Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ким Чен Ир отново е възприеман като международен злодей

0 коментара

Неговият южнокорейски колега го похвали като "прозорлив политик"; бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт имаше "логични и прагматични дискусии с него". Това бе истински поврат за човек, отдавна очернян като терорист, похитител и ексцентрик. Но сега махалото се връща в изходна позиция за севернокорейския лидер Ким Чен Ир - обратно към образа на международния злодей, наумил си да създаде ядрени оръжия.

През 1993 г. неговият баща и държавен глава на Корейската народнодемокритчна република /КНДР/ Ким Ир Сен се изправи срещу света с първите си заплахи за производство на ядрено оръжие. Тази криза отмина и по-възрастният Ким почина. Сега обаче 60-годишният му син отново подпали фитила, като предприе стъпки към разработката на ядрени оръжия в разрез с международните споразумения.

Само преди две години той проведе историческа среща с южнокорейския президент Ким Те Чжун, предвещавайки нова ера за разделения Корейски полуостров. Изглеждаше, че потайната комунистическа държава най-после се отваря за света. Сега обаче севернокорейският лидер изгони наблюдателите на ООН и
изтегли страната от Договора за неразпространение на ядрените оръжия. Договорът предвижда ядрени сили да останат само САЩ, Русия, Франция, Великобритания и Китай.

Твърди се, че от дълго време Ким Чен Ир е замесен в отвличания и тероризъм. През 1983 г., след като бомба уби 17 високопоставени южнокорейски представители на посещение в Мианма /Бирма/, заловен севернокорейски агент разкри, че мисията е била одобрена от Ким Чен Ир. През 1987 г. севернокорейска агентка бе арестувана на слизане от южнокорейски пътнически самолет. Тя даде публични показания, че е поставила две часовникови бомби в самолета по заповед на Ким Чен Ир. Този случай постави КНДР в списъка на американския Държавен департамент на държави, подкрепящи тероризма, редом с Куба, Иран, Ирак, Судан, Либия и Сирия.

Ким е и почитател на филмовото изкуство в злокобни размери. През 1978 г. известен южнокорейски филмов режисьор и съпругата му актриса бяха отвлечени в Северна Корея. Двойката избяга осем години по-късно на Запад и цитира думите на Ким Чен Ир, който лично им казал, че поръчал отвличанията им, за да помогнат за развитието на севернокорейската филмова индустрия.

През септември 2001 г. Ким призна пред госта си, японския премиер Джуничиро Коидзуми, че КНДР е отвлякла около десетина японски граждани през 70-те и 80-те години, за да обучават севернокорейски шпиони на японски език и култура. Единствената официална партия в Северна Корея се намира под прекия контрол на Ким Чен Ир. Много външни източници твърдят, че партийният апарат е замесен в трафика на наркотици, основно метаамфетамини за Япония.

Имиджът на Ким рязко се подобри след срещата на високо равнище през 2000 г. с Ким Те Чжун. Няколко месеца по-късно тогавашният държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт посети Пхенян и заяви по-късно, че Ким не е ексцентрикът, за който го представят. Ким очарова гостите си с красноречие и чувство за хумор и доказа, че е в крачка с международните събития.

При все това за неговата личност има твърде малко надеждни данни освен ръста му - 160 см, теглото - 85 кг и прическата в стил помпадур. Казват, че севернокрейският лидер много обича киното и притежава колекция от 20 000 чуждестранни филма. Твърди се, че той самият е режисирал няколко филма, преди всичко исторически епопеи с идеологически оттенък. Спори се дори за неговата рождена дата. Северна Корея казва, че той е роден на 16 февруари 1942 г. в таен лагер в планината Пекду на границата с Китай, докато баща му участвал в партизанската съпротива срещу японците. Според западни служители той е роден в Съветския съюз. Портрети на баща и син висят във всеки дом и сграда в КНДР, а писанията и философията на двамата Ким се публикуват и излъчват ежедневно.

Ким Чен Ир, обучаван, за да наследи баща си още от 70-те години, сега е възхваляван от поставените под строг държавен контрол севернокорейски медии, че превърнал страната в "идеологическа и военна сила". За последните седем години обаче Северна Корея се нуждаеше от външна помощ, за да изхрани населението си от 22 милиона. Недостигът на хранителни продукти е виновен за смъртта на около 2 милиона севернокорейци. През декември САЩ и съюзниците им прекратиха доставките на мазут като наказание за решението на Пхенян да възобнови ядрената програма на страната. В резултат на това севернокорейците преживяват най-студената зима от много години насам.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.