще означава, че парите на хората, които са натрупани в техните лични сметки, в универсалните фондове, ако бъдат преместени, отначало беше в НОИ, после се реши да се натрупват в т.нар. Сребърен фонд, тези пари няма да носят доходност на хората. В крайна сметка до 5 години преди пенсия, нито НОИ, нито универсалните фондове ще знаят къде отиват тези пари – дали в единия или в другия стълб, коментира още Нейков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.