Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай отмени тарифи за износ

1 коментар

Властите в Китай отмениха експортните тарифи на 78 вида от своята текстилна продукция в отговор на обръщение на Евросъюза към Световната търговска организация по повод ограниченията на доставките на китайски текстил, съобщава Би Би Си.

Решението на Пекин е само поредното звено в ескалацията на експортния конфликт между Китай, САЩ и Европа.

Миналата седмица Китай отстъпи на международния натиск и обяви нови тарифи за износ на 74 вида свои текстилни изделия в опит да умиротвори американците и европейците, развълнувани от резкия ръст на текстилния внос от Китай. Но Евросъюзът сметна, че тази мярка не е достатъчна.

Вашингтон въведе през май лимити на вноса на китайски дрехи и тъкани. Ограниченията засягат панталоните от памук, а също бельо и блузи от синтетика.

Брюксел на свой ред се обърна с официално запитване в Световната търговска организация относно търговския спор с Китай за доставките на текстил на европейския пазар. Европа настояваше за ограничение на вноса на два вида китайска текстилна продукция – тениски и ленена прежда.

Представителите на Евросъюза заявиха, че обръщението им към СТО е в резултат на “щателна и плодотворна дискусия” между представителя на ЕС по въпросите на търговията и министъра на търговията на Китай. Но това беше направено четири дни преди обявения от ЕС краен срок за преговори – 31 май.

Игра на тарифи

На Китай бяха дадени 15 дни, за да намали износа си доброволно, иначе както се разбира от изказването на представителя на ЕС, съобщил решението, след тези две седмици на страните им остава правото да намерят “взаимно удовлетворяващо съгласие”. Още повече, че според правилата на СТО, на Китай ще му се наложи веднага да намали износа на тениски и прежда “до равнище, не повече от 7,8% от обема на аналогичния износ в периода от март до февруари 2005 година”.

Агенция Франс прес цитира анонимен дипломат, който е заявил тази седмица, че Китай по принцип се е съгласил с ограниченията за тези два вида продукция и сега се провеждат дискусии за намаляване на вноса на други изделия и материали, чийто лавинообразен внос, според ЕС, може да подкопае пазара на Евросъюза.

Доставката на китайски текстил на световните пазар скочиха след отмяната в началото на 2005 година на системата от квоти за текстилен внос, съществуваща повече от 30 години. Първите четири месеца след отмяната ръстът на китайски тениски достигна 187% повече, отколкото аналогичния период на 2004 година. Що се отнася до ленената прежда, ръстът ѝ стигна  56%.

Евосъюзът твърди, че ръстът на вноса от Китай вреди не само на европейските производители, но и на техните колеги от африканските страни. Китай възразява, заявявайки, че ЕС и САЩ отчасти сами са си виновни за създалата се ситуация, тъй като не са изпълнили дадените обещания за либерализация на текстилния пазар по-рано.

Въпросът за китайския текстил винаги е бил един от най-тревожните за търговските отношения на Поднебесната империя със Запада. През 2001 година, когато Китай се присъедини към СТО, едно от условията за членството му беше точката за правомерността на ограничение на износа на китайски текстил в тези случаи, когато това застрашава нарушаване на работата на пазарите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ???
    #1

    Svoboden pazar kogato ni otarva.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.