Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай: дипломацията на чековата книжка на Си Цзинпин

0 коментара

Наречете я дипломация на чековата книжка, в китайски стил.

При посещения във Вашингтон и в ООН, китайският президент Си Цзинпин обеща милиарди долари за мироопазващи операции, икономическо развитие и климатичните промени, печелейки аплодисменти от аудиторията и похвали от световната организация.

Но въпреки че много страни разменят помощ за конкретни изгоди, подходът на Си е по-амбициозен. Той използва силата на портфейла, за да представя Китай като отговорен фактор, допринасящ за международния мир и стабилност, и за да разводни международните критики по адрес на Пекин.

Подходът изглежда успешен досега, помагайки на Си да отхвърля осъждането от страна на Запада на строгите ограничения на правата на човека и безмилостното преследване на всеки, смятан за противник на еднопартийното управление, от авторитарния комунистически режим. Той също така съумява да заглушава някои безпокойства по повод агресивните ходове на Китай за затвърждаване на териториалните му претенции в Южнокитайско море, където създава напоследък изкуствени острови, като трупа пясък върху рифове и атоли и след това изгражда отгоре летателни писти и друга инфраструктура.

Тази политика освен това носи допълнителния бонус да прави Китай да изглежда добър редом до своите основни международни съперници, Япония и САЩ, които от дълго време имат най-големите програми за чуждестранна помощ. За разлика от Китай, обаче, те често отпускат помощ срещу политически или икономически условия.

При първата си поява в Общото събрание на ООН, в понеделник, Си обеща 1,1 милиард долара в подкрепа на мироопазващи операции на световната организация и Африканския съюз. Предишния ден китайският президент пое ангажимент страната му да даде първоначално 2 милиарда долара за глобалните цели за развитие след 2015 г., казвайки, че тази сума може да достигне 12 милиарда долара до 2030 г. Други 10 милиарда долара бяха обещани на агенцията на ООН за правата на жените.

Още по-рано, по време на държавното си посещение във Вашингтон, Си обеща 3,1 милиарда долара помощ за развиващите се държави в борбата срещу климатичните промени. С това общата сума на обещаната от Китай само за четири дни помощ надхвърли 18,2 милиарда долара - все още капка в морето за бюджета на една страна, чиято икономика се равнява на 10 трилиона долара.

Отвъд паричните обещания, Си нямаше кой знае с какво да допринесе за дебатите в ООН. Неговата 20-минутна реч в събота на срещата на върха за развитието под егидата на световната организация бе забележителна само с направените в нея парични обещания. Иначе тя бе доминирана от любезности, достойни за поздравителна картичка баналности и подбран жаргон: думата "взаимнопечеливш" (б. пр.: на английски win-win) бе използвана не по-малко от пет пъти.

Си, който в началото на септември прие голям военен парад в Пекин, заяви в понеделник, че Китай никога няма да се стреми да стане хегемон, който да господства над другите или да поставя своите интереси над международното право - въпреки съмненията на неговите съперници в Азиатско-Тихоокеанския регион.

"Нека визията за един свят, свободен от война и с траен мир, пусне корени в нашите сърца", каза китайският президент пред Общото събрание на ООН.

В съответствие с обявения открито от Китай неутралитет, Си също така не се включи в ключовите дебати за гражданската война в Сирия и произтичащата от нея бежанска криза, възхода на "Ислямска държава" и войната в Украйна. Китайският принцип за ненамеса във вътрешните работи на други държави се нрави особено много на останалите развиващи се страни, правителствата на много от които са също толкова авторитарни.

И въпреки скептицизма на Вашингтон, Си използва съвместната си пресконференция с Обама след срещата им в Белия дом в петък, за да насочи вниманието върху напредъка в двустранните отношения, и едновременно с това с мек тон говори за Южнокитайско море и изрази опозицията на Китай срещу кибершпионажа - друг повод за нарастващо безпокойство за Вашингтон, който Обама призова Пекин да прекрати.

Тази стратегия до голяма степен защити китайския президент и страната му от критиките, поне по време на това посещение, като единственото изключение бе съпредседателстването от Си на среща на ООН в неделя по въпросите на жените. Това предизвика гнева на критици, сред които кандидатът за номинацията на Демократическата партия за президентските избори в САЩ догодина Хилари Клинтън, която заяви, че китайският президент не е трябвало да получи тази роля заради задържането и тормоза над активисти за правата на жените в страната му.

Изправен пред подобни критики, Си може да намери съюзник в лицето на своята очарователна съпруга, бившата певица Пън Лиюан, която имаше собствена натоварена програма по време на посещението, завършило във вторник. Във Вашингтон тя присъства на обявяването на името на новата панда бебе в Националната зоологическа градина, а в Ню Йорк председателства благотворителни прояви в качеството си на посланик на добра воля на Световната здравна организация и на специален пратеник на ЮНЕСКО за образованието на момичетата и жените.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.