Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой е олигархът, купил легендарния гръцки остров Скорпиос

7 коментара
Дмитрий Риболовлев на фона на остров Скорпиос

На руски език Риболовлев означава "рибар". Последната ... риба на руския олигарх, чието богатство според списанието "Форбс" достига 9,1 милиарда долара, е легендарният остров Скорпиос, който се асоциира с Аристотел Онасис. След продължили месеци наред процедури Риболовлев купи от Атина Онасис Скорпиос и малкото островче Цокари за над 100 милиона долара, сбъдвайки мечтата си, пише във вторник гръцкият вестник "Етнос", описвайки кой е новият собственик на легендарния остров в Йонийско море.

"Рибарят", който има способността да "надушва" най-добрите имоти в целия свят - от Монако до Ню Йорк, има слабост към Средиземноморието. Той пребивава постоянно в Монако и има тесни връзки с Кипър, където е собственик на 10 на сто от Банката на Кипър. Често посещава острова (поне до "подсрижката" на депозитите), от който казва, че е очарован. Риболовлев планираше да купи още 10 на сто от банката, но негови конкуренти осуетиха плановете му.

През миналата година руският магнат посети Гърция и имаше срещи на високо равнище заради интереса му към инвестиции в страната. Казват, че бил на круиз в Йонийско море, за да разгледа по-отблизо района около Скорпиос. Според слуховете руският олигарх мисли да използва острова за почивка като не планира туристическото му разработване, отбелязра "Етнос", цитиран от БТА.

Дмитрий Риболовлев е роден през 1966 г. в град Перм – голям индустриален център в Урал, Русия. Родителите му са лекари и той от малък решава да следва стъпките им. Следва медицина, специализира кардиология и започва да работи в кардиологичното отделение на спешната помощ. Жени се за своя колежка Елена и през 1989 г. се ражда първата им дъщеря Екатерина. Доста по-късно - през 2001 г., се ражда втората им дъщеря Ана.

Бързо разбира, че с медицина не се печелят пари и решава да премине в бизнеса. Заедно с баща си основава фирма, която се занимава с магнето-терапия. Това е времето на бясната приватизация в Русия и Риболовлев решава да стане по-смел. През 1992 г. отваря собствена инвестиционна компания. Две години по-късно основава банка. Концентрира вниманието си върху производството на калий. Стойността на компанията му Уралкали (Uralkali), която произвежда калиеви торове, надвишава 100 милиона долара, а самият той е наричан "царя на торовете".

През първите шест месеца на 2008 г. при избухването на световната икономическа криза той листва компанията си на Лондонската борса като капитализацията ѝ достига 35 милиарда долара.

Гръцкият остров Скорпиос е последната придобивка на руския магнат, който има много скъп вкус по отношение на къщи и земя. Дъщеря му - Екатерина, е собственик на супер луксозен апартамент в Манхатън с гледка към Сентръл парк, който струва 88 милиона долара. Къщата на Риболовлев в Монако му струва 300 милиона долара.

Като всеки уважаващ себе си богаташ, той става колекционер на произведения на изкуството. Притежава картини на Пикасо, Дега, Ван Гог на стойност над 500 милиона долара.

"Срамежливият" Риболовлев, който рядко дава интервюта, пази в тайна семейния си живот. Руснаците научиха подробности около него след решението на съпругата му Елена да се разведе с него през 2008 г. Тя претендира за 50 на сто от имуществото му като блокира всичките му имоти в САЩ, Великобритания, Сингапур, Вирджинските острови и Кипър.

Магнатът е лежал и в затвора по обвинение от 1997 г. за убийството на президента на завода за химикали Нефтехимик (Neftekhimic) Евгений Панталеймонов. Риболовлев лежи 11 месеца в ареста, освободен е с голяма гаранция и накрая е оправдан поради липса на доказателства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    М.Н. Несъмнено по-приятно е да си олигарх, собственик на остров, отколкото да се трудиш върху разнебитеното здраве на болни бедняци, каквито има много в бившия соц, в това число и в Русия. Въпросът е как да "скъташ" първите милиони, за да се влееш в отбора на олигарсите-юнаци?! Дали ще ги отделиш постепенно от закуските си през първите 100 години, или от рушветите на безнадеждно болните, няма рецепта! Крайният олигархичен резултат винаги е много приятен - кеф ти остров, кеф ти Ню Йорк, кеф ти Монако, все слънчеви местенца с добър изглед.

  2. Анонимен
    #6

    Често посещава острова (,,,), от КОГОТО казва, че е очарован. ОТ КОЙТО, медиапул, от който - островът няма душа, т.е. е неодушевен предмет! Къде сте учили български ... Примерно: посещава острова, за който казва, че го е пленил (на бг се използва за синоним на очаровал, особено когато изречението с "очарован" стои тромаво и фактически безсмислено) ... mediapool ..., егати ...

  3. Анонимен
    #5

    ууххх, каква романтична бизнес история - направо да ѝ повярваш. Медиапул нямат ли си малко по-достоверни източници ????

  4. Анонимен
    #4

    Да бе, и аз както си медицинствувах, видях, че паре нема и реших да си отворя инвестиционна компания. Отворих я със спестяванията си от медицинската ми практика, като диагностика, писане на рецепти, преглеждане на гърла, наместване на счупени кокали, професионално почистване на ушна кал и преслушвания на гърбове и гърди със стетоскопа. И като ми тръгна тоя ми ти инвестиционен бизнес с тая спестена пара - сега вече имам няколко милиарда, три острова в световния океан и т.н. Вервайте ми!

  5. Анонимен
    #3

    Ген. Аугусто Пиночет: Сега разбрахте ли защо танковете на Вермахта стигнаха до Атина? Гърците дължат пари на германски банки. Германски депутати казаха на гърците:Дължите пари. Падежа е минал. Не сте си изплатили дълга. Вашите острови стават наши. Гърците казаха: Не. Островите са наши. Ще почакате за дълга. И продължиха да си ядат и пият....И тези милиарди от този олигарх ще бъдат изядени и изпити, а когато Германия си направи армия, тогава ще си вземе парите от Гърция. Нека да не виним германците. Не те са нечестната нация. Не са те лъжците и тарикатите, който ядат за чужда сметка.

  6. Анонимен
    #2

    АХХХХХХХ , МЕЧТАТА НА BСЕКИ ГЕРБАДЖИЯ !!!!

  7. Анонимен
    #1

    Молодец Риболовлев. Той напълно оправдава мисълта на първите олигарси в Русия, които първоначално са се занимавали с грабеж на банки, но в последствие решили, че е по-изгодно да създавта банки вместо да обират банки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.