Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кампанията на Путин за лично отмъщение срещу САЩ

8 коментара
Кампанията на Путин за лично отмъщение срещу САЩ

В кафене на няколко преки от бившата централа на КГБ на пл. "Лубянка" разследващият журналист Андрей Солдатов се опитва да обясни мрачния свят на руското разузнаване, което сега е в центъра на американско криминално разследване за хакерска намеса в президентската кампанията през 2016 г.

Големи събития в днешна Русия често не са продукт на обща стратегия, а по-скоро "тактически ходове", които отразяват личните интереси на Владимир Путин и всемогъщата му "президентска администрация", казва Солдатов.

Според журналиста факторът "Путин" е ключов за разбиране на проблемите в разследването за хакерството. Путин изпитва лична антипатия към Хилари Клинтън, а руското разузнаване събира информация за нея от края на лятото на 2015 г. Това, което обаче може да е активизирало руската операция, е публикуването през април 2016 г. на т.нар. "Панамски документи", които разкриха тайни банкови сметки на някои близки приятели и сътрудници на Путин.

"Това беше персонална атака. Не може да пишете за семейството на Путин или личните му приятели", казва Солдатов, според когото руският лидер е искал "да направи нещо по въпроса, да даде урок".

Путин осъди "Панамските документи" като целенасочено усилие на Америка да го постави в неловко положение. "Зад всичко това стоят представители и държавни агенции в САЩ", отправи нападки той през април 2016 г. "Те са свикнали да имат монопол на международната арена и не желаят да направят място за някой друг. . . Правят се опити да ни отслабят отвътре, да ни направят по-покорни и да ни накарат да спазваме техните правила".

По онова време говорителят на Държавния департамент Марк Тонър отрече САЩ "да са свързани по какъвто и да било начин към изтичането на тези документи". Той обаче потвърди, че Американската агенция за международно развитие (USAID) е подкрепила Проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията - една от медийните организации, участвали в проучването на Панамските досиета. За руснаците това беше достатъчно доказателство.

За Путин, бивш офицер от КГБ, нищо, което се случва на информационната арена, не е случайно. На преминала в агресивен тон среща на Международния икономически форум в Санкт Петербург той сряза журналистката от американската телевизия Ен Би Си Мегин Кели: с думите: "Колкото до независимите източници - нищо в този свят не е независимо". На настояванията ѝ, че има много свидетелства за руски хакерски действия срещу Националния комитет на Демократическата партия като айпи адреси, "пръстови отпечатъци" и кодове Путин избухна: Какви пръстови отпечатъци, отпечатъци от рога ли, от копита ли?"

Ден по-рано Путин каза, че в операцията може да са замесени "патриотично мислещи" руски хакери - частни лица. В петък обаче той беше в настроение на пълно отрицание, намеквайки, че ЦРУ може да е изфабрикувало цялата работа: "айпи адресите могат лесно да се подправят. . . По света днес има такива айти специалисти, те могат да направят всичко, а после да обвинят когото си искат", каза той.

Солдатов твърди, че руското разузнаване използва мрежа от частни хакери, както ЦРУ и Агенцията за национална сигурност наема частни сътрудници за разработване на нападателни кибероръжия и средства за пробив в системите като зловреден софтуер. "Макар руските служби за сигурност и разузнаване да разполагат с капацитет за водене на кибервойна, повечето удари се нанасят по други канали", писа той миналата година в пост в уебсайта си Агентура.ру (Agentura.ru). Журналистът даде пример с руска технологична компания, от която била поискано да помогне за организиране на "секретни" атаки от типа "Отказ за обслужване".

За разкриване на истината за случилото се при президентската кампания през 2016 г. ще са нужни месеци, освен това е налице куп дезинформация, подхранвана от Путин, президента Тръмп и ненаситното медийно отразяване на събитията. Солдатов отбелязва например, че известното досие, изготвено от бившия британски шпионин Кристофър Стийл, съдържало "недоказуеми" подробности и известно "объркване" по отношение на фактите. В статия за в. "Гардиън" през януари Солдатов писа, че това "добре показва как се случват нещата в Кремъл - хаоса на равнище вземане на решения и все по-честото прибягване до аутсорсинг на операциите".

Според руснаците всяка информация е потенциална дезинформация, а тайните са скрити от обществеността. Както Путин смъмри Кели в петък: "Некласифицирана версия означава да няма версия". Руснаците смятат претенциите на американските медии за независимост за фалшиви и планират собствените им пропагандни източници да се съревновават на равно нога с глобални медийни компании.

"Спутник" например имаше свой щанд на форума в Санкт Петербург. В доклад от 6 януари директорът на националното разузнаване обрисува "Спутник" като част от "държавната пропагандна машина на Русия", но в брошурата си "Спутник" се описва като медийна група, публикуваща 2000 новини на ден на руски, арабски, китайски, испански и английски език.

С напредването на разследването за руското хакерство не бива да губим перспектива: Русия не е демонично, всемогъщо присъствие. Това е сложна, все по-модерна страна. Но тя е и една от малкото държави, ръководени от бивш офицер от разузнаването, който има много особен поглед към света.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #8

    Не мога да разбера, защо не се дава право на руснаците да имат пропагандни медии, които да претендират за независими, докато Си-ен-ен и други подобни, са доказано зависими, а претендират за независимост??? Няма такова животно, разберете. Правилно им го казва Путин. Няма некласифицирана инфо, която да е на тайните служби. Звучи смешно дори. Целта е да излъжат глупаците.

  2. Истински Патриот
    #7
  3. ivancho ivanov
    #6

    Разведчик е точната дума за президента Путин. Роден и израсъл в атмосферата на НКВД и КГБ, с баща или дядо готвач на Сталин(по-верни не може да има), като човек гледащ светлините на Западна Германия от ТВ в Дрезден и обиден от разпадането на идеалът му СССР, от Путин може а се очаква само още диктатура и още империализъм.

  4. Kiril Kovatchev
    #5

    Русия беше и продължава да е империя на злото. Вместо да си оправят бакиите, руснаците се напъват да развалят живота на другите народи. Путин е като Хитлер едно злобно човече. Руското племе не го очаква нищо хубаво с такъв вожд.

  5. Entdecken
    #4

    - Сибирската джамафирия... - все по-модерна страна с патриотично мислещи хакери и т.н. Що не намацат с червената баданарка отгоре до долу?!

  6. Преслав
    #3
  7. Дядо ми Петър
    #2

    Докато лилипута се чуди с кого да се заяде, нещастният руски народ нагъва картошки и капуста и пие самогон. Защото очевидно не може да си позволи да пие водка "Путинка".

  8. Отмъстително и гадно джудже! Пример: В статия поместена на 4 април "Катар пригорзил Газпрому" по Ройтерс, ставаше въпрос за доставки на газ от Катар в Европа. И видяхме след месец, два какво се случва с Катар...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.