Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КНСБ: Хлябът не поевтинява колкото се очакваше след 0% ДДС

8 коментара
КНСБ: Хлябът не поевтинява колкото се очакваше след 0% ДДС

Падането на ДДС за хляба и брашното през юли тази година води до поевтиняване през август, но значително по-малко от очкваното, обяви във вторник КНСБ след проучване на потребителската мрежа.

“Нашите разчети показват, че намалението на цените спрямо юни следва да бъде около 83 – 87 ст. при най-масово потребяваните разновидности на хляба. На този етап изследването показва, че намалението е едва 30 ст.”, уточняват от синдиката. Изследването е направено в периода 29 август до 31 август 2022 г. от Института за синдикални и социални изследвания (ИССИ) на КНСБ

Практиката показва, че делът на брашното в крайната себестойност на хляба обикновено е около 50%. Следователно общото намаление на цената на хляба, отчитайки и двете нулеви ставки, би следвало да бъде вече около 30%. Отчитайки последователно формулата при ценообразуване, следва към август цената за хляб “Бял” да се търгува по 2.05 лв. за 1 кг, а в момента в търговската мрежа средната му цена е 2.60 лева. По данни на синдиката заради падането на данъка хлябът тип “Добруджа” е трябвало да поевтинее до 1.95 лева за килограм, но вместо това през август средната му цена е 2.48 лв. за килограм. Така излиза, че вместо да поевтиние с 30% от юни до август, хлябът е поевтинял с около 11%.

От КНСБ припомят, че са били против въвеждането на диференцирани ставки на ДДС, защото ДДС е косвен данък и подлежи на плащане в крайната фаза на всеки продукт, където цялата тежест се понася от потребителите на стоката или услугата.

"Дори да е премахнат (нулева ставка) за отделни стоки и услуги, като хляба и брашното например, то цената на крайния продукт няма да се намали, защото това не може да бъде контролирано от пазарната среда дотолкова, доколкото тя отдавна не е в абсолютно съвършени условия. В България няма ясно изградена методология, която да се използва при изчисляването на крайната стойност на един продукт", добавят още оттам.

Оттам обаче посочват, че върху цените на крайните продукти може да се повлияе единствено с едновременно намаление на целия размер на ДДС, каквато е била практиката и преди (например, намаление на общата ставка от 20% на 15%). За това КНСБ настоява от години.

"Тогава няма как пазарът да реагира по друг начин, освен да намали цените на всички стоки и услуги, които се облагат с ДДС. Икономическата практика е доказала многократно, че намаляването на ДДС на определени стоки и услуги не води задължително до намаляването на тяхната цена", казват още оттам. С тази мярка реално се подпомогна бизнесът, а не потребителите, се посочва в анализа.

Според КНСБ бизнесът трябва да бъде подкрепян през разходите, а не чрез приходни мерки.

Тази антикризисна мярка струва на бюджета около 100 млн. лв., при това тя се оказа не достатъчно ефективна. “Под въпрос остава и задържането на цените на хляба и брашното на тези нива, като се вземат впредвид опасенията на производителите за задаващия се есенно-зимен период. Доколкото цените на горивата могат да се окажат нов стимул за ръст в цената на хляба и брашното, то притеснителен остава и фактът, че продукцията от пшеница намалява с 11.4% през септември, а средните изкупни цени на хлебната пшеница отбелязват ръст с близо 52% за едногодишен период”, заключават оттам.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #8

    Глупости. Никой никога не е очаквал цената на хляба да падне значително по тази причина. Всеки с 2 грама мозък ще ви каже, че щом хлябът се купува, цената му няма причина да пада

  2. Нато Натов
    #7

    Сега ли разбрахте, че намаленото ДДС облаготелства само търговците?

  3. mediaman
    #6

    Добро утро!

  4. Rolo Tomassi
    #5

    И на заведенията намалиха % ДДС (от антиковид мерките), пък цените там доста се вдигнаха въпреки това - съзнанието на българина трудно се променя, ако това изобщо е възможно.

  5. ABV
    #4

    Какво обидно имам в поста: "На какво основние се занулява ДДС-то само на хляба, а не на зеленчуците, плодовете, месото, рибата, млякото, млечните продукти, сладкарските изделия, тоалетната хартия и прочие? Хлябът отдавна не е продукт от първа необходимост! Може би пУтков, сVининоVа и хасанчо VасилеV нагъват само хляб?!

  6. ABV
    #3

    модераторът е лайно!

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  8. ABV
    #1

    Настоявам за отмяна на ДДС заежедневните латексови продукти от първа необходимост, известни като презервативи!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.