Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Към момента няма никакви основания за актуализация на бюджета

"Икономически необосновано е да се мисли засега за вдигане на бюджетните заплати"

0 коментара
Към момента няма никакви основания за актуализация на бюджета

Председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова окончателно разсея опасенията, че правителството готви актуализация на бюджета заради недостига на 25 млн. лв. за разплащане на държавата по договора за Водното огледало в Кърджали. Пред БНР в понеделник тя заяви, че "такава актуализация, която да променя параметри на бюджета, не се налага и няма да се прави, ако не се наложи от икономическата обстановка".

В петък медиите разпространиха разговор между министрите на заседанието на правителството два дни по-рано, в което те обсъждат въпроса откъде да се намерят 25 млн. лв., за да се извърши окончателното издължаване към строителя на хидросъоръжението, известно като Водно огледало в град Кърджали. Изграждането излезе в пъти по-скъпо от първоначалния проект, което даде повод на премиера Борисов многократно да напомни, че договор, сключен при предишното правителство, тежи като камък на сегашното. Според стенограмата от заседанието на МС премиерът обявява, че ще поиска от парламента да одобри разходването на нужните средства, което трябва да стане с актуализация на бюджета за тази година. Подкрепят го останалите министри, включително и финансовият Симеон Дянков.

"Аз не смятам, че когато премиерът е казал, че има нужда от актуализация на бюджета, за да се платят тези 25 милиона за водното огледало, е имал предвид истинска актуализация в този смисъл, в който всички вие го тълкувате. Такава актуализация на бюджета, която да променя параметри на бюджета, не се налага и няма да се прави, ако не се наложи от икономическата обстановка", обясни Менда Стоянова. Самият финансов министър няколко часа след разпространение на съдържанието на разговора на министрите отсече, че няма да има актуализация на бюджета, опровергавайки собствените си думи от разговора.

"Тъй като сумата за водното огледало е голяма, пък и, така, обществено значим е проблемът, затова вероятно и премиерът искаше санкцията на Народното събрание, която да одобри един такъв допълнителен разход от бюджета, но това в никакъв случай не означава, че се налага истинска актуализация на бюджета с промяна в, крайна сметка в бюджетното салдо, защото за мен бюджетът преди всичко е бюджет по салдо - приходи, разходи и бюджетно салдо", продължи пред БНР Стоянова.

Тя обясни при какво положение ще се наложи промяна в бюджета. "Истинската актуализация, ако въобще такава трябва да се случи, а на този етап нямаме абсолютно никакви индикации да считаме, че се налага такава актуализация или би се наложила до края на годината, тя би дошла именно от един срив в приходите, който по никакъв начин, и то голям срив в приходите, който по никакъв начин не би могъл да бъде компенсиран от известно намаление на разходите, и се налага наистина бюджетното салдо да бъде коригирано", каза Стоянова.

Според нея тогава "Народното събрание, ако направи такава корекция, поема в крайна сметка задължението и от емитиране на допълнителен дълг на държавата, с който да се финансира това допълнително бюджетно салдо".

Председателят на бюджетната комисия поясни още, че към момента "приходите вървят добре, макар и малко по-малко от разчета". Стоянова допълни, че изоставането е в приходите на НОИ, което е около 300 млн. лв. В бюджета обаче имало по-големи от недостига резерви, които да го покрият.

По отношение на работата върху бюджета за следващата година Менда Стоянова каза, че тя е все още на ранно експертно равнище. Тя призна, че растежът се очертава по-нисък от прогнозния и на тази база ще се изчисляват приходите и разходите.

На този фон, според нея, увеличаване на бюджетните заплати от следващата година, както настояват синдикатите, е "несправедливо и икономически необосновано".

"Аз съм съгласна, че България с минималната си работна заплата остава на последно място. Но нека... но нека да видим с какъв старт влезе България в Европейския съюз и през всичките тези 20 години как наваксваше това. Има наваксване, но то не може да бъде с такива темпове, че да покрие ниския старт, с които ние влязохме, ниското стъпало на икономическо развитие, от което България тръгна. Пенсиите са ниски, казвам го много пъти, това са пенсиите на нашите родители, но в крайна сметка, за да се плащат те, всички ние трябва да работим повече, за да може да се генерират приходи. Седем милиарда са разходите за пенсии годишно. Половината от тия 7 милиарда не се осигуряват от текущото осигуряване за пенсии, половината са от осигуровки, половината са от данъци. 3 милиарда и половина от данъците ние насочваме към пенсии, вместо да ги насочим към сектори, които биха били перспективни за развитието на България", обясни тя.

Стоянова призна, че наложителната реформа в пенсионната система се извършва прекалено бавно. "... Случва се, но толкова бавно, че не може да навакса да компенсира дисбалансите, които се натрупват в тая система - както по отношение на демографски дисбаланси, които всъщност са най-важните, така и по отношение на приходната политика в социалната сфера".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.