Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пендаровски: София няма право да иска промяна на македонската конституция

"Далече сме от решенията. България посяга на нашата идентичност"

24 коментара
Стево Пендаровски

Македонският президент Стево Пендаровски отхвърли едно от основните български искания, за да одобри София преговорната рамка на страната му за ЕС - македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония.

Пендаровски каза пред местната Телевизия 24, че по време на разговора му с премиера Кирил Петков преди ден не е ставало дума за македонските граждани с българско самосъзнание, но ако е бил попитан, би казал, "че е намеса във вътрешните работи искането отвън за вписването на която и да било етническа група в Конституцията".

"В България има македонци. И дали ние като държава ще им помагаме за спазване на правата? Не. Защо не? Правило номер едно в международното право, международната политика, член 2 от Устава на ООН, който се прилага за всички страни по света е: без намеса във вътрешните работи. Те са български граждани, граждани на Република България. Уверявам ви, че македонската държава на държавно ниво никога не се е опитвала да ги бутне, да ги провокира, да им каже - излезте, да им помогне. Това се решава на индивидуално ниво. Чувстваш се македонец- ще кажеш. Ако не ти го дадат, отиваш в Страсбург. Това е начинът. Няма друг начин. В Македония има българи, но нашите власти носят отговорност за правата им. Ако им нарушим правата или не са доволни от това как защитаваме правата им, тогава ще отидат в Страсбург. Но те са моя грижа, защото са наши граждани. Както аз нямам право и не трябва да казвам "ще дадете правата на македонците в България, така и никой няма право да ми казва дали да включим или не българите в конституцията. Това е наше суверенно решение", каза Пендаровски.

Той определи Кирил Петков като "нетрадиционен политик, с нестандартен речник, който не използва реторика, позната от предишни времена".

"Технократ и оптимист, единственият такъв оптимист в политиката, когото познавам, е Зоран Заев", посочи той, цитиран от БТА.

По думите му обаче Република Северна Македония е далеч от това да каже, че ситуацията е приключила, и политиците трябва да обмислят внимателно всяка следваща стъпка.

"Другата страна (България) е наложила набор от въпроси, които посягат на нашата идентичност и ние не трябва да допускаме това. Разглеждаме всяко предложение, което идва от последното правителство от България, и трябва да го разгледаме по три пъти. Далеч сме от решенията. Трябва да мерим три пъти и веднъж да режем", каза Пендаровски.

Той оцени като отлично посещението на българския премиер Кирил Петков в Република Северна Македония. Оцени като добро темпото за работа на комисиите, зададено от двамата премиери Петков и Димитър Ковачевски - всяка седмица по една от петте работни групи да имат по едно заседание, и прогнозира, че ако групите работят наистина активно, и преди края на май е възможно да има резултати, но все пак те не могат да се очакват за една нощ.

По думите на Пендаровски работните групи ще имат пресаташета и за разлика от историческата комисия няма да говорят председателите.

"Разликата с историческата комисия е, че работните групи ще презентират само за това, за което са се разбрали", каза Пендаровски.

Според него не е точен анализът, че Република Северна Македония е направила отстъпка с изпратената до ООН нота за това, че Северна Македония е име, което касае само политическия и държавен субект и зад това име няма териториални претенции, заради което Кирил Петков обяви, че България вече ще използва краткия вариант на името - Северна Македония.

Пендаровски заяви, че нотата е просто обяснение, на това, че държавата му няма териториални претенции към никого.

Според него пакетът 5 + 1, който България е поставила, е действал до съставянето на новото правителство и вече ще се работи по съвсем нова методология - тази на работните групи.

"Няма повече план или предложение 5+1. Този план дойде след неуспешното предложение от Лисабон. Ние не получихме никакъв отговор, въпреки че смятахме, че това е добра отправна точка за по-нататъшни дискусии. Опитахме се да деблокираме разговорите с мини пакета 5 + 1. След избора на новото българско правителство беше предложено да работят пет комисии и ние се съгласихме с това. Оспорвам тезата, че сме дали нещо, за да получим нещо в замяна", каза Пендаровски.

Що се отнася до въпросите, свързани с евентуална промяна на състава на съвместната историческа комисия между двете държави, Пендаровски уточни, че е право на всяко правителство да определя членовете на комисията от негова страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гошо Тарабата
    #24
    Отговор на коментар #8

    Като членове на ЕС и на общността демократичните държави сме принудени да предприемем нещо, за да вкараме макетата в пътя. Та затова Петков трябваше да отиде в Скопие. А че Пендаровски е млад човек с мислене на закоравял комунист-титовист, г-н Петков няма никаква вина. Като искат да влязат в ЕС, трябва да им е ясно, че ще жертват част от суверенитета си, тъй като ще изпълняват директиви и регламенти на ЕС. Ако подобна промяна на тяхната конституция бъде поискана от ЕС или НАТО, ще си строшат краката, за да я направят. Но понеже е поискана от "фашистичка татарска Бугария", това е "нарушение на идентитетот"! Така ще видят ЕС през крив Мак(а)рон.

  2. Тодор Станков
    #23

    Отново пиша за неразбиращите защо България ще загуби при такова поведение на Петков. Влизането на РСМ в НАТО е на база преговорен процес, при който липсата на нерешени въпроси с партньорите беше условие. Борисов 2017г. с договора свали нашите гаки, а после като подписахме протокола за НАТО ни намазаха вазелина. И сега ние вадим нерешени въпроси, като 2017 и 2018 казваме - нямаме проблем, готови са за НАТО. А отгоре на всичко им отиваме на крака да им се молим. Не става, или отзовавоме посланика, както те правят от 2 години и го играем хард, или следва проникване, болезнено отзад...

  3. Александър Борисов
    #22
    Отговор на коментар #17

    Прощавам на Тодор Станков,тъй като не знае, какво говорят устата му !

  4. Александър Борисов
    #21

    Пендаровски-югославянина!

  5. Iosif Ivanov
    #20

    Прав е, българите в Сев. Македония тряба да искат да бъдат споменати в конституцуята им, както и не Сев. Македония да иска ние да казаваме дали стават за член на ЕС, той да ни пита, ние ще си каажем мнението на ЕС, не на македонците - щом са много хитри, да спорят с ЕС където искат да членуват - да правят комисии за цар Самуил....!

  6. Bira
    #19
    Отговор на коментар #18

    "все търси", пардон

  7. Bira
    #18

    e, щом не може да се упоменават специално българите в скопската конституция - значи никой друг не би трябвало да се споменава. е га ти тъпотията цари отвсякъде... нейсе, на този трагикомичен фон ясно изпъква един млад човек, който се търси да обезвреди бомбите, заложени от изродите от двете страни на границата

  8. Тодор Станков
    #17

    Показно на Кирчо как се прави за резил премиер, и то показно от най-смешната държава в Европа. Радев, не го мисли, у-в-о-л-н-я-в-а-й и да идва друг, тоз се видя, че не става...

  9. SILENCE
    #16

    Показахме ли вчера желание да работим с тях за подобряване на ежедневието им, въпреки проЗтаЖкото им говорене и държание - не ковачевски, а нЕкакОв ниш спряма нашия Премиер ранг го посрещна ... Показахме. Е, да го д.хат тия като пендаровски, щом още на другия ден плещят все същите опорки.

  10. Нато Натов
    #15

    Гражданите на Северна Македония да не се чудят кой ги спира по пътя към ЕС. Ето го на снимката. А името му е Стево Пендаровски.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.