Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КНДР изстреля седeм ракети за последното денонощие

12 коментара
КНДР изстреля седeм ракети за последното денонощие

Японското министерство на отбраната съобщи за изстрелването от Северна Корея на седма ракета, след първите шест в началото на деня, предаде в сряда ББС.

Южнокорейският генерален щаб потвърди, че това е станало около 17.20 ч. местно време (8.20 ч. по Гринуич). Шест минути по-късно ракетата се разбила, съобщава агенция “Киодо”, позовавайки се на японски правителствени източници. От информацията не става ясно какъв е типът на ракетата, нито къде се е приземила.

През изминалото денонощие са били изстреляни още шест ракети със среден и далечен радиус на действие.

Предполага се, че тези ракети са способни да поразят цели в САЩ, но по всичко личи, че изпитанията са били неуспешни – технически проблеми са довели до падането на ракетите в морето скоро след изстрелването им.

Япония нарече изпитанията “заплаха за националната сигурност” и затвори за половин година морската си граница със Северна Корея.

Министърът на външните работи на Япония Таро Асо заплаши с въвеждане на икономически санкции спрямо КНДР. Японският премиер Джуничиро Коидзуми заяви, че Северна Корея трябва да спазва мораториума върху изстрелването на ракети.

 

САЩ остро осъдиха провеждането на изпитания, а руското правителство ги нарече “провокационни”, заявявайки, че те усложняват ситуацията около севернокорейската ядрена програма.

В комюнике на министерството на  външните работи в Москва, цитирано от ИТАР-ТАСС, се казва, че изстрелването на ракетите е извършено без предварително оповестяване и в нарушение на мораториума върху изстрелването на ракети, установен от Пхенян преди седем години. По този начин е нарушена общоприетата световна практика за предупреждаване преди изстрелването на ракети, се посочва в документа.

Съветът за сигурност на ООН се събра по спешност на закрито заседание, за да обсъди каква да бъде реакцията на световната организация на серията изпитания с ракети, извършени от Северна Корея, съобщи Ройтерс.

Според постоянния представител на САЩ в ООН Джон Болтън, съветът ще дискутира проекторезолюция, изготвена от Япония, Великобритания и САЩ.

В проектодекларацията се настоява Северна Корея "незабавно да прекрати разработването, изпробването, разполагането и разпространението на балистични ракети" и да препотвърди въведения през 1999 г. мораториум върху ракетната си програма.

Документът предвижда забрана върху "прехвърлянето на финансови средства, доставки на стоки, материали и технологии", които могат да бъдат използвани в севернокорейската ракетна програма.

Според Ройтерс текстът на резолюцията най-вероятно няма да бъде гласуван в сряда.

Същевременно Пхенян обяви, че поканата към Кристофър Хил, посланик на САЩ по въпросите на ядрената програма на КНДР, да посети Северна Корея, остава в сила.

Заместник-посланикът на дипломатическата мисия на Северна Корея в ООН каза за АП, че Пхенян няма да се върне към шестстранните преговори (в които влизат Северна Корея, Южна Корея, САЩ, Русия и Китай), докато САЩ не отменят финансовите санкции спрямо КНДР. Целта на преговорите беше прекратяване на ядрената програма на КНДР, но миналата година усилията за постигане на съгласие стигнаха до мъртва точка.

Първата ракета е била изстреляна в 18.30 часа по Гринуич (20.30 българско време във вторник) и е паднала в морето на 600 километра от бреговете на Япония.

Според агенция “Киодо” първата и втората ракети са били със среден обсег на действие, но от Пентагона смятат, че са били стари съветски ракети “Скъд”.

Третата ракета, която е била с далечен радиус на действие, е паднала в морето след 40 секунди. По-късно са се появили съобщения за изстрелването на още три ракети.

Според руския Генерален щаб, проследяващите системи на Русия са показали, че Пхенян може би е изстрелял общо 10 ракети за деня, предава Интерфакс.

