Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кардиолози представиха план за намаляване на сърдечно-съдовата смърт с 30% до 2030 г.

0 коментара
Проф. Ивян Груев (на трибуната) и доц. Васил Трайков (вдясно) представиха Национален план за сърдечно съдово здраве на конгреса на Лекарския съюз.

Да се намали с 30% предотвратимата смъртност от сърдечно-съдови заболявания до 2030 година, тъй като по този показател България оглавява негативната статистика на Европейския съюз. Това е сред водещите приоритети на Националния план за сърдечно съдово здраве, който беше представен от ръководството на Дружеството на кардиолозите в България на VI конгрес на Българския лекарски съюз.

Председателят на Дружество на кардиолозите в България доц. Васил Трайков представи хронологията на създаване на плана и как предстои да бъде въведен и в България. Началото е било положено през юни 2020 г. от Европейското дружество по кардиология, което създава документ с насоките, в които трябва да работим и в резултат е учредена структура, обединяваща заинтересованите страни в Алианс за сърдечно-съдово здраве.

“Ще се стремим през застъпничество за националния ни план да фокусираме общественото и инстуционалното внимание към сърдечно-съдовите заболявания, за да не допускаме възникването на болестност, както и да подобрим качеството на живота на болните“, заяви председателят доц. Трайков.

Той обърна внимание на целите на българския план за сърдечно съдово здраве, сред които са:

  • Превенцията на заболяванията с водеща роля в Националната здравна стратегия,
  • Установяване на водещата роля в процеса на дигиталните технологии и иновации,
  • Осигуряване на ранна терапия в условията на персонализирана и висококачествена медицина,
  • Ранна рехабилитация с оглед постигане на максимална социализация на пациентите, 
  • Въвеждане и стандартизиране на оценката на качеството на живот на болните.

Научният секретар на Дружеството на кардиолозите проф. Иван Груев обърна внимание на значението на превенцията и рехабилитацията на сърдечно съдовите заболявания в България. “Превенцията е основният фактор, на който се базира удължаването на продължителността на живота.”, заяви проф.

Груев и акцентира върху поведенческите рискови фактори, а именно нездравословното хранене, затлъстяването, тютюнопушенето и консумацията на алкохол.

Той бе категоричен, че рехабилитацията е в основата на Европейския план с ясно разписани препоръки, които следва да приложим адаптирани в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.