Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатите за ЕС поскаха по-голямо присъствие в евроотбраната

0 коментара

Министрите на отбраната на държавите-членки на ЕС и техните колеги от държавите-кандидатки имат желание да задълбочат диалога и прозрачността в европейската политика в областта на сигурността и отбраната, заяви днес испанският военен министър Федерико Трильо, цитиран от АФП.

Министрите на отбраната на държавите-членки на ЕС се срещнаха днес в Брюксел със своите колеги от 13-те държави-кандидатки, Норвегия и Исландия. От българска страна участва министърът на отбраната Николай Свинаров.
Представителите на държавите-кандидатки изразиха желание да могат да участват в работните групи, занимаващи се с подобряване на военните възможности на ЕС, както и да имат достъп до информация от координационните срещи по въпросите на въоръжението, уточни министър Трильо, чиято държава председателства ЕС.

Министрите на държавите-кандидатки са поискали информация и за първото военно учение на ЕС в рамките на общата отбранителна политика, което ще се състои между 22 и 28 май в Брюксел. Испанският министър на отбраната посочи, че документи, свързани с военното учение, вече са били предоставени на държавите-кандидатки, а по време на самото учение правителствата, поддържащи контакт с европейския генерален щаб, ще получават конкретна информация.

По-късно министрите на отбраната на държавите от ЕС се срещнаха със своите колеги от 6-те държави-членки на НАТО, които не членуват в Евросъюза. Те подчертаха необходимостта от споразумение за отношенията между ЕС и НАТО и призоваха за ефикасно сътрудничество, изтъкна министър Трильо

Испания, която е ротационен председател на ЕС през първото шестмесечие на тази година, заяви като свой приоритет решаването на спорните въпроси около създаването на европейските сили за бързо реагиране. Обявените цели на испанското председателство са свързани с възможността т.н. евроармия да стартира своята първа мисия още през тази година, като поеме от НАТО мироопазващата мисия в Македония.

Основните противоречия около създаването на европейски въоръжени сили е нуждата от сключване на договор между ЕС и НАТО, в който да се фиксират рамките и механизмите на използване от Евросъюза на инфраструктурата на НАТО. Гърция се противопоставя на подобно споразумение, тъй като смята, че Турция, в качеството си на член на НАТО, може да получи възможност да блокира действия на евроармията.

В края на миналата година Великобритания, САЩ и Турция съгласуваха компромисен документ, в който на Анкара се признава правото да изисква съгласуване на операциите на евросъюза в зоната на интереси на Турция. Гърция обаче категорично отхвърли проектоспоразумението, тъй като в тази зона на признати турски интереси влизат Егейско море и Балканите, които и Атина смята за своя зона на интереси.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.