Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой колко загуби? Всички без ПП потънаха, ДПС изплува заради вота от Турция

27 коментара
Кой колко загуби? Всички без ПП потънаха, ДПС изплува заради вота от Турция

Учредената преди по-малко от два месеца коалиция "Продължаваме промяната" е безспорният победител на отминалите избори. Сред останалите партии само "Възраждане" бележи ръст. ДПС пък не отчита спад в подкрепата, но само заради гласовете от Турция, които този път са над три пъти повече спрямо предишния вот. За последните 7 месеца, колкото време мина от първите избори за тази година, всяка друга политическа сила е загубила сериозна част от избирателите си.

Разбира се, това се вижда и от намаляващото след всеки следващ вот желание на избирателите да гласуват. През април активността беше 50.61%, през юли - 42.19%, а сега е дори по-ниска.

Активността обаче не е единствената причина за отлива на подкрепа за отделните партии. При т.нар. "партии на протеста" – "Има такъв народ" (ИТН), "Демократична България" (ДБ) и "Изправи се БГ! Ние идваме" (ИБГНИ), фактор е и появата на новата партия на Кирил Петков и Асен Василев.

На 14 ноември "Продължаваме промяната" (ПП) стана първа политическа сила с 666 837 гласа (при 99.51% обработени от ЦИК протоколи). Приблизително толкова гласа губят общо ИТН, ДБ, както и останалата извън парламента ИБГНИ.

Иначе освен ПП, победител може да се нарече и крайно националистическата партия "Възраждане", която за пръв път успя да влезе в парламента. През април партията имаше 78 414 гласа, през юли 82 147, а сега - 126 362.

ДПС загуби 60 хил. гласа в страната, но ги компенсира с вота от Турция

Въпреки че ДПС се връща почти напълно до резултатите си от април и подобрява тези от лятото, партията също губи, макар това на пръв поглед да не се вижда. При 99.51% обработени от ЦИК протоколи, ДПС има общо 335 781 гласа, през юли те са били 292 514, а през април - 336 306.

Има обаче една особеност – този резултат се дължи на сериозното увеличение на гласовете от Турция. През април ДПС получи общо от чужбина 23 004 гласа (19 877 от Турция), през юли взе 31 565 (26 487 от Турция), а сега подкрепата се е увеличила в пъти до 82 808 (81 261 от Турция).

Това означава, че от април досега ДПС е загубило около 60 хил. гласа в страната, но в същото време получените гласове от вота зад граница за ДПС са се увеличили с близо 60 хиляди.

ИТН – първи, втори, пети

Сред останалите партии най-сериозен е сривът при "Има такъв народ". На юлския вот партията на Слави Трифонов беше първа политическа сила с 657 829 гласа. В неделя партията остана пета и събра около 247 586 гласа (при 99.51% обработени от ЦИК протоколи). Така само за 4 месеца подкрепата на партията се е стопила с малко над 410 хил. гласа. На предсрочните избори през лятото обаче само "Има такъв народ" и "Демократична България" бяха увеличили подкрепата си спрямо първите парламентарни избори за тази година. През април партията на Трифонов събра 565 014 гласа и беше втора след ГЕРБ. През юли увеличи подкрепата си с 92 815 гласа.

Така, ако сравним първия вот тази година, който беше и първо явяване на избори за ИТН, подкрепата за партията е намаляла с 317 428 гласа.

Тенденцията при подкрепата за ИТН в чужбина е същата, като общата картина е – 52 317 гласа през април, 60 829 гласа през юли и 23 476 гласа при 99.51% обработени протоколи от вота в неделя.

За 7 месеца ГЕРБ загуби първото си място и над 240 хил. гласа

За бившите управляващи ГЕРБ изборната година също беше тежка. Партията на Бойко Борисов започна като първа политическа сила през април, през лятото падна до второ място и макар сега да го запазва, броят на избирателите ѝ намалява.

През април ГЕРБ получи общо 837 707 гласа. На предсрочния вот през юли подкрепата за формацията вече беше с 642 165 гласа, а сега при 99.51% обработени от ЦИК протоколи получава 592 796 гласа. Това означава, че от април досега партията е загубила общо около 244 хил. гласа.

Това в известна степен се обяснява и от все по-ниската избирателна активност, но ГЕРБ намалява и процентната си подкрепа спрямо гласувалите на всеки вот, макар и с малко – 26.18% през април, 23.51% през юли и 22.80% сега.

Любопитна тенденция обаче се наблюдава при вота за ГЕРБ зад граница, където и на трите избора тази година партията запазва четвъртата си позиция, но все пак гласовете за нея леко се повишават. През април зад граница за ГЕРБ са гласували 14 725 души, през юли – 15 261 гласа, а сега – около 17 хил. души.

Юлският апогей на ДБ вече е история

"Демократична България", чиито лидери подадоха оставки заради ниските резултати на последните избори, е стопила сериозно подкрепата си спрямо изборите през април. Тогава обединението имаше 302 280 гласа, а сега - 164 707 (при 99.51% обработени от ЦИК протоколи). Отливът на избиратели сега е дори по-голям спрямо изборите през юли. Тогава обединението, както и ИТН, успяха да увеличат подкрепата си спрямо април въпреки по-ниската избирателна активност. През юли ДБ получи най-силния резултат от създаването си досега - 345 331 гласа. Това означава, че само за четири месеца обединението е загубило подкрепата на 180 624 души – повече от общия брой на избирателите, подкрепили ги в неделя.

