Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кои са най-големите производители и кои най-големите износители на петрол

11 коментара
Кои са най-големите производители и кои най-големите износители на петрол

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньори се събират в петък и събота на среща, чиито резултат е неясен. Обединението на 24-те страни производителки разтърси равновесието в петролния свят през последните 18 месеца, информира Франс прес.

НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ
 
След бързото развитие на американския сектор за производство на шистов петрол, САЩ, с добив от 14.9 милиона барела на ден през май, по данни на Международната агенция за енергията (МАЕ), изпревариха Русия (11.35 милиона барела на ден през май) и Саудитска Арабия (10.02 милиона барела на ден през май)
 
Данните на МАЕ, ОПЕК и Американската агенция за информация за енергията се различават съществено, но всички са единодушни, че само тези три страни са в състояние да надхвърлят добив от 10 милиона барела на ден.
Следват (също по данни на МАЕ) Канада (4.76 милиона барела на ден), Ирак (4.47 милиона барела на ден) и Китай (3.83 милиона барела на ден) , почти наравно с Иран (3.82 милиона барела на ден).
 
За да не допуснат да изгубят влиянието си поради нарастващия дял на Северна Америка на пазара, 14-те страни от ОПЕК се обединиха с десет други производители, увеличавайки пазарния си дял от около 40 процента до над 50 на сто.
 
СПАД НА ПРОИЗВОДСТВОТО ВЪВ ВЕНЕЦУЕЛА И ИРАН
 
Петролната промишленост се нуждае от постоянни инвестиции, за да открива нови петролни полета за експлоатация, така че националните равнища на производство претърпяват бързи промени.
 
За две години Венецуела намали добива си с 1.36 милиона барела на ден - спад с над 1 милион барела на ден.
 
Иран пък може да срещне затруднения при финансирането на разработката на нови петролни полета заради американските санкции.
 
САУДИТСКА АРАБИЯ Е ШАМПИОН НА ИЗНОСА
 
В сферата на износа разликите са доста по-малки. Според годишния доклад на ОПЕК за перспективите на петролния пазар Саудитска Арабия е изнасяла средно 6.99 милиона барела на ден през 2017 година.
 
Следват Русия (5.06 милиона барела на ден), Ирак (3.80 милиона барела на ден), Канада (2,91 милиона барела на ден), Обединените арабски емирства (2.34 милиона барела на ден) и Иран (2.13 милиона барела на ден).
САЩ изнасят относително малко петрол за разлика от голямото си производство (1,12 милиона барела на ден), тъй като там вътрешното търсене е много голямо.
 
Те остават обаче на второ място в света по внос (7,91 милиона барела на ден) след Китай (8,43 милиона барела на ден), изпреварвайки третият световен вносител, Индия (4.34 милиона барела на ден).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Tip Tok
    #11

    Това е много добре потулена информация за липсата на технологии за добив на сибирски и арктически нефт. Може да се намери, но много трудно. И Шеврон, или Бритиш петролиум или Шел все още са бесни как руснаците ги прекараха с тръбопровода на Камчатка, така че да получат такива технологии е малко вероятно.

  2. Bлaдo
    #10

    участието на рУсия в тия статистики е зорлем изсмукано от пръстите - бетер както по милост ги канеха в Г-8, преди да им писне... Руският нефт е изключително гаден дериват на мазута с неизчистваемо високо съдържание на сяра. Ползва се само в сссЬ, Китай и Индия, на които чистата планета не им е първа грижа (иначе казано - квото дишат, го виждат...). А пробитата (и икономически) рУсиъ току приплаква на саудитците за по-високи цени на нефта (саудитския), защото тия от цени зависи цената и на руската газ, която (намалявайки) засега е продаваема...

  3. Коментарът е изтрит в 14:39 на 20 юни 2018 от автора.
    #9
  4. Коментарът е изтрит в 14:32 на 20 юни 2018 от автора.
    #8
  5. Лизи Гугуткова
    #7

    Новини от Азия –само заглавия: --- 20.06.2018 Слабите петролни резерви на Русия поставиха анализаторите в ступор -- Министерството на финансите отчаяно търси купувачи на руския дълг --- По-лошо от санкциите : паузата на CBR засили разпадането на пазара ----От России отвернулись кредиторы ---Крах российского госдолга уронил рубль на новое дно …..Централната банка на Китай понижи курса на юана спрямо долара до нов спад за шест месеца ……Киргизстан се съхранява в злато, защитавайки се срещу рисковете на рублата

  6. Преслав
    #6
  7. Лизи Гугуткова
    #5

    Това , в пост #1
    го знае Големият Крутихин и го е казвал:

    „….Ситуацията в руската петролна индустрия може да се влошава,
    казва RusEnergy партньор Майкъл Krutikhin: средният размер на полета, открити в последните две години - 1,7 милиона тона. Това са трохи: само Китай доставя Русия с 3,5 пъти повече месечно.

    След 2020 г. и добив Русия петролът ще започне да намалява с бързи темпове - до 10% годишно, "- казва Krutikhin.
    С тази скорост до 2035 г. обемите ще се сринат наполовина - от 11 до

  8. Лизи Гугуткова
    #4

    В този случай, чужди правителства биха били лишени от имунитет в американските съдилища - така, както е в случая със закона "правосъдието срещу спонсори на тероризма", с който Съединените щати дадоха възможност да се подават съдебни искове срещу Саудитска Арабия във връзка с атентатите от 11 септември. И раша си знае, че ще я съди САЩ ,барабар с ОПЕК, зашото влиза в ОПЕК плюс. В Вашингтоне будут судить Россию и ОПЕК.

  9. Лизи Гугуткова
    #3

    Вчера САЩ заплашиха ОПЕК със съд за манипулиране на цените на петрола!
    Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), картел, който контролира 33% от световното производство на "черно злато", е изправен пред нова заплаха от Съединените щати.
    След многобройни туитове на Доналд Тръмп обвини ОПЕК , че цените изкуствено се държат нисоки.

    Конгресът на САЩ даде ход на проект на закон "срещу картелите за производството и износа на петрол" .
    Документът , забранява на картели на пазара на "черно

  10. Преслав
    #2

    "Първият иракски петролен танкер, натоварен с 2 млн. тона петрол се отправи към САЩ. Досега Ирак ползваше чужди танкери" Хм, нали САЩ не бяха в Ирак за петрола, щото си имат ???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.