Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Канадска фирма твърди, че има богати златни залежи край Трън

9 коментара

Канадската геологопроучвателна фирма “Юромакс рисорсис лимитед” е открила зона с високо съдържание на злато в района на Трън, обяви във вторник в София изпълнителния директор на фирмата Джон Мензайъс. Златните залежи са на повърхността и са със съдържание до 440 грама злато на тон земна маса, което е най-значимото находище за последните 100 години, каза още Мензайъс.

Находището се характеризира с голямо количество злато на самата повърхност, което е установено от направените 700 хил. проби чрез най-съвременните геоложки методи и технологии. Според директора на фирмата тези методи са позволили проучването на над 65 сегмента във всяка отделна проба, в които е открито максимално съдържание на злато от 400 грама на тон.

От "Юромакс" казаха още, че находището в зона "Надежда" край Трън е открито след като геохимичните анализи на почвените аномалии са дали резултат 9 грама на тон в проба. Зоната е с дължина около 1,5 км и ширина 70 метра, а откритото злато е с добра чистота при много ниско съдържание на сяра - под 0,5%.

Според изпълнителния директор на канадското дружество бавната процедура за издаване на разрешителни и лицензи в България гонят инвестициите и работят

против интересите на страната. Липсата на разбиране от страна на правителството в лицето на министъра на околната среда Джевдет Чакъров, както и на законова среда са също сред изброените от него пречки, с които фирмата се сблъсквала при осъществяване на намеренията си.

Разрешителното за проучване на обект "Трън" е предмет на джойнт венчър с канадската компания "Тек Коминко". В рамките на това съдружие "Юромакс" изпълнява първоначална програма, възлизаща на 280 000 канадски долара. Ако "Тек Коминко" придобие 55% дялово участие в обекта срещу инвестиция от 3 млн.

канадски долара за срок от 4 години, това ще доведе до изпълнение на предоставените от тях гаранции, по силата на финансово споразумение от март 2006 г. и ще осигури съответно допълнителни средства от още минимум 1 млн. канадски долара за "Юромакс", посочи Мензайъс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вишински
    #10

    За златото не зная. Но гарантирам, че има уран.Няма как да няма. Хората от този край са особени. Силно особени. Да бяха един, двама, стотина само - да го отдадеш на някакви си техни особености. Но, тук говорим за всички. Е, подобна мутация в масови размери може да се обясни единствено и само с наличието на огромни залежи от уран край Трън.

  2. ГеМеТо
    #9

    Откритието на гобеми златни залежи в Трънския край се правят още в края на по-миналия век, от англичани. Още малко преди освобождението британската фирма "Мидълтън" взема разрешително от турското правителство, на концесия да разработи златоносния басейн в с.Перник/по онова време днешния гр.Перник е още село/. малко по-късно, след освобождението инженер Мидълтън среща на ул.Леге в София селянка от трънското село Ерул, която носи в ръце буца златоносна руда, която иска да продаде и се заинтересувал

  3. ГеМеТо
    #8

    Да, Вишински е прав, там има също уран, край с.Велиново, Трънско.По времето на Втората световна война мина Злата се експлоатира от германците, по-късно от българска страна, но след 1990 г. рудниците й са запечатани до днес.

  4. aman
    #7

    Не е вярно тез фирми не правят "нови" проучвания после не ги регистрират на тяхно име. Пък после не използват и цианидни технологии за извличането на златото. После не замърсяват не разливат цианиди, плащат висока концесионна такса на страната, не изнасят златото извън страната. Абе въобще много добри канадски инвеститори срещу, които гадната държава и НПО пречат. Дай боже вескиму таквиз чужденци!

  5. твърд
    #6

    Един руснак. Мисля, че беше Василий.През 1945 година.В едно мазе в Берлин...

  6. Вишински
    #5

    Има една знаменита снимка - двама руски войници току - що са побили знамето на Райхстага. Сещаш ли се? Следващият път се вгледай внимателно във вдигнатата ръка на единя. И забележи ръчните часовници там. Поне 5 броя.

  7. твърд
    #4

    Бойко Борисов - т.1:http://bg.wikiquote.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%BE_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2Четете и се учете!

  8. Бивш студент
    #2

    В Медет се добиваше електролитна мед от комплексни медни руди. Като отпаден продект при този процес се получаваше злато и се стопяваше в кюлчета още през 1964год. Златото се складираше в БНБ. Кюлчетата бяха изпратени през 1998 година в Германия за преработка в подходяща форма. Това беше офицялно съобщено, но никой не е чул златото да се е върнало в България в новата си форма. Веднаж някой писа, че златото на България се пази в немски банки, за което България плаща!?!?!? По времето на "мръсните комунисти"-преди

  9. Peter Pan
    #1

    Господа, да не сте пропоуснали десетичната точка? И 4 грама на тон не е зле, но 400? Отнасяйте се сериоано и отговорно към читателите си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.