Зад граница ДБ също бележи сериозна загуба на подкрепа – 29 889 гласа през април, 31 565 през юли и 17 063 сега.

Сривът на БСП

На всички избори тази година БСП последователно губи избиратели. През април за пръв път от 20 години насам тя бе не втора, а трета политическа сила с 480 146 гласа. Партията загуби почти половината от избирателите, подкрепили я на предходните избори през 2017 г. (955 490 гласа) и се срина дори под резултата си след катастрофата с кабинета "Орешарски" през 2014 г. (малко над 500 хил. гласа). На вота през юли тази година социалистите паднаха до 365 695 гласа, а в неделя получиха едва около 266 667 гласа (при 99.51% обработени от ЦИК протоколи). Така от април досега БСП е загубила общо 213 479 гласа.

Лидерът на партията Корнелия Нинова съобщи във вторник, че поема отговорност за катастрофалното представяне на партията и подаде оставка.

Преди ден оставки подадоха и съпредседателите на ДБ Христо Иванов и Атанас Атанасов.

Засега лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и лидерът на ИТН Слави Трифонов не са обявявали подобни намерения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #27

    Единственият голям проблем в България е застаряващото население, което не е технически грамотно. Голяма част от работещите от "поколение Игрек" не съумяват да се подготвят за новостите бързо и изпитват страх, затова предпочитат да търсят работа, която не е свързана с Интернет, като я оставят на "Милениалите" и на "поколение Зет". От тази базова информация става ясно, че те не са гласували, а гласувалите, които са допуснали грешки, не са били преброени. Така изпъкнаха красивите, умните, знаещите, които подкрепиха съответните си кандидати от "Партия Америка за България"/ППП/. Няма начин да не съставят правителство...

  2. Силвана Влахлийска
    #26

    Руменчо Радев си направи партия, защото Корнелия не му напомни публично, че той е президент с нейната помощ. Сега БСП могат да гласуват на балотажа против Руменчо и да му отмъстят, така както заслужава.

  3. АниD
    #25
    Отговор на коментар #23

    Не, който не гласува не желае Кирчо и Другаря радев. Между другото гласувах за ДБ и Панов, но не упреквам тези, които не са гласували. Тези които не са гласували ще си кажат думата напролет, а може и по рано, защото искат истинска промяна, а не подмяна.

  4. АниD
    #24
    Отговор на коментар #7

    "Успехът на ПП"??? Добре, ти на кое казваш успех? 60% НЕ ГЛАСУВАХА, само една четвърт от останалите 40% са гласували за ПП, толкова са гласували и за другаря радев. Хайде познай тези 60 30% които не са одобрили Кирчо и радев кога и как ще си кажат думата :)

  5. Основна отгорност за това, че мафията си иска държатата, носят тези които не са гласували. С преливане на гласове няма скоро България да стане нормална демокрация. Който не гласува, не желае промяна...

  6. случайно минаващ
    #22
    Отговор на коментар #10

    Моля, кажи къде видя програмата на ПППП, живо се интересувам.

  7. Колчо
    #21

    Ало, Мазен Кумунис!

    Каква стана тази с Бойко "Великия"!ПЪЛЕН ПОГРОМ!За втори пореден път партията му губи парламентарни избори!При това,този път,от двама младежи,които едва прохождат в политиката.Загуби и личната битка в своя избирателен район.От друг младеж,който също прохожда в политиката!Но вероятно най-много го боли от съкрушителната загуба срещу най-омразния му човек- президента Радев!Въпреки,а може би ,в известна степен, и поради пороя от лъжи,инсинуации и абсолютни идиотщини,които изсипа

  8. Абат Фария
    #20

    Партиите на Подмяната дадоха неограничен брой секции на ДПС в Турция. Защото се борят с тях и искаха да им ограничат влиянието. УЖ. Сега Подменените хапят нокти. Леви-десни, леви-десни ще вървим напред. Песента на градската левица. Вътрешното противоречие при десно-левите е единственото което ги крепи над 4 процента

  9. SILENCE
    #19
    Отговор на коментар #11

    Просто припомни факт. А освирепяването на мафиотската върхушка си е постоянно явление ...

  10. SILENCE
    #18
    Отговор на коментар #9

    Не си прав. Тези хора са в пъти по-малко от другите емигранти. Я си помисли колко са в САЩ или Великобритания? Ами Австралия? А в Нова Зеландия май дори са си останали с паспортите, както писаха за някои, които се наканили да гласуват, ама били забравили как. Още повече е срам да плюеш, когато негласувалите и тук пЦоват пред нЕкой телевизор, че много гласували в ердогания,ама не си вдигнаха за дни ците, за да отидат да гласуват. Дори и с "Не харесвам никого", за да не им употребят неоползотворения глас я за ГЕП до ГРОБ, я за дЪПЪСЪ-то.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.