Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой ще наследи Арафат

0 коментара

Арафат не контролира положението в палестинските територии, признават и европейски дипломати, и руснаци. Вече не му се подчиняват не само бойците от Хамас и Ислямски джихад, но и ръководителите на създадените от него служби за сигурност. Следователно въпросът "Кой ще наследи Арафат?" е изключително актуален.

Евентуалните наследници на Арафат могат да бъдат разделени на няколко условни групи: "старата гвардия", "младите вълци" и всички останали.

"Старата гвардия" /има се предвид не толкова възрастта, колкото политическият стаж и авторитет/ са Абу Ала и Абу Мазен. И двамата са уважавани, опитни политици, които никога не са давали основания за съмнения в предаността им към палестинската кауза и "лично към другаря Арафат".

Абу Ала е председател на законодателното събрание и според конституцията именно той, ако Арафат си отиде, трябва в продължение на 60 дни да изпълнява неговите задължения. Абу Ала, според слуховете, не е много здрав и няма качествата, необходими на обаятелен лидер.

Абу Мазен /истинското му име Махмуд Абас/ е много по-известен от Абу Ала както в Палестина, така и на международната сцена. Той може да бъде смятан за един от основателите на Ал Фатах, в която членува от 1965 година, а през последните шест години е неин генерален секретар и се смята фактически за втория човек в палестинското движение. Заедно с Арафат именно Абу Мазен е политикът, който подготвя почвата за сключването на мирните споразумения в Осло.

Преди няколко месеца Арафат посочи Абу Ала и Абу Мазен като възможните си наследници, но днес може да се каже, че те се самоотстраниха от борбата за власт. Абу Мазен замина на продължително "официално посещение" в страните от Персийския залив, а колкото до Абу Ала, той никога не се е ползвал с особената подкрепа на палестинците.

Към "младите вълци" могат да бъдат причислени Марван Баргути, Мохамед Дахлан и Джибрил Раджуб.

Марван Баргути, неотдавна заловен от израелците и хвърлен в израелски затвор, е ръководител военното крило на Ал Фатах - организацията Танзим. Той е 41-годишен, няколко пъти е арестуван, веднъж вече е лежал 6 години в израелски затвор, обвиняван за участие в терористична дейност. Неговата по-нататъшна кариера е възможна, само ако излезе от затвора и остане в Палестинската автономия. Мнозина смятат обаче, че той ще бъде депортиран.

Мохамед Дахлан, 42-годишен, от няколко години ръководи службата за обща сигурност на сектора Газа и за жителите на Газа е безспорен лидер. Според много палестинци обаче той флиртува със западния печат и с американското правителство, поради което е смятан за "човек на Запада".

Джибрил Раджуб, 48-годишен, има голяма популярност на Западния бряг, лежал е 17 години в израелски затвор, става известен като активист на палестинската съпротива по време на първата интифада в края на 80-те и началото на 90-те години. Носят се слухове, че неговата централа била построен със средства, получени от ЦРУ, и че там на стената висял портрет на шефа на ЦРУ Джордж Тенет.

В полза на тримата говори тяхната възраст, техният динамизъм, лидерски качества и опит в бойната дейност - точно това, което липсва на "старата гвардия". Но пък има съмнения в безусловната им преданост към Арафат.

Напоследък сред претендентите за ръководния пост на Палестинската автономия се появи едно ново име - Абдел Сатар Касем, професор в университета Ал Наджах в град Шхем /този университет се смята за крепост на групировката Хамас/. Касем не е достатъчно известен, но въпреки това издигна кандидатурата си за ръководител на автономията на изборите, които ще се състоят през януари.

Професор Касем, 53 годишен, се смята за дисидент. Той не е заемал никакви постове в автономията и не е дискредитирал името си в очите на обикновените палестинци. Принадлежи към най-радикалните кръгове като Хамас и Ислямски джихад, не признава Израел и ако получи подкрепата на някои солидни среди, еврейската държава ще се сблъска с голям проблем.

Към останалите претенденти могат да бъдат причислени няколко души от екипа на Арафат - Мохамед Рашид, Фарук Кадуми, Ясер Абд Рабо и Саеб Ерикат. Те имат малки шансове да заемат лидерския пост, така че най-вероятно в крайна сметка претендентите за него ще останат трима - Дахлан, Касем и Марван Багути.

Мнозина от фигурите, които се сочат като евентуални наследници на Арафат, засега не издигат кандидатурите си на изборите. Те прекрасно разбират: човекът, който ще замени Арафат, ще има много по-малък авторитет и за него ще бъде много по-трудно да прави някакви отстъпки на преговорите с израелците.

Бъдещият палестински лидер ще трябва да се съобразява с много силните ислямистки организации, поради което не всеки е готов да се нагърби с толкова голяма тежест.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.