САЩ и съседните на Северна Корея страни през последните дни са били особено бдителни заради подозрения, че страната се готви да изстреля ракета “Тепходон-2” от ракетна площадка, разположена в североизточната ѝ част.

През юни Министерството на Русия покани посланикът на КНДР, на който е било казано, че “са нежелателни всякакви действия, които биха могли да се отразят негативно на регионалната стабилност”.

Според ББС върху КНДР през последните месеци е оказван политически натиск, а САЩ са отказвали да обсъждат исканията на Пхенян, свързани с отказа от ядрена програма.

Вероятно изпитанията на ракетите да са опит на Северна Корея да привлече към себе си вниманието и да накара дипломатите да се притеснят и в същото време да демонстрира своята технологична мощ. Неуспешните опити обаче показаха слабостта на севернокорейското ракетно въоръжение.

В понеделник КНДР предупреди, че е готова да нанесе ответен ядрен удар, ако нейните ядрени обекти бъдат нападнати от Съединените Щати.

Вашингтон отхвърли заплахата, като я нарече “изключително хипотетична” и призова Северна Корея да се върне към шестстранните преговори.

Пекин не реагира веднага на съобщението, че КНДР е извършила пробно изстрелване на шест ракети. Неговата задача е особено трудна, защото от една страна подкрепя севернокорейския режим, от друга обаче трябва да избягва провокациите му, за да не разпали регионална надпревара във въоръжаването. Една от целите на Китай е да възобнови преговорите по севернокорейската ядрена програма, на които е домакин.

През 2002 година Северна Корея се съгласи с предложението на Япония да въведе мораториум на ракетните изпитания. Преди две години Пхенян заяви, че възнамерява да се придържа към мораториума и в бъдеще. За последен път подобни изпитания са провеждани през 1998 година.

Загриженост по повод изстрелването на ракетите от КНДР изрази и говорителят на българското външно министерство Димитър Цанчев.

Българската страна остро осъжда подобни провокативни действия, които не само застрашават сигурността в региона, но и подкопават усилията на международна общност за постигане на приемливо споразумение по севернокорейската ядрена програма, се казва в изявлението.

Призоваваме корейските власти незабавно да препотвърдят мораториума върху изстрелванията на ракети с далечен обсег и да прекратят дейностите по тяхното разработване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLUEBIRD
    #13

    Удряйте със стратегическата авияция, удряйте с нуките от по 450 кт., кумунистите само от това разбират.

  2. ZEN
    #12

    Де да можеше и ние едни изпитания да си спретнем, вместо да въртим гъз като ветропоказател...

  3. STELTH
    #11

    Всичко виждам от 10 000 м

  4. Съединените Щати
    #10

    Na onia glavur shte mu rejeme pishkata skoro!

  5. А
    #9

    Ей... много мощна тази държава бе... ама защото комунизъм има

  6. Гари
    #8

    Няма как да не паднат ракетите. Те инжинерите преживяват на шепа ориз и 4 заплахи от бой дневно. Как очакват да проведат успешен опит.

  7. Комерсант
    #7

    http://www.kommersant.ru/doc.html?DocID=688037&IssueId=30139

  8. Кака
    #6

    Такива, като ZEN са много сладки,а и са много в БГ.Те всеки път изпитват духовен оргазъм от новини свързани със "смелите" подвизи на "екзотични" държавици,като С.Корея,Иран,Ирак,Сирия,Афганистан.....абее все чудни местенца!

  9. Зак
    #5

    Не им е лесно на корейчетата. Поне на тези от Севера. От една страна им става все по-трудно дори да изхранват населението си, от друга им се обяснява, че трябва да кротуват и да не разработват ядрени оръжия. Обърнете внимание - в тази статия е написан и отговора на въпроса от какво е продиктувана тази "активност" на правителството в Пхенян. Глад господа! Липса на средства, затваряне на кранчето за притока им отвън. И САЩ и Япония блокират сметки, затварят граници, спират притока на материали, които

  10. Oho
    #4

    A pyk q go nakarai ZEN da otide da viwee pri smelite bratq ot Sewerna Koreq

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.