Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За 5 години РВД раздало 20 млн. лв. обезщетения за пенсиониране

Само в 2021 година четирима служители взели общо 1 млн. лв.

11 коментара
Снимката е илюстративна.

В "Ръководство въздушно движение" (РВД) през последните 5 години са раздадени общо 20 млн. лв. под формата на обезщетения за пенсиониране на служители, като само през 2021 година четирима служители са си поделили 1 млн. лв. Тези прелюбопитни данни изскочиха от мотиви за промени в Закона за публичните предприятия, с които депутати от ПП-ДБ предлагат орязване на тези обезщетения до 12 заплати.

Имало обезщетения и по 370 000 лева на служител

"От представена справка за получените при пенсиониране суми е видно, че в периода на справката 2018-2022 г. са изплащани (от РВД) индивидуално на пенсионер суми над 370 000 лева. Тези суми са получени по силата на колективен трудов договор, който предвижда формула, при която се умножава последната брутна работна заплата, (която за доста служители в това предприятия надхвърля 10 000 лв.) по броя на годините трудов стаж в предприятието", пише още в мотивите.

Прави впечатление, че затова обезщетение не е заложен никакъв таван. Освен това получената сума се завишава допълнително с коефициент за съотношение между индивидуалната основна заплата и базова единица, приета за предприятието.

Заради настоящите текстове в закона някои работници и служители в публични предприятия при прекратяване на трудови правоотношения след придобиване на право за пенсия за осигурителен стаж и възраст получават рекордни обезщетения, стигащи до 20 - 30 заплати, посочват още депутатите.

Подобни високи обезщетения в аналогичен механизъм се дават на пенсиониращите се в целия сектор за сигурност. Опитите те да бъдат ограничени периодично са блокирани през годините от сериозни недоволство и протести. 

Обезщетението  - до 12 заплати

С промените в Закона за публичните предприятия се въвежда горна граница на обезщетенията при прекратяване на трудови правоотношения след придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в размер на брутно трудово възнаграждение за не повече от 12 месеца.

Уточнява се, че тази горна граница е два пъти по-голяма от минимално предвидената в Кодекса за труда и се добавя, че не е малка за българските стандарти.

Промените се целят в пресичане и на потенциални конфликти на интереси. Те предвиждат още работници и служители на трудов договор в съответно публично предприятие или негови дъщерни дружества да не могат да бъдат назначавани като членове на колективни органи за управление и контрол.

"Това може да ги постави в конфликт на интереси, тъй като от една страна са подчинени на изпълнителните директори, а от друга страна участват в контрола на тези изпълнителни директори", пише още в мотивите към проекта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мюнхен
    #11

    Този инструмент за обезщетение при пенсиониране е крайно несправедлив- то кое ли пък е справедливо в тая руска територия? Най-високи обезщетения са предвидени за овенните, милицията, магистратите, конституционните съдии и някои висши чиновници. Актуалната напоследък Деса от Дулово, например, когато напусне Конституционния съд, ще получи 20 заплати накуп, които сега са около 15 000лв, а след седем години, един Господ знае колко ще са.Заплатите, пенсиите- 85% от последната заплата- и обезщетенията

  2. Kruger
    #10
    Отговор на коментар #5

    Ами то предприятието е на българския данъкоплатец. Да не е природно явление зародило се във въздуха:) Естествено, че всички приходи и разходи са в/от неговия "джоб" и той ги решава, а не "явлението" само за себе си.

  3. Kruger
    #9
    Отговор на коментар #1

    В случая "бедният български данъкоплатец", т.е. т.н. "държава" е в ролята на иначе така мразения от него капиталист-изедник работодател и трябва да се грижи за парите си. Което простичко означава - възможно най-много приходи и възможно най-малко разходи = възможно най-висока печалба/доход.

  4. Чичо Пепи
    #8
    Отговор на коментар #6

    Никъде не съм казвал, че е частно предприятие. Информацията е публична и лесно може да бъде намерена. Необходимо е освен да се слуша и да се чете понякога ;) Що се отнася до приходите - основните идват от прелитащите над страната самолети, а не от кацащи/излитащи.

  5. Калико Джо
    #7

    Не съм чул за такова предприятие - държавно или частно, където са се съгласили да им изплашат толкова годишни заплати, колкото прослужени години имат при пенсиониране. Не могат да намерят диспечери ли, що ли? И нашите летища са малки с относително слаб трафик спрямо световните мащаби, защо трябва нашите диспечери да са най-високо платените в света?

  6. Нато Натов
    #6
    Отговор на коментар #5

    Не съм чул РВД да е частно предприятие. А иначе, не е луд този, който яде баницата.

  7. Чичо Пепи
    #5
    Отговор на коментар #1

    Нито лев не излиза от джоба на българския данъкоплатец за заплати на служителите на РВД. Всички приходи на предприятието идват от предоставяната услуга, за която плащат авиокомпаниите.

  8. ПyтлЭр Xyйло
    #4
    Отговор на коментар #3

    Що му се сърдите на максимович? Ми той ВАШО момче, милицейски синчага на папа-полковник от ДС. Дето е думата, парите са пак в друг джеб, ма пак ваш.

  9. Мнение
    #3

    20 милиона за пет години. И то на няколко десетки души, вероятно. Голям скандал няма що. А то е нищо работа на фона на това как Даниел Лорер изкарва 1,5 милиона за една година, чрез далаверата Чаталджа.

  10. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Toва с какво е по-лошо от заплати по 300 000 лв в ЗАДЪЛЖИТЕЛНО частно пенсионно осигуряване ? В милионерски заплати на банки, частни ЕРП-та. Или 50 000 € НА ЧАС хонорари в софийска вода. Това е търговски дружество. Кой както иска ще си го източва. Над 1/3 от парите за пенсии в АДЪЛЖИТЕЛНО частно пенсионно осигуряване се източват през високите заплати по 300 000 на месец на висшите управители. Нито дума за тях. Застраховките могат да поевтинеят значително/ десетки %/ ако се намалят заплатите на най-високия етаж.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.