Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каним Берлин, Париж и Лондон да проверят АЕЦ Козлодуй

0 коментара

Агенцията по ядрено регулиране ще покани през есента експерти на "Риск одит", регулаторните органи на Германия, Великобритания и Франция, които да направят преглед на състоянието на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи на пресконференция министърът на енергетиката Милко Ковачев. Той уточни, че предстои трите регулатора да подпишат договор за сътрудничество и вероятно през октомври ще пристигнат в България. Според Ковачев целта на посещението на експертите от Великобритания, Германия и Франция е и да подготвят мисия на групата по ядрени въпроси, която да се осъществи през следващата година.

От тези думи на министъра става ясно, че вероятно експертите на групата по ядрени въпроси към Европейския съвет няма да пристигне у нас през есента, каквато беше първоначалната идея на Ковачев. Целта беше представители на групата да инспектират нивото на безопасност в двата реактора на електроцентралата и тяхното мнение да се използва пред европейските институции.

Както mediapool.bg писа в края на август, министерството на енергетиката е подготвило рязък обрат на българската позиция за 3 и 4 блок в АЕЦ “Козлодуй”. То ще предложи на правителството да защити пред Брюксел тезата, че изобщо не трябва да се поставят крайни срокове за затварянето на двата реактора. Новата теза ще бъде подплатена с официалния доклад на МААЕ за безопасността на 3 и 4 блок.

В края на август, при представянето на резултатите от окончателния доклад на международната атомна агенция за състоянието на двата реактора стана ясно, че те потвърждават предварителните изводи на агенцията към ООН, че в 3 и 4 блок са отстранени всички проблеми, свързани с безопасната им експлоатация и че състоянието на двата реактора отговаря на нивото на безопасност на това поколение блокове в целия свят.

Последната официално обявявана позиция на българското правителство е от времето на кабинета Костов, който в края на 1999 г. подписа меморандум с Европейската комисия. С него България се задължи до края на тази година да затвори 1 и 2 блок на централата и пак до 31 декември 2002 г. да договори с Брюксел срокове за затваряне на 3 и 4 блок. В меморандума бе отбелязано, че тогавашната позиция на България е двата блока да бъдат затворени съответно преди 2008 - 2010 г., а позицията на Европейската комисия е това да стане преди 2006 година. Меморандумът бе подписан, след като още правителството на Любен Беров бе задължило България да затвори четирите малки реактора, и то до 1998 г.

Днес енергийният министър бе помолен от mediapool.bg да коментира българската позиция по съдбата на двата реактора и по какъв начин тя ще бъде защитена пред Брюксел. Отговорът на Ковачев бе повече от лаконичен. Той припомни, че допълнителната информация по глава "Енергетика" ще бъде представена на заседание на ниво заместници на среща в Брюксел на 30 септември - 1 октомври. Позицията на страната ни е готова и е в процес на неформални консултации, обясни министър Ковачев, без да посочва повече подробности.

България провежда политика за спазване на най-високи стандарти за ядрена безопасност и не може да бъдат пренебрегнати резултатите от мисията на МАЕЕ при прегледа на експлоатационното и проектната безопасност на трети и четвърти блок, посочи енергийният министър. Според него е необходимо Европейският съвет да даде мандат на групата по ядрени въпроси за партньорска проверка и установяване на реалното състояние на реакторите.

Министър Ковачев не отговори на въпросите дали вече е водил консултации по този въпрос със страните-членки на Европейския съюз и дали България може да разчита на подкрепа на някои от тях при защита на новата българска позиция пред Брюксел. Той избегна и въпроса дали все пак ще има мисия на експертите от групата за ядрена безопасност до края на тази година.

В отговор на въпрос как ще коментира опасенията на Агенцията за ядрено регулиране, че няма да има достатъчно средства за затварянето на 1 и 2 реактори в АЕЦ, Ковачев коментира, че не споделя тези опасения и не знае на каква основа са изразени. За тази цел са осигурени 30 млн.лв. и допълнителна помощ от 100 млн. евро, като в първата фаза на извеждането разходите ще са около 35 млн. евро, посочи министърът.

По думите му предстои избор на консултант за управление на проекта, като вече са подадени три оферти. След това извеждането на реакторите ще стане в установения срок, тоест до края на годината, прогнозира енергийният министър. В отговор на друг въпрос Ковачев посочи, че компенсациите за страната ни са указани в икономическите и социалните последици от закриването на двата блока. Не съм сигурен, че Европейската комисия е отказала големи компенсации и не съм сигурен, че следваме модела на Литва, добави министърът на енергетиката. Преди два месеца Литва склони да затвори атомната си централа в срока, поискан от Брюксел, като срещу това договори голяма финансова компенсация. Министърът по европейските въпроси и главен преговарящ Меглена Кунева на няколко пъти посочи, че България би трябвало да проучи добре примера на Литва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.