Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кирил Петков: Много хора с ревност видяха огромния успех в Северна Македония

Бойко Борисов очаквано се размина с оценката на премиера: Спете спокойно - Банско остава български!

37 коментара
Кирил Петков, сн. БГНЕС

Премиерът Кирил Петков оцени като "огромен успех" визитата си в Северна Македония преди ден, в рамките на която Скопие официално обяви, че няма териториални претенции към България и бе договорена самолетна линия София – Скопие.

"Вчера беше огромен успех. От една страна, ние подадохме ръка, отивайки там първи. От друга - те ни дадоха нота, която сме се надявали да получим от две години. Тази нота е много по-важна от само късо и дълго име. Тази нота казва, че РСМ няма претенции към териториалната цялост на България. Това е нещо много нормално те да го кажат, но тази нота се е говорила, преговаряло се е и ние само защото направихме нов конструктивен подход, я получихме. Тук трябва да се разбере, че вчера беше огромен успех", каза Кирил Петков.

"Много хора вчера с ревност видяха, че нещо, което ние постигнахме още с първия ход да получим тази първа нота, те не бяха успели да постигнат", добави той.

Той коментира, че работните групи между двете страни ще обсъдят част от историята, в която е имало фашистки режим в цяла Европа и как това е повлияло и на територията на днешна РСМ.

Преди ден Кирил Петков посети за един ден югозападната ни съседка, където се срещна с новоизбрания премиер Димитър Ковачевски. Двамата демонстрираха приятелство и амбиция за изход от задънената криза, като акцентираха върху икономическите възможности и оставиха историята на заден план. Символно в същия ден Скопие изпрати вербална нота до ООН, в която заяви, че името Северна Македония засяга само страната, а не и географската област. Така България вече ще използва краткото име Северна Македония вместо Република Северна Македония, както бе досега.

Въпросът за името стои отворен от смяната на името на Северна Македония и нотата бе обект на преговори през последните години.

Президентът: Не трябва да се забравят историческите спорове

Президентът Румен Радев от своя страна заяви, че "предложеният от правителството многопистов подход в отношенията с нашите съседи има потенциал да динамизира диалога, да укрепи доверието и трябва да бъде подкрепен".

"Той обаче не бива да оставя на заден план проблемите, свързани с правата на нашите сънародници и общото историческо и културно минало", каза той.

"Искам да бъда правилно разбран. Аз съм сред политиците, които желаят час по-скоро Република Северна Македония да стане член на Европейския съюз. Тъкмо затова трябва да помогнем на нашите братя да преодолеят по-бързо идеологемите от тоталитарното минало и да постигнат критериите за членство. Като отговорен член на Европейския съюз, България трябва да интегрира в него партньори, а не проблеми. Ще потвърдя своята позиция като президент на всички българи, че равноправието на македонските българи, много от които са и български граждани, трябва да бъде гарантирано чрез вписването им в конституцията на страната наравно с другите части от народи. Този акт, редом с приемането на надеждни механизми за изкореняване езика на омразата и опазване на българското културно-историческо наследство, следва да бъде предварително условие за нашето съгласие за начало на преговорите за членство".

Борисов: Да направим компромис за македонския език

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, чието последно правителство не успя да регулира отношенията със Скопие, коментира от своя страна, че България трябва направи компромис по отношение на македонския език, а те - с учебниците, с езика на омразата.

"Аз съм твърдо против от наша страна да се използва езикът на омразата", посочи той.

"Тази вечер спах спокойно, Северна Македония няма да напада България и няма да има териториални претенции. Пред мен от толкова години македонски политик не е посмял да ми говори, че няма да имат териториални претенции към България. Спете спокойно - Банско остава български, ще ходите на ски. За първи път отива държавник и не отива да сложи едно цвете на паметника на Гоце Делчев", каза Борисов.

Даниел Митов, ГЕРБ, определи посещението на Петков като прибързано.

"Според мен трябваше първо премиерът Петков да отиде в Брюксел или във Вашингтон, за да изясни българската позиция и да потърси от ЕК съдействие и подкрепа за преговорните позиции, с които България вече е влязла в тези разговори", отбеляза Митов.

По думите му нотите, които са били изпратени и обявени вчера, не са нищо ново и са най-лесната част от преговорния процес.

РСМ никога не е имала проблем с изпращането на подобна нота, истината е, че те винаги търсеха начин да изтъргуват това свое дипломатическо действие, въпросът е какво са получили в замяна. Никой не ни казва, очевидно има някакъв скрит дневен ред, който българското правителство не казва нито на парламента, нито на българското общество, отбеляза Митов.

По думите му вчерашната реплика на министър-председателя за фашизма поражда много големи въпросителни.

"Трябва да си изясним дали той е наясно с българската история, дали е наясно, че вчерашната му фраза обслужва както северномакедонското говорене по темата, така и на комунистическия интернационал от преди 44 година. На практика няма начин българският премиер да говори по такъв начин, защото той обслужва преговарящите от другата страна", добави той.

С остра позиция за визитата на Кирил Петков излезе и ВМРО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #37
  2. Мица
    #36
    Отговор на коментар #28

    Какво се очаква? Бъларският премиер да отиде в Скопие, да хване македонският премиер за ревера на сакото, да го разтръска и да му каже: "Ти си българин, бе! И говориш български!"

  3. 4ubri4ka
    #35

    Киро бил поднесъл цветя на паметника на Кирил и Методий в РСМ! WTF???

  4. nik
    #34

    Така е. ГЕРБ наистина дадоха правилния алгоритъм за СМ.Борисов и Екатерина Захариева настояваха ЕС да приеме в преговорната рамка за членство положенията от Договора за добросъседство. А не както ни убеждаваха - махнете ветото и после се оправяйте помежду си.Борисов искаше да направи договора като част от преговорите. Така да ангажира ЕС с изпълнението му. А в този договор почти всички неща са ясно разписани. Неща, от които СМ се отказа, на практика.И не си мръдна пръста за някакво развитие на проблемите.

  5. 4ubri4ka
    #33

    Този е по-самовлюбен и от Бойко.

  6. анита хегерланд
    #32

    Кирил Петков има нужда от очила. Първо трябва да подбере екип, който да го информира правилно, после да се подготви подобаващо и да не заеква, когато лъже. ГЕРБ се справят по-добре с македонския въпрос.

  7. Thutmose
    #31

    Леле, кратуна Славчо предлагаше космонавти.Кирчо подхваща идеята със самолетна връзка като първа стъпка. Какъв успех. Какъв полет!

  8. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #30
  9. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #29
  10. Стаян
    #28

    Казах ви, че Кирето е тотален инфантил!Лошото е,че 95% от екипа му са бетер Кирето. Жална ни майка!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.