Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калин Калпакчиев: България още не е утвърдена правова държава

След разделянето на ВСС трябва да има реформа в прокуратурата

3 коментара
Калин Калпакчиев

България все още не е утвърдена правова държава, заяви в неделя пред БНР членът реформаторски настроеното малцинство във Висшия съдебен съвет Калин Калпакчиев.

Той се аргументира като припомни становища на Венецианска комисия, в които се изтъква, че мощните структури на прокуратурата в бившите социалистически страни са средство за влияние и намеса в работата на съда.

Според Калпакчиев мощната прокуратура остава и лостовете за влияние върху съда остават големи. За да подкрепи думите си, той призова да се проследи в колко ключови избора на председатели на съдилища изказването на главния прокурор е било с решаваща тежест.

Освен това по искане на главния прокурор може да се извършва отстраняване на съдия от изпълнение на неговите функции и това да бъде безсрочно.

"Ясно трябва да се прокарва линията на различията между прокуратурата и съда, но не в посока на пропагандно говорене. В демократичната правова държава независимият съд е ценност”, каза Калпакчиев.

Следващата важна стъпка след разделянето на ВСС е реформата в прокуратурата, добави той и позчерта, че трябва да се изземат част от правомощията на главния прокурор и да се снеме формалната и неформална власт при неговия избор.

Не може той да се намесва във всеки сфери на обществения живот и това да бъде естествено за една демократична държава, заяви съдия Калпакчиев. В България по думите му се е установила култура на институционализирана декорация на реформи. Имитираме, че нещо се променя чрез все по-честа промяна на закони, каза Калпакчиев.

Измененията в Закона за съдебната власт се прилагат към настоящата заварена ситуация и то не особено сполучливо, но това беше допустим компромис, който приеха дори онези, които имаха желание за съпротива, коментира той разделянето на Висшия съдебен съвет на съдийска и прокурорска колегия.

По думите му парламентарната квота в съвета, която тази седмица бе разпределена в двете колегии, е замислена като средство за граждански контрол, но никога през годините не е била такава, а политическо средство за влияние върху съдебната власт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Превеждам казаното от Калпакчиев-Парите още не са до край изпрани! Когато ги изперем до край, тогава ще бъдем утвърдена правова...Неслучайно и Марто и другите от ИПИ(пардон РъБ) са ЗА офшорките и правото на всеки червен бизнесмен и всевъзможен управленец да има НЕОБЯСНИМО богатство, и с офшорки за 1$ да изкупува половин България!

  2. Коментарът е изтрит в 12:48 на 17 април 2016 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.