Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коалицията срещу талибаните няма да е безплатна за САЩ

0 коментара

Във външната политика има основен принцип: Всяка страна действа в собствен интерес. Така че докато президентът Джорд Буш се опитва да събере подкрепа от цял свят за своята кампания срещу тероризма, той започва да открива истината, че безплатен обяд няма. Много от страните искат от Вашингтон нещо в замяна. Някои - икономическа помощ, други - дипломатически услуги, а за трети цената на сътрудничеството може да е Вашингтон да си затваря очите за поведение, което по-рано е критикувал, например нарушения на човешките права. Дали цената ще е толкова висока? Ще зависи от резултатите.

"В някакъв момент сметката ще бъде представена, смята Крис Браун, специалист по международни отношения в лондонския Скул ъв икъномикс. Но ако клиентът е задоволен, той не се колебае да плати."

В някои от случаите сметките бяха платени авансово. Пакистан, съюзник от ключово значение за САЩ след събитията от 11 септември, вече бе освободен от американските икономически санкции, наложени през 1998 г. заради ядрените му опити. На страната бе отпусната и икономическа помощ.

Русия също получи дивиденти незабавно. Вашингтон, който преди се отнасяше критично към действията на руската армия в Чечения, сега смекчи тона. Освен това американците настояха бунтовниците в района да прекъснат връзките си с международни терористични организации - нещо, което Москва отдавна искаше да чуе. Всичко това става, след като руснаците започнаха да предават на американците важна разузнавателна информация, разрешиха използването на въздушното си пространство за американски хуманитарни доставки и уговориха страните в Централна Азия да предложат подкрепата си.

Русия може да пожъне и плодове в дипломатическата област, например подобряване на отношенията с НАТО. "В международните отношения съществува желязно правило, което не може да бъде нарушавано", посочва Сергей Рогов, авторитетен руски политолог в интервю за в. "Московский Комсомолец".

"Правилото е: дори ако правиш нещо в свой собствен интерес, трябва да поискаш от съюзника да си плати." Може да се очаква да бъде връчена още една дипломатическа сметка - от европейците. Европа обедини сили зад президента Буш и неговото издирване на Осама бин Ладен, като предложи военно сътрудничество и разузнавателни данни, замрази активите, смятани за принадлежащи на терористични организации и предприе мерки срещу предполагаеми мрежи на терористи.

Макар да е сред най-богатите съюзници на Америка, Европа има какво да поиска от Вашинготн - вероятно това ще е прекратяване на неговата еднолична външна политика по въпроси, вариращи от глобалното затопляне до противоракетната отбрана. В Близкия изток своята помощ обещаха умерени арабски страни, като Египет и Йордания. В замяна правителството на Буш упражни натиск върху Израел да се върне към преговорите с палестинците, макар това да не се хареса на премиера Ариел Шарон.

За доста по-малко приятелските страни като Сирия, Иран и Судан има въпросителен знак: отплатата за тях ще зависи от това какъв ще е приносът им. Подобряване на отношенията със САЩ може да бъде един от дивидентите. "Това наистина е възможност за всяка страна да бъде премахната от черния списък", смята Гидиън Роуз от базирания в Ню Йорк Съвет по международните отношения. В понеделник Сирия лесно получи място като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН, въпреки че фигурира в списъка на САЩ на страните, спонсориращи тероризма. САЩ не се противопоставиха на избирането ѝ, докато преди година по същата причина блокираха избора на Судан.

Судан, който е приютявал Осама бин Ладен в продължение на няколко години до 1996-а, от 11 септември насам е арестувал най-малко 30 чуждестранни екстремисти, по данни на американски служител във Вашингтон. Със зелена светлина от САЩ миналия месец Съветът за сигурност отмени санкциите срещу тази страна, въведени преди пет години.

В някои от случаите грижата за човешките права ще трябва да остане на заден план, поне засега. Пример в това отношение е Узбекистан, който граничи с Афганистан и предложи една въздушна база на американските сили. В Узбекистан пращат хора в затвора дори заради най-прости прояви на вяра в исляма, като пускане на брада или носене на фередже.

В цялото това взаимно ухажване и отстъпки най-труден за правителството на Буш е проблемът с човешките права. Но някои от другите поискани "цени" - например по-широко участие в международната дипломация, може да имат благоприятни последици, смятат анализатори.

"Може да станем свидетели на съществено преустройство в световната политика, посочва Крис Браун. И то може да се окаже положително за всички."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.