Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЕВР: Поскъпването на водата в Бургас можеше да е по-малко

0 коментара
КЕВР: Поскъпването на водата в Бургас можеше да е по-малко

Поскъпването на водата в Бургас от 1 август с 60 процента е можело да бъде по-малко, ако водното дружество е било взело заем за инвестиционната си програма, а не решило да я покрива със собствени средства, заявиха от Комисията за енергийно и водно регулиране по повод протестите на жителите на града и обявеното от кмета му намерение да обжалва в съда решението.

Според регулатора увеличението с 1.625 лв. до влизащата сега в сила цена от 4.386 лв. за кубик вода е можело да бъде с 54 стотинки по-малко.

Преди вземане на решението комисията многократно е сигнализирала регионалното министерство, "Български ВиК Холдинг", което е акционер в дружеството и Асоциацията по ВиК – Бургас, че финансирането на неотложни инвестиции със собствени средства на дружеството ще доведе до много висок ръст на цената за потребителите

Неотложните инвестиции са за присъединяването на язовирите "Ахелой" и "Порой" към мрежата на ВиК-то ,каквото разпореждане е дало екоминистерството през декември 2020 г., за да се осигури вода при суша. Опасността за такава бе широко анонсирана от тогавашния екоминистър на ГЕРБ Емил Димитров. За да се присъединят язовирите обаче трябва да бъдат ремонтирани съоръженията им, в допълнение да се изградят пречиствателни съоръжения, а за довеждането на водите им до деривация "Китка – Бургас" е нужно проектиране и изграждане на помпени станции и напорни тръбопроводи с достатъчен дебит.

За всичко това са предвидени 46.464 млн. лв., които в представения в края на 2021 г. бизнес план е било записано, че ще бъдат предоставени назаем от принципала на дружеството – ВиК холдинга. Регулаторът поискал да у бъде предоставен договор за кредита, но му било отвърнато, че няма такъв. Така през март водното дружество променя бизнес плана си и залага вече собствено финансиране за присъединяването на язовирите.

От КЕВР посочват, че при това положение този разход трябва да се впише в първата година на бизнес плана – тоест 2022 г., а не да е разсрочено до 2026 г., което би довело до по-малък натиск върху цената на водата. ВиК холдингът и регионалното ведомство били предупредени за това и се поинтересували има ли причини собственикът на дружеството да не финансира проекта и съгласуван ли е бизнес планът с него. От ВиК холдинга отвърнали, че дружеството им не е длъжно да съгласува със собственика си своя бизнес план.

Регулаторът посочва, че на общественото обсъждане на бизнеса плана и ценовото заявление на ВиК Бургас на 12 юли не са присъствали, въпреки официалните покани, преставители на регионалното ведомство, на ВиК оператора или на общината и дори не са представили своите становища по въпроса.

Комисията отбелязва още, че при предстоящите обсъждания на бизнес плановете на ВиК дружествата за новия регулаторен период 2022-2026 г. всички заинтересовани страни и институции да поемат ясно своята отговорност пред българските граждани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.