Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кинкел приканва да не се прибързва с разширяването на НАТО

0 коментара

Бившият германски външен министър Клаус Кинкел призова да не се избързва с разширяването на НАТО. В статия, поместена в германския Франкфуртер Алгемайне Цайтунг, той заявява, че с оглед на положението в Европа би било по-оправдано, ако вратите на НАТО се държат по принцип отворени, включително за прибалтийските държави, без обаче да се вземат ненужни и необмислени докрай решения по този деликатен въпрос.

Повод за статията на Кинкел е срещата на върха в Брюксел, на която НАТО потвърди своята решимост да покани в края на идната година някои източноевропейски страни за свои членове. Според бившия министър тази позиция на Северноатлантическия съюз е на пръв поглед логична и последователна, след приемането на Полша, Унгария и Чехия през 1999 г. и даденото тогава обещание, че вратата на организацията остава отворена и за други държави. Но само на пръв поглед, изтъква Кинкел.

По неговите думи е ясно, че както за държавните и правителствените лидери, така и за натовските експерти, е невероятно трудно да определят кои именно държави трябва да бъдат включени във втория кръг от разширяването. Затова напълно съзнателно в Брюксел през миналата седмица не бяха споменати никакви имена, посочва той.

При различните модели и начини, които се обсъждат, трябва да бъде ясно едно нещо, пише бившият германски дипломат номер едно. Втори кръг на разширяването на НАТО трябва да има само тогава,
когато той бъде свързан с укрепването на сигурността и стабилността на европейския континент. Разширяване заради самото разширяване, само защото преди две години бе поставено като перспектива, не си струва. Съдбата на НАТО и сигурността в Европа са твърде важни, за да се процедира по този начин, подчертава Кинкел.

По-нататък той разглежда въпроса за стремежа на Литва, Латвия и Естония към членство в Северноатлантическия съюз. Кинкел отбелязва, че Русия непрекъснато показва недвусмислено, че едно приемане на бившите съветски републики в НАТО би било възприето от Москва като заплаха за сигурността ѝ. Бившият министър припомня, че освен това делът на руските малцинства в Естония и Латвия остава висок. Москва, разбира се, няма право на вето. Дали обаче ще бъде наистина в полза на стабилността и сигурността на нашия континент, ако просто махнем с лека ръка на руските съмнения и тревоги, пише той. По неговите думи в такъв случай руснаците вероятно биха поставили под въпрос и преразгледали своето сътрудничество с НАТО и участието си в миротворческите мисии на Балканите.

Клаус Кинкел смята за абсурдно и предложението единствено Литва от прибалтийските държави да бъде включена в следващия кръг на разширяването. Наистина в Литва има ограничен брой етнически руснаци, но тя пък граничи с руския анклав Калининград, където все още е базиран руският Балтийски флот, посочва той. Според него в такъв случай Москва би преразгледала идеята Калининград да бъде превърнат в мост към Запада чрез свободна търговия, политическо и културно сътрудничество.

Понастоящем е съмнително дали стабилността в Европа би спечелила от приемането на балтийците в НАТО, твърди бившият външен министър. И това ще бъде така, докато Русия сама не преодолее своите страхове и колебания чрез още по-тясно обвързване с евроатлантическите структури, посочва той. По негово мнение затова трябва много грижливо да се прецени дали сега би трябвало НАТО да приеме българи и румънци, словенци и словаци, чиято сигурност не е застрашена, като същевременно остави балтийците да чакат пред вратата. Ще допринесе ли едно такова решение за стабилността и сигурността в Европа, пита Кинкел, аргументирайки своето искане да не се прибързва с разширяването на Северноатлантическия съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.