Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КНСБ е против тавана от 12 заплати при пенсиониране в държавните фирми

4 коментара
Според КНСБ случаят с РВД е особен и не може въз основа на него да се променя законодателството. Сн. БГНЕС

КНСБ се обяви против променитe в Закона за публичните предприятия, с които се въвежда "таван" от 12 заплати при пенсиониране на работещите в държавните фирми. Поправките бяха внесени през миналата седмица от депутати от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), които се мотивираха с това, че служителите в някои публични дружества получават по 20-30 заплати. Така например в "Ръководство въздушно движение" (РВД) през последните 5 години са раздадени общо 20 млн. лв. под формата на обезщетения за пенсиониране на служители, като само през 2021 година четирима служители са си поделили 1 млн. лв.

Според Кодекса на труда при пенсиониране служителят има право на обезщетение, което в общия случай е минимум две брутни заплати, а когато е работил над 10 г. при същия работодател – 6 брутни заплати. Това са минимални прагове на обезщетенията и могат да бъдат предвидени и по-високи в трудовия договор, колективен трудов договор или с акт на Министерския съвет. Така, в някои държавни дружества, обезщетенията за пенсиониращите се служители достигат 20-30 заплати накуп. Затова депутатите предлагат таван на обезщетението от 12 заплати или два пъти над сега заложения в Кодекса на труда минимум.

От синдиката обаче възразяват че не е възможно да се ограничава правото на колективно трудово договаряне чрез закон, още повече, че то произтича от важни международноправни актове (конвенциите на Международната организация на труда), пренесени в българската Конституция и в Кодекса на труда. "Правото на сдружаване и правото на колективно трудово договаряне представляват ядрото на синдикализма и КНСБ категорично заявява, че няма да допусне никакви опити за дискредитиране на ролята и значението на синдикалните организации и КТД в трудовия живот на гражданите", посочват от профъюза.

Според КНСБ дадения с РВД пример е "особен" и не може въз основа на него да се предприема подобна поправка в законодателството. Според синдиката законопроектът е красноречив пример за ограничителен и фискален подход, основан на изключение, а не на общата практика в страната. В тази посока са и действията по отнемане на дивидентите от държавните търговски дружества, фискален подход, който не се съобразява с общата картина на регулации.

"Държавно предприятие "Ръководство въздушно движение“ (РВД) представлява много важна и специална структура, със строго определени и специфични цели и задачи, която не е търговско дружество", посочват от КНСБ.

"Приходите на РВД са изцяло от предоставени услуги във връзка с основния му предмет на дейност по аеронавигационно обслужване и предприятието не получава бюджетно финансиране. Съгласно европейското законодателство всички разходи на РВД, вкл. и тези за обезщетенията при пенсиониране, се консултират с авиопревозвачите и се одобряват от Европейската комисия. В случай че разходите не се извършат по предназначение, те се възстановяват на авиопревозвачите, и не се допуска разходването им за други цели, т.е. е невярно твърдението, че промяната ще доведе до увеличаване на приходите в бюджета", посочват от синдиката.

От КНСБ допълват, че безопасността на гражданското въздухоплаване и сигурността на полетите е основен приоритет на ЕС, за което се отделят съответните средства.

Един от ключовите фактори за осигуряване на безопасността е наличието на високо квалифициран и мотивиран човешки ресурс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #4

    Аз получих 6. Някои и толкова не получиха. Интересното е, че колкото по-висока е заплатата, толкова повече заплати се изплащат. За големия труд.

  2. луд
    #3

    Изобщо защо се дават заплати при пенсиониране? В часните фирми някой дава ли? Какво се стимулира с това? После реват заплатите ни са ниски.

  3. Ганди
    #2
    Отговор на коментар #1

    Не, разбира се. При това, с парите ни от данъци ! То затова и КНСБ ги защитава. Навярно и синдикалистите ще получат огромни суми при пенсиониране!

  4. boriana
    #1

    12 са много. Нас ни пенсионираха с 10. Другаря тиква толкова даваше. Къде беше КНСБ. МВР точи бюджета при пансиониране. Една забалежителна история от МВР. Служител/ка работи на средна позиция в международния отдел-!!! на МВР. Комунистка до мозъка на костите си, фейса , прочие два нейни фейса с фалшиви имена, бълва крайна проруска комунистическа най- червена пропаганда. Знаете МВР е деполитизирано. Хващат я и е заплашена с дисциплинарно уволнение поради проявена нелоялност. Не им стига обаче смелост и предлагат да напусне добровилно. Тя напуска. Получава 30 ЗАПЛАТИ, ПО 2500 ЛВ. и си отива. Това справедливо ли е?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.