Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коч холдинг няма да съди държавата, ако загуби сделката за БТК

0 коментара

Турският кандидат - купувач за БТК няма да съди държавата, ако Надзорният съвет на Агенцията за приватизация одобри договора с "Вива венчърс". Това съобщи на специална пресконференция Али Коч, един от членовете на фамилията Коч, чийто "Коч холдинг" в консорциум с "Тюрк телеком" има парафиран договор за покупка на българския телеком.

Фамилията има намерение да развива и други инициативи в България, посочи Али Коч и даде за пример присъствието на търговската верига "Рамстор" и плановете за инвестиции в енергетиката.

Консорциумът "Коч холдинг - Тюрк телеком", който се ползва с политическата подкрепа на коалиционния партньор в правителството ДПС, обвини "Вива венчърс" в спекулации и манипулации за сметка на съда и правосъдието в страната.

Юридическият съветник на турския кандидат Сергей Пенев каза, че чрез коментари в медиите адвокатите на "Вива венчърс" се опитват да наложат на Надзорния съвет на АП мнението, че решението на Върховния административен съд (ВАС) дава възможност само за одобряване на приватизационния договор с нарочно решение или с мълчаливо съгласие.

Пенев смята, че в мотивите на ВАС е записано, че надзорниците имат оперативна самостоятелност да вземат каквото и да е решение, което включва и възможността отново да отхвърлят договора за приватизация на БТК с "Вива венчърс".

Пенев обаче не успя да посочи нови доводи, с които надзора на АП повторно да отхвърли договора с "Вива венчърс", освен тези, които вече съдът обяви за неоснователни. Той призова Надзорния съвет да вземе пред вид спазването на закона за приватизация и на стратегията за продажба на телекома.

В изложението си Пенев отново разви тезите от отмененото от ВАС решение на Надзорният съвет на АП от 7 май за разпределението на дивидента на БТК за 2002 г., за участието но офшорни фирми, за поемането на ангажимент да не се правят промени в закона за далекосъобщенията против волята на купувача, за неподписването на всички анекси към приватизационния договор и за разпределението на инвестициите по години.

Президентът на "Коч билги грубу" Али Коч пък се позова на твърдението, че "Вива венчърс" не отговаря на условието да бъде финансов инвеститор, който управлява минимум 300 млн. евро. Този въпрос бе решен от тричленен състав на ВАС още в началото на тази година, когато по въпроса бе заведено дело от шефа на "Интернет общество" Вени Марковски, който се отказа да обжалва пред по-висока инстанция.

Според юридическия съветник Сергей Пенев, турският кандидат ще прецени какви стъпки да предприеме след като се запознае с предстоящото решение на Надзорния съвет на АП. Той каза, че консорциумът ще защити интересите си по "най-добрия начин".

Али Коч заяви, че фирми от калибъра на "Коч холдинг" и "Тюрк телеком" с общи продажби за тази година от 16 млрд.щ. долара не биха могли да имат проблеми с плащането по сделка като тази за БТК. За двете компании това била среден тип транзакция.

Той отрече информацията на турския вестник "Хюриет", че се водят преговори със "Сабанджъ холдинг" за участие в приватизацията на българския телеком. С тази компания, която също като Коч е собственост на една от най-богатите фамилии в страната, се водили разговор за инвестиции в Турция.

Коч каза, че неговата фамилия проявява интерес към приватизацията на "Тюрк телеком" и в последно време има сигнали, че подготовката на тази сделка набира скорост. На въпрос за разговорите за участие в сделката с американски инвеститори като "Карлайл груп", "Джей Пи Морган" и фондовете на Сорос, бизнесменът отказа да назове имена, но обясни, че засега инвеститорите очаквали да се изяснят правните проблеми около сделката.

От турския консорциум искали да привлекат финансови инвеститор с до 24% участие, за да си подсигурят финансиране от американската държавна корпорация ОПИК, която поставя като условие минимум 20% участие на американски фирми в дадена транзакция, за да отпусне средства.

Али Коч призна, че досега консорциумът между "Коч холдинг" и "Тюрк телеком" е бил под формата на гражданско сдружение и тепърва предстои във времето между 12 и 15 август да се регистрира търговско дружество. В него дяловете щели да бъдат разпределени 65% за "Коч холдинг" и 35% за "Тюрк телеком". Цената по сделката щяла да бъде финансирана 45-50% чрез дълг и 50-55% чрез собствен капитал.

На края на днешните си коментари Али Коч каза, че ако "Вива венчърс" спечели БТК, то България ще загуби повече, отколкото турския кандидат. Той смята, че инвестиционната програма на "Вива венчърс" е така разпределена през петте години, че страната ни няма да изпълни договореното с ЕС да цифровизира 81% до мрежата си до 2008 година.

Вива Венчърс е законният предпочетен купувач на БТК, заявяват от компанията в съобщение до медиите. В него се казва, че вече няколко съдебни процедури са доказали нееднозначно законността на парафирания договор за БТК